City Championships
- May 4, 2024 To May 5, 2024
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2024 | |||||
1 | Girls Freshman 4+ | 6 |
|||
2 | Boys Freshman 4+ | 7 |
|||
3 | Girls Freshman 4x | 7 |
|||
4 | Boys Freshman 4x | 10 |
|||
5 | Girls Freshman 8+ | 7 |
|||
6 | Boys Freshman 8+ | 6 |
|||
7 | Girls Gig/Novice 1x | 9 |
|||
8 | Boys Gig/Novice 1x | 11 |
|||
9 | Girls Freshman/Novice 2x | 12 |
|||
10 | Boys Freshman/Novice 2x | 23 |
|||
11 | Girls Novice 4+ | 15 |
|||
12 | Boys Novice 4+ | 13 |
|||
13 | Girls Novice 4x | 9 |
|||
14 | Boys Novice 4x | 12 |
|||
15 | Girls Novice 8+ | 13 |
|||
16 | Boys Novice 8+ | 14 |
|||
17 | Girls JV 1x | 12 |
|||
18 | Boys JV 1x | 18 |
|||
19 | Girls JV 2x | 17 |
|||
20 | Boys JV 2x | 23 |
|||
21 | Girls JV 4+ | 19 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 25 |
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
B. Rivera/J. McPherson/K. Kelly/C. McClarren/A. Rivera (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
b. kurtz/B. Scott/G. Aftanis/J. Nguyen/J. Weinstock (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
C. Sigle/R. Peters/L. Merrigan-Coppiano/J. Parrish/M. Sun (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
W. Vieth/J. Keavey/R. Earle/A. Yachmetz/C. Burke (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
A. Brumbach/Y. Sun/E. Zimnes/D. Preston/C. Eckstut (Cox)
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
G. Piro/H. Haskell/N. Crawford/R. DeGobbi/G. Fox (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
A. Robles/J. Merrill/M. Baklycki/S. Butcher/K. Patel (Cox)
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
D. Kelly/N. Rodriguez/J. Kramny/G. Fagan/W. Kahn (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
N. Hazlett/D. Shields/C. VanArsdalen/M. Tarditi/R. Baylor (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
C. Tarditi/M. Bauman/O. Read/W. Usher/A. Chinwalla (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
E. Ruderman/D. Cahow/A. Naik/C. Langley/A. Mariani (Cox)
|
|
|||
Holy Ghost Preparatory School (A) |
C. Binder/C. Noto/A. Kobryn/P. Tavernier/P. Phillips (Cox)
|
|
|||
Holy Ghost Preparatory School (A) |
L. Sullivan/H. Walsh/C. Urban/D. Kawash/A. Yates (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
C. Capobianco/E. DaSilva/I. Moya/E. Torres/D. Velez (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
M. Mareinisss/T. Mullen/M. Sloan/A. Pileggi/P. Gibbons (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Mainland Regional High School (A) |
W. Leap/C. Care/C. Rivera/M. Weeks/V. Carleo (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
N. Qaimmaqami/C. Burns/H. Qaimmaqami/C. Anderson-Howard/A. Rai (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
J. Bellenger/G. Zunaideh/N. Morales/D. Quimby/L. Fukuoka-Schreiber (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
J. Hiester/Z. Bryan/M. Ottinger/A. Ahmed/C. Yudiono (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
J. Morris/V. Gaur/D. Feher/A. Gaddameedi/N. Irani (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
J. Gonnella/G. Schiller/M. Schiller/B. Ackerman/J. Lenhardt (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
A. Lee/J. Gallagher/B. Collins/B. Cook/G. DiAngelo (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
H. Fredriksz/G. Benson/P. Jones/P. Cohen/E. Grant (Cox)
|
|
|||
Vineland High School (B) |
C. Vanes/L. McManus/C. Hampton/J. Singh/N. Ochoa Martinez (Cox)/
|
|
|||
23 | Girls JV 4x | 14 |
|||
24 | Boys JV 4x | 19 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 14 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 13 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 10 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 12 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 5 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 9 |
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 2 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 2 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 0 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 0 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 2 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 10 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 11 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 10 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 19 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 2 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 4 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 25 |
|||
Absegami High School (A) |
A. Macchione/M. McDonnell/M. Moeller/E. Figueroa/A. Reed (Cox)
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
M. McDougall/C. Newbert/B. Hickey/T. Brown/C. Doran (Cox)
