USRowing Central Youth Championships
- May 3, 2024 To May 5, 2024
- sprint
- Oklahoma River
- Oklahoma City, OK (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2024 | |||||
1 | MU171x | Mens U17 1x | 6 |
||
Dallas Rowing Club |
T. Hernandez/
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
E. Ajro/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. |
R. Portteus/
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club |
P. Collins/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands |
H. Godin/
|
|
|||
2 | WU171x | Womens U17 1x | 9 |
||
Dallas Rowing Club |
N. Flores/
|
|
|||
Episcopal Collegiate School |
A. McCormick
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
L. Girata/
|
|
|||
Little Rock Athletic Club |
L. Lindley/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands |
A. Fruehwirth/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
D. Pylypenko/
|
|
|||
Wichita Rowing Association |
E. Milligan/
|
|
|||
3 | MY2x | Mens Youth 2x | 17 |
||
Colorado Jr. Crew (A) |
S. McCaskill/H. Anderson/
|
|
|||
Episcopal Collegiate School (A) |
C. Albert/O. Crank
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Inglis/B. Guerriero/
|
|
|||
Kansas State Rowing Association (A) |
A. Hoffman/L. Martell/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
J. Monkley/A. Fairbank/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
B. Elton/H. Vesper/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
L. Barnes/G. McCoy/
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
I. McGowan/E. Kraus/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
E. Yang/C. Collins/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
W. Johns/A. Johns/
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (B) |
L. Hicklin/K. McElhinney/
|
|
|||
Kansas State Rowing Association (B) |
C. Williams/G. Nowlin/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (B) |
W. Qualls/J. Mandes/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
|
||||
St. Mark's School of Texas (B) |
H. Lance/L. Lee/
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. GRIFFIN/A. Lohle/
|
|
|||
4 | WY2x | Womens Youth 2x | 21 |
||
Colorado Jr. Crew (A) |
C. Greenberg/E. Greer/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
S. Rietbroek/Z. Greene/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
M. Chein/A. Bowen/
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
O. Knight/D. DeLugo/
|
|
|||
Kansas State Rowing Association (A) |
E. Foote/K. Davis/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
M. McCracken/A. Basanese/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Dixon/V. Dawallu/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Muncherjee/I. Irarragorri/
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
T. Gupta/A. Fan/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
E. Oakes/H. McMahan/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
R. Powell/A. Szczepkowski/
|
|
|||
Wichita Rowing Association (A) |
J. Patterson/S. Torres/
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (B) |
E. Milanowski/F. Watson/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (B) |
C. Mazat/L. Van der westhuizen/
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
A. Evans/A. Juracek/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
R. Reinhardt/E. Krathaus/
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
K. Hanna/L. Cooper/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
N. DiGiacomo/L. Warren/
|
|
|||
Wichita Rowing Association (B) |
E. Bergquist/G. Stewart/
|
|
|||
5 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 6 |
||
6 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 6 |
||
7 | MU154x+ | Mens U15 4x+ | 1 |
||
8 | WU154x+ | Womens U15 4x+ | 4 |
||
9 | MU178+ | Mens U17 8+ | 4 |
||
10 | WU178+ | Womens U17 8+ | 4 |
||
11 | MU174x | Mens U17 4x | 4 |
||
12 | WU174x | Womens U17 4x | 5 |
||
13 | MU164x+ | Mens U16 4x+ | 3 |
||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
H. Phan/k. webb/A. Jordanoff/T. Coke/C. Spence (Cox)/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Mueller/C. Bonney/J. Griffin/A. Mansuri/C. Maloy (Cox)/
|
|
|||
14 | WU164x+ | Womens U16 4x+ | 4 |
||
Austin Rowing Club (A) |
A. Faulk/C. Strama/E. Caballero/m. tolle/J. Weston-Warnicke (Cox)/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
C. Phan/T. Adams/T. Taback/C. Luu/K. Quiroga (Cox)/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
N. Saribal/S. Lambert/S. Gesick/C. Duke/S. Curtis (Cox)/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
15 | MY2V8+ | Mens Youth 2V 8+ | 6 |
||
16 | WY2V8+ | Womens Youth 2V 8+ | 5 |
||
17 | MY1x | Mens Youth 1x | 12 |
||
Colorado Jr. Crew |
K. McElhinney/
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
A. Brock-Utne/
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
S. Annem/
|
|
|||
Kansas State Rowing Association |
G. Nowlin/
|
|
|||
Kansas State Rowing Association |
C. Williams/
|
|
|||
Little Rock Athletic Club |
C. Le Sellier de Chezelles
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Rowing Club of Northwest Arkansas, Inc |
J. Tanski/
|
|
|||
Rowing Club of Northwest Arkansas, Inc |
D. Wilhite/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
L. Barnes/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
K. Zolotarev/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
A. Johns/
|
|
|||
18 | WY1x | Womens Youth 1x | 17 |
||
