City Championships
- May 4, 2024 To May 5, 2024
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2024 | |||||
1 | Girls Freshman 4+ | 6 |
|||
2 | Boys Freshman 4+ | 7 |
|||
3 | Girls Freshman 4x | 7 |
|||
4 | Boys Freshman 4x | 10 |
|||
5 | Girls Freshman 8+ | 7 |
|||
6 | Boys Freshman 8+ | 6 |
|||
7 | Girls Gig/Novice 1x | 9 |
|||
8 | Boys Gig/Novice 1x | 11 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
R. Lucarelli
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
J. Johnson
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
V. Amalfitano
|
|
|||
Saddle River Day School (A) |
M. Baer/
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
J. Morales
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
V. Alston
|
|
|||
Teaneck High School (A) |
R. Rodriguez
|
|
|||
The Shipley School (A) |
T. Kelsall
|
|
|||
The Shipley School (A) |
S. Kelleher
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
A. Bruce
|
|
|||
Holy Spirit High School (B) |
J. Larkin
|
|
|||
9 | Girls Freshman/Novice 2x | 12 |
|||
10 | Boys Freshman/Novice 2x | 23 |
|||
11 | Girls Novice 4+ | 15 |
|||
12 | Boys Novice 4+ | 13 |
|||
13 | Girls Novice 4x | 9 |
|||
Friends Select School (A) |
G. Martin/s. Hargrove/E. Solari-Parravicini/V. Karpinski
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Shafer/A. Brown/M. Hayes/N. Sager
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
L. Riches/J. Hong-Goranin/Z. Kyriakakis/J. Hangley
|
|
|||
Hackensack HS Crew (A) |
K. Gueye/J. Velecela/G. Lugo/A. Maio/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
K. Gasiorowski/M. Thomas/M. Brown/L. Gerber
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
S. De Matas/J. Obiora/C. Calle/S. Alvarez
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
V. Ledesma-Lugo/A. Bakalidis/S. Anderson/e. moreau
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
P. Grimes/G. Choate/E. Taub/A. Gonnella
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (B) |
S. Song/M. Salerno/M. Salerno/E. Podulka
|
|
|||
14 | Boys Novice 4x | 12 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
M. Previzi/A. Kwon/L. Machado/N. Brady
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
J. Thomas/M. Turner/D. Legg/A. Abdullah
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
w. keohane/Q. Lanchoney/C. Chong/A. Verma
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
H. Jensen/D. Cho/S. McLaughlin/B. Luque
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
M. Holleman/G. Young/A. Samra/B. Moyer
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
P. Yannella/O. Pao/L. Farrell/J. Gurvich
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
I. O'Connor/C. Coughlin/T. Currier/C. Geist
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
D. Volpe/J. Shephard/D. DeSanctis/H. Meadows
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
J. Lizardo/J. Huitron/E. Pereira/J. Polo
|
|
|||
The Haverford School (A) |
P. McElhone/B. Charriez/J. McElhone/E. Dixon
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
R. Morales/C. Smeraldi/M. Mayr-Gressiner/A. Deynega
|
|
|||
The Haverford School (B) |
K. Dixon/K. Williams/B. Pressley/F. Brown
|
|
|||
15 | Girls Novice 8+ | 13 |
|||
16 | Boys Novice 8+ | 14 |
|||
17 | Girls JV 1x | 12 |
|||
18 | Boys JV 1x | 18 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
R. Howell
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
L. Falcone
|
|
|||
Concord High School (A) |
C. Culley/
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
P. Robbins
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
A. Novoselich
|
|
|||
Friends Select School (A) |
T. Kim
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
M. Rinnander
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
C. Peng
|
|
|||
Great Valley Crew (A) |
C. Bickell/
|
|
|||
Hackensack HS Crew (A) |
S. Edmonds/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
D. Pagaduan
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
W. Bentley
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
R. Mathews
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
C. Murphey/
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
C. Nixon
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
J. Smull
|
|
|||
Concord High School (B) |
B. Swiatek/
|
|
|||
Friends Select School (B) |
C. Lamont
|
|
|||
19 | Girls JV 2x | 17 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
G. Macziewski/L. Rang
|
|
|||
Concord High School (A) |
G. Wyrick/L. Pettit/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Vassos/N. Ray
|
|
|||
Friends Select School (A) |
R. Pastor/N. Colgan
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Baughman/R. Reddy
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
E. Cropf/S. Kim
|
|
|||
Great Valley Crew (A) |
M. Moore/Z. Ahmer/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
C. Hollingsworth/P. Cronin
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
J. Finnerty/A. Buccafurni
|
|
|||
Montclair High School (A) |
I. Meyer/A. Luna
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
B. DiMatteo/I. Hosseiny
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
A. Mokienko/A. Foo
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
J. Smith/M. Ashwin
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
K. Hubschmidt/K. Graupner
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
E. Meade/L. Bonifanti
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
Z. Page/G. Magee
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
C. Griffin/M. Burry
|
|
|||
20 | Boys JV 2x | 23 |
|||
21 | Girls JV 4+ | 19 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 25 |
|||
23 | Girls JV 4x | 14 |
|||
24 | Boys JV 4x | 19 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
A. Drapkin/A. Georgiou/L. Apergis/L. Santos
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
J. Sauder/L. Garvey/P. Jacovini/H. Dunkle
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
|
||||
Germantown Friends School Rowing (A) |
D. Sandroni/S. Yuan/P. Yan/A. Li
|
|
|||
Hackensack HS Crew (A) |