|
|
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
B. Sheridan/A. Frank/I. Maxymuik/D. Williams/M. Perez (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
E. Carrasco/G. Tayoun/S. Mammucari/G. Pagliaro/I. Gravely (Cox)
|
|
|||
Cedar Creek High School (A) |
C. Phy/M. Sutton/A. Bugdon/A. Crosson/A. Lopez-Diaz (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
M. Petroske/H. Sherwood/M. Strause/S. Rinaldi/A. Rinaldi (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
S. Conant/K. Kenney/Y. Terrones/S. Ellis/S. Alabarda (Cox)
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
G. Lafferty/S. Rofsky/A. Van Dale/L. McFadden/L. Fassler (Cox)
|
|
|||
Gwynedd Mercy Academy High School (A) |
F. Brooks/K. Janssen/E. Rossmeisl/G. Maguire/I. Yanez (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
C. Berman/A. DiMarino/C. Shim/K. Mulvihill/L. O'Leary (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
G. Amalfitano/T. Anderson/A. Solari/A. Lee/G. Rynkiewicz (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
L. Miranda/K. Casco Sanles/M. Foteva/D. Andrade/S. Calva (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Mainland Regional High School (A) |
K. Fisher/C. Connors/O. Carlton/A. Disidori/J. Berger (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
R. Anderson/V. Hally/S. Fisher/K. Vaughan/S. Henningsen (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
M. Kowalski/Z. Truitt/A. Fedders/K. Prosperi/S. Mark (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
B. Fernandez/A. Grisanti/K. McNamara/J. Figueroa/A. Del Greco (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
K. Calloway/R. Puerta/M. McCusker/A. Stamm/J. Ellis (Cox)
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
H. Lyons/A. Conen/K. Browne/M. Lebaudy/A. Sears (Cox)
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
S. Feulner/A. Rossi/A. Carter/J. Handen/C. Mulligan (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
S. Swartz/C. Kluender/H. Levinson/L. Holt/L. Murphy (Cox)
|
|
|||
Villa Joseph Marie High School (A) |
M. Perri/A. Ferrandino/L. Carlson/K. Angelucci/M. Bentivoglio (Cox)/
|
|
|||
Villa Maria Academy High School (A) |
E. Kalisperis/E. Durante/A. Meyers/M. Choksi/R. Barwick (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (B) |
N. O'Brien/C. Alpaugh/L. Figueroa-Clark/G. Fullmer/S. Shields (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (B) |
H. Cavileer/K. Nilsen/G. Ripa/H. Petitgout/A. Bradshaw (Cox)
|
|
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 18 |
|||
Belleville High School (A) |
D. Estevez/M. Ortiz/M. Giovatto/T. Hargrove/R. Quezada (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
M. Giacona/H. DiVita/E. Lee/A. Tapinis/A. Govignon (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
A. Botteri/A. Cavuto/C. Sheridan/D. Stec/C. Eckstut (Cox)
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
H. Finnegan/C. Kerin/D. Valenti/N. Poblete/A. Proia (Cox)
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
M. Anderson/M. Cancelliere/E. Rowley/D. Alper/E. Slegel (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
H. Malmgren/G. O'Sullivan/T. Behler/C. Kelly/C. Krichman (Cox)
|
|
|||
Holy Ghost Preparatory School (A) |
G. El-Habr/A. Marrero/A. Jesiolowski/T. Conoscenti/O. Schwartz (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
K. McHugh/E. Assaf/J. Dorsey/C. Hayes/d. sayer (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
J. Corson/M. Marrone/T. Waters/T. Kepner/M. Bezanis (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
C. Plousis/A. Plousis/B. Geary/W. Godfrey/J. Thurlow (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
H. Demyan/F. McGarvey/R. Suprijanto/T. Hayes/B. Mester (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
C. Mucksavage/I. Sutherland/M. Tyburski/J. Berkovich/M. Wang (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
R. Sivakumar/T. Engelman/L. Miller/C. Shanahan/D. Hopkins (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
W. Walker/J. Harrington/L. Putter/M. Bartholdson/W. Seward (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
R. Burns/I. Shigley/J. Develin/J. Ritz/A. Hohenadel (Cox)
|
|
|||
Vineland High School (A) |
M. DeVito/N. Mainiero/B. Martinez/B. Ballurio/T. Chong (Cox)/
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
T. Kellett/I. Denham/T. Ledbetter/G. Payne/M. Badri (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (B) |
Q. Bowers/D. Belden/L. Sim/R. Hope/R. Duska (Cox)
|
|
|||
45 | Girls Varsity 4x | 11 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 12 |
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 7 |
|||
48 | Boys Varsity 8+ | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change