Colorado Jr. Crew |
E. Greer/
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
A. Sanchez/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
N. Rastin/
|
|
|||
Kansas City Boat Club |
R. Hockey/
|
|
|||
Little Rock Athletic Club |
L. Donley
|
|
|||
Mile High Rowing Club |
M. McCracken/
|
|
|||
Mile High Rowing Club |
A. Basanese/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Parati Competitive Rowing |
|
||||
Red Dog Rowing Club |
R. Dowd/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
L. Shiver/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
M. Bustamante Dacasa/
|
|
|||
The Hockaday School |
N. Reddy
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
E. Oakes/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
H. McMahan/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. |
E. Donahue/
|
|
|||
Wichita Rowing Association |
S. Torres/
|
|
|||
19 | MU168+ | Mens U16 8+ | 3 |
||
20 | WU168+ | Womens U16 8+ | 2 |
||
21 | MY2- | Mens Youth 2- | 8 |
||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
L. Blankenship/D. Sneed/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Crum/C. Veal/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
s. derricott/J. Mckinney/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. McLaughlin/L. Cooper
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (B) |
Y. Liu/D. Guo/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
J. Berend/A. Delgado
|
|
|||
22 | WY2- | Womens Youth 2- | 6 |
||
23 | OGY2x | Open Gender Youth 2x | 1 |
||
24 | MU174+ | Mens U17 4+ | 8 |
||
25 | WU174+ | Womens U17 4+ | 10 |
||
26 | MU172x | Mens U17 2x | 10 |
||
Colorado Jr. Crew (A) |
R. Vorlage/L. Smathers/
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
E. Ajro/T. Hernandez/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Maddox/Z. Wooldridge/
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
P. Collins/M. Hearn
|
|
|||
Little Rock Athletic Club (A) |
A. Snyder/S. Snyder
|
|
|||
Rowing Club of Northwest Arkansas, Inc (A) |
L. Shepherd/A. Daehn/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Adams/E. Barnes/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
B. Olden/L. Tristan/
|
|
|||
Little Rock Athletic Club (B) |
G. Gibson/J. McLean
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
|
||||
27 | WU172x | Womens U17 2x | 8 |
||
Colorado Jr. Crew (A) |
C. Jackson-Peattie/M. Ogilvie/
|
|
|||
Episcopal Collegiate School (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (A) |
C. Elden/C. Lotrean/
|
|
|||
Little Rock Athletic Club (A) |
J. Ostrom/L. Lindley
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
E. Godin/D. Pylypenko/
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
L. Sells/P. Johnson/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
|
||||
28 | MY4- | Mens Youth 4- | 4 |
||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
O. Frazer/J. Ronk/L. Hixon/J. Lando/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
G. Ward/J. Jeffrey/C. Knopp/T. Hensley/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
L. McCavit/E. Mallinson/J. Fenlaw/W. Seifert/
|
|
|||
29 | WY4- | Womens Youth 4- | 7 |
||
Austin Rowing Club (A) |
M. Meehan/K. Milner/M. Brew/I. Ueber
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
P. Rodriguez/E. Stout/E. Noonan/O. Till
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
T. Moore/M. Glover/E. Haragsim/Q. Swanson/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
The Hockaday School (A) |
E. Fox/C. Stevens/Z. Stone/A. McGowan/
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Troendle/G. Moore/C. Lober/R. Grant/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (B) |
A. Moyer/O. Knight/M. Hall/A. Holmes/
|
|
|||
30 | MY4x | Mens Youth 4x | 9 |
||
31 | WY4x | Womens Youth 4x | 9 |
||
32 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 11 |
||
33 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 14 |
||
Austin Rowing Club (A) |
A. Bliven/K. McBride/O. Branch/L. Segrest/K. Metteauer (Cox)
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
E. Viguerie/L. O'Grady/K. Rosenthal/V. Bell/n. malik (Cox)
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
M. McCracken/A. Jeffery/E. Baalbergen/A. Lewis/A. Rappaport (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. White/J. James/J. Veal/B. Blackwell/A. Copeland (Cox)/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Barbier/M. Griebel/M. Maycotte/E. Brotman/M. Maycotte (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
E. Ruebush/B. Benke/J. Stillman/M. Maher/A. Sears (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Jarrett-Dean/E. McCauley/C. Mahaney/A. Jungerman/C. Martin (Cox)/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
E. Donahue/A. Szczepkowski/R. Powell/J. Gay/M. Harlow (Cox)/
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
V. Strama/C. Cowden/L. Ervin/E. Lilly/T. McIlvain (Cox)/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (B) |
O. Knight/A. Moyer/M. Hall/L. Caldwell/B. De La Torre (Cox)/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (B) |
I. Spriester/K. Dixon/K. Barrier/V. Dawallu/M. Sarram (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
G. bednarz/U. Mata Ponce/Z. Leffel/A. Jaboin/G. Hardy (Cox)/
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
K. Casey/E. Bright/K. Crum/E. Strommen/A. Gonzales (Cox)/
|
|
|||
34 | MY2V4x | Mens Youth 2V 4x | 6 |
||
35 | WY2V4x | Womens Youth