City Championships
- May 4, 2024 To May 5, 2024
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2024 | |||||
1 | Girls Freshman 4+ | 6 |
|||
2 | Boys Freshman 4+ | 7 |
|||
3 | Girls Freshman 4x | 7 |
|||
4 | Boys Freshman 4x | 10 |
|||
5 | Girls Freshman 8+ | 7 |
|||
6 | Boys Freshman 8+ | 6 |
|||
7 | Girls Gig/Novice 1x | 9 |
|||
8 | Boys Gig/Novice 1x | 11 |
|||
9 | Girls Freshman/Novice 2x | 12 |
|||
10 | Boys Freshman/Novice 2x | 23 |
|||
11 | Girls Novice 4+ | 15 |
|||
Absegami High School (A) |
D. Patel/S. Carruth/K. Moore/G. Catalina/E. Kolos (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
C. Karmaker/A. Dhar/Y. Linares/T. Hilario Lopez/R. Rabayah (Cox)
|
|
|||
Belleville High School (A) |
A. Besterci/B. Andrade/c. sotomayor/I. Ortiz/A. Hernández (Cox)
|
|
|||
Cedar Creek High School (A) |
B. Morfitt/K. Sullivan/M. Keller/E. Derasmo/G. Bartling (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
A. Lyons/O. Paudyal/A. Hong/W. Barton/A. Wang (Cox)
|
|
|||
George School (A) |
M. Hackenberg/M. O’Dunne/E. Remus/C. Hill/S. Ream (Cox)/
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
S. Baylor/E. Paonessa/E. La Monte/L. Paonessa/A. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
S. Andrade/I. Portela Mesquita/D. Miranda/S. Nieto/V. Torres (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
M. Ambrosini/M. Duarte/S. Ludena/n. miranda/D. nunes (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
P. Patel/B. Bennett/M. Ramirez/A. Rojas/G. Osborne (Cox)
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
L. Fisher/R. Hoopes/P. Zebley/G. Pervatt/D. Meely (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
G. Klein/S. Williams/A. Kraemer-Colquitt/M. Cole/S. Furaha-Ali (Cox)
|
|
|||
Villa Joseph Marie High School (A) |
A. Kenyon/D. Little/B. Veitz/A. Dougherty/A. Walton (Cox)/
|
|
|||
Villa Maria Academy High School (A) |
L. Donovan/M. Godley/N. Ade/L. Hall/C. McGorry (Cox)
|
|
|||
12 | Boys Novice 4+ | 13 |
|||
13 | Girls Novice 4x | 9 |
|||
14 | Boys Novice 4x | 12 |
|||
15 | Girls Novice 8+ | 13 |
|||
16 | Boys Novice 8+ | 14 |
|||
17 | Girls JV 1x | 12 |
|||
18 | Boys JV 1x | 18 |
|||
19 | Girls JV 2x | 17 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
G. Macziewski/L. Rang
|
|
|||
Concord High School (A) |
G. Wyrick/L. Pettit/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Vassos/N. Ray
|
|
|||
Friends Select School (A) |
R. Pastor/N. Colgan
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Baughman/R. Reddy
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
E. Cropf/S. Kim
|
|
|||
Great Valley Crew (A) |
M. Moore/Z. Ahmer/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
C. Hollingsworth/P. Cronin
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
J. Finnerty/A. Buccafurni
|
|
|||
Montclair High School (A) |
I. Meyer/A. Luna
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
B. DiMatteo/I. Hosseiny
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
A. Mokienko/A. Foo
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
J. Smith/M. Ashwin
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
K. Hubschmidt/K. Graupner
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
E. Meade/L. Bonifanti
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
Z. Page/G. Magee
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
C. Griffin/M. Burry
|
|
|||
20 | Boys JV 2x | 23 |
|||
21 | Girls JV 4+ | 19 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 25 |
|||
23 | Girls JV 4x | 14 |
|||
24 | Boys JV 4x | 19 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 14 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 13 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 10 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
H. Laursen/M. Przybylowski
|
|
|||
Friends Select School (A) |
r. brenner/C. Padula
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
A. Williams/M. Ohta/
|
|
|||
Great Valley Crew (A) |
S. Holt/J. Vance/
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
K. France/C. Costa
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
A. Friedrich/E. Friedrich
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
l. rice/M. Harvey
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
E. Schwartz/G. O'Connor
|
|
|||
Great Valley Crew (B) |
S. Bevilacqua/E. Lee/
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (B) |
E. O'Brien/R. Rush-King
|
|
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 12 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 5 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 9 |
|||
Belleville High School (A) |
A. Muniz/J. Bravo/A. Averhoff/S. Mendieta/V. Sanchez (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
C. Johnson/A. Zampitella/K. Feeney/R. Jenks/A. Borders (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
H. Acosta/J. Garrow/R. Schultz/L. Craig/E. Patel (Cox)
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
G. Landino/F. Macrina/J. O'Brien/V. Bentivoglio/A. Matthews (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
K. Gallagher/J. Gillon/C. Leone/W. Barlow/W. Stefanik (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
J. Bouchacourt/J. Perrone/H. Patel/G. Swoyer/C. Osborne (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
L. Collins/C. Servis/A. McCormick/Z. Bellwoar/B. Garrabrant (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
K. Spadaro/P. Frei/A. Tropeano/H. Rowbotham/E. Meltzer (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
L. Etherington/S. Gillis/A. Krey/T. Romero/D. Joseph (Cox)
|
|
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 2 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 2 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 0 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 0 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 2 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 10 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 11 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 10 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 19 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 2 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 4 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 25 |
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 18 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 11 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 12 |
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 7 |
|||
48 | Boys Varsity 8+ | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change