J. Recinos/W. Chuya/R. Perez/A. Yam/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
R. Henry/A. Gattone/M. Gasiorowski/J. Dunn
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
D. Cipriotti/J. Arbogast/J. Koslosky/B. Schuck
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
A. Russ/C. Brandon/R. Harmer/M. Waid
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
S. Scharfenberg/L. Evers/W. Nasr/T. Riedel
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
N. Di Stefano/Z. Gallinger/a. roche/A. Hong
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
J. Dusz/A. Czekalski/J. Alcott/R. Tortella
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
G. McKeon/S. Cruz/M. Hilaire/C. Enamorado
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
M. KOHLI/M. Walker/C. Mackenzie/A. Wan
|
|
|||
The Haverford School (A) |
Q. Sullivan/B. Antanavicius/H. Biddison/C. Gord
|
|
|||
The Shipley School (A) |
J. Taylor/E. Scott/O. Wilson/C. Kelly
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
A. Brown/T. Perkins/A. Mondgock/R. Malhotra
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
A. Ross/K. Patel/N. Delayo/A. Innamorati
|
|
|||
Bergen Catholic High School (B) |
R. Sango/J. Pelzar/B. Yu/M. Harmeyer
|
|
|||
The Haverford School (B) |
L. Maguire/E. Press/N. Gill/R. Levy
|
|
|||
25 | Girls JV 8+ | 14 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 13 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 10 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 12 |
|||
Belleville High School (A) |
S. Sarango/C. Vasquez
|
|
|||
Concord High School (A) |
J. Cabanela/S. Wagner/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. DiFranco/b. moorhouse
|
|
|||
Montclair High School (A) |
D. Fedele/H. Fedele
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
P. Mastandrea/A. Irwin
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
T. He/L. MARTIN-LABILLE
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
A. Sadashiv/J. Kellerman
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
J. Ryan/D. Hept
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
D. Birth/P. Chicas
|
|
|||
The Haverford School (A) |
E. Lee/C. Williams
|
|
|||
The Hill School (A) |
G. Hopper/N. Han
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (B) |
R. Manoly/J. Sanchez
|
|
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 5 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 9 |
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 2 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 2 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 0 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 0 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 2 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 10 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 11 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 10 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 19 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 2 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 4 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 25 |
|||
Absegami High School (A) |
A. Macchione/M. McDonnell/M. Moeller/E. Figueroa/A. Reed (Cox)
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
M. McDougall/C. Newbert/B. Hickey/T. Brown/C. Doran (Cox)
|
|
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
B. Sheridan/A. Frank/I. Maxymuik/D. Williams/M. Perez (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
E. Carrasco/G. Tayoun/S. Mammucari/G. Pagliaro/I. Gravely (Cox)
|
|
|||
Cedar Creek High School (A) |
C. Phy/M. Sutton/A. Bugdon/A. Crosson/A. Lopez-Diaz (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
M. Petroske/H. Sherwood/M. Strause/S. Rinaldi/A. Rinaldi (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
S. Conant/K. Kenney/Y. Terrones/S. Ellis/S. Alabarda (Cox)
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
G. Lafferty/S. Rofsky/A. Van Dale/L. McFadden/L. Fassler (Cox)
|
|
|||
Gwynedd Mercy Academy High School (A) |
F. Brooks/K. Janssen/E. Rossmeisl/G. Maguire/I. Yanez (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
C. Berman/A. DiMarino/C. Shim/K. Mulvihill/L. O'Leary (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
G. Amalfitano/T. Anderson/A. Solari/A. Lee/G. Rynkiewicz (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
L. Miranda/K. Casco Sanles/M. Foteva/D. Andrade/S. Calva (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Mainland Regional High School (A) |
K. Fisher/C. Connors/O. Carlton/A. Disidori/J. Berger (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
R. Anderson/V. Hally/S. Fisher/K. Vaughan/S. Henningsen (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
M. Kowalski/Z. Truitt/A. Fedders/K. Prosperi/S. Mark (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
B. Fernandez/A. Grisanti/K. McNamara/J. Figueroa/A. Del Greco (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
K. Calloway/R. Puerta/M. McCusker/A. Stamm/J. Ellis (Cox)
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
H. Lyons/A. Conen/K. Browne/M. Lebaudy/A. Sears (Cox)
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
S. Feulner/A. Rossi/A. Carter/J. Handen/C. Mulligan (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
S. Swartz/C. Kluender/H. Levinson/L. Holt/L. Murphy (Cox)
|
|
|||
Villa Joseph Marie High School (A) |
M. Perri/A. Ferrandino/L. Carlson/K. Angelucci/M. Bentivoglio (Cox)/
|
|
|||
Villa Maria Academy High School (A) |
E. Kalisperis/E. Durante/A. Meyers/M. Choksi/R. Barwick (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (B) |
N. O'Brien/C. Alpaugh/L. Figueroa-Clark/G. Fullmer/S. Shields (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (B) |
H. Cavileer/K. Nilsen/G. Ripa/H. Petitgout/A. Bradshaw (Cox)
|
|
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 18 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 11 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 12 |
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 7 |
|||
48 | Boys Varsity 8+ | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change