Philadelphia Youth Regatta
- Jul 22, 2023
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- USRowing Sanctioned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 22, 2023 | |||||
1 | Boys Novice Single GIG (1000m)- started racing after 1x | 2 |
|||
2 | Boys Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1 | 15 |
|||
3 | Girls Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1 | 6 |
|||
4 | Boys Cadet Youth Quad | 23 |
|||
5 | Girls Cadet Youth Quad | 23 |
|||
6 | Boys Colt U17 Eight | 16 |
|||
7 | Girls Colt U17 Eight | 11 |
|||
8 | Boys Tyro U15 Quad (1000m) | 4 |
|||
9 | Girls Tyro U15 Quad (1000m) | 5 |
|||
10 | Boys Cadet Youth Four | 36 |
|||
11 | Girls Cadet Youth Four | 29 |
|||
12 | Boys Colt U17 Double | 30 |
|||
13 | Girls Cadet Youth Double | 30 |
|||
14 | Boys Cadet Youth Double | 28 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
L. Lendler/A. Saunders
|
|
|||
Bare Hill Rowing Association,Inc. (A) |
L. Sullivan/G. Datta
|
|
|||
Bare Hill Rowing Association,Inc. (A) |
D. Mehic/P. Cole
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
R. McLaughlin/M. Ruschmann
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. Cappiello/M. Steingard
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
Z. Smuckler/L. Salazar Anaya
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
D. Campbell/R. Lane
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
T. Schmidt/O. Lambert
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
R. Salemi/L. Tucci
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Taddei/W. Sullivan
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
W. Eggert/Y. Rao
|
|
|||
Pegasus Rowing Club (A) |
A. Woodward/K. Shuler
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Gilder/J. Fisher
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
G. Kokas/R. Rabinowitz/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
C. Rizley/R. Whitfield
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
B. Lacuesta/K. Ettelt
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
M. Camara Paslar/E. Laney
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A) |
A. Pierce/D. Pantzer/
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
|
||||
Steeringuwright, LLC (A) |
B. Bruns/A. Kim/
|
|
|||
The Shipley School (A) |
P. Barger/C. Kelly
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
T. Flanagan/S. Stein
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (B) |
N. Kanefsky/J. Harrington
|
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
L. Thom/B. Karle
|
|
|||
Steeringuwright, LLC (B) |
J. Stevens/C. Levy/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (B) |
K. Engel/I. Levine
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (C) |
R. Brewington/E. Wang
|
|
|||
Maritime Rowing Club (C) |
R. Vine/L. Pittaro
|
|
|||
15 | Girls Colt U17 Double | 24 |
|||
16 | Boys Cadet Youth Pair w/o | 12 |
|||
17 | Girls Cadet Youth Pair w/o | 12 |
|||
18 | Boys Colt U17 Single | 18 |
|||
Bare Hill Rowing Association,Inc. (A) |
P. Tucker
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
J. Arbogast
|
|
|||
CRI- Row Boston (A) |
S. John
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
A. Minsek
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
L. Pippenger
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
C. Riley
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
O. Lambert
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
W. Whitman
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
J. Liberman
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
M. Tyburski
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
J. Roggen
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
B. Martin
|
|
|||
Bare Hill Rowing Association,Inc. (B) |
N. Kim
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (B) |
B. Brewington
|
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
D. Crotty
|
|
|||
CRI- Row Boston (C) |
C. Monteiro
|
|
|||
Maritime Rowing Club (C) |
D. McClure
|
|
|||
Maritime Rowing Club (D) |
T. Aluf Medina
|
|
|||
19 | Girls Colt U17 Single | 18 |
|||
20 | Boys Colt U17 Four | 24 |
|||
21 | Girls Colt U17 Four | 18 |
|||
22 | Girls Novice Single GIG (1000m) - started racing after Jan 1 | 3 |
|||
23 | Girls Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1 | 15 |
|||
24 | Boys Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1 | 11 |
|||
25 | Boys Cadet Youth Single | 24 |
|||
26 | Girls Cadet Youth Single | 24 |
|||
27 | Boys Cadet Youth Eight | 21 |
|||
28 | Girls Cadet Youth Eight | 18 |
|||
29 | Mixed Cadet Youth Double | 12 |
|||
30 | Boys Colt U17 Quad | 23 |
|||
31 | Girls Colt U17 Quad | 18 |
|||
32 | Cadet Youth Octuple (May be Mixed/Boys/Girls , one Medal) | 5 |
|||
33 | Boys Cadet Youth Eight Dash | 5 |
|||
34 | Girls Cadet Youth Eight Dash | 7 |
|||
35 | Boys Cadet Youth Single Dash | 6 |
|||
36 | Girls Cadet Youth Single Dash | 6 |
|||
37 | Mixed Cadet Youth Eight Dash | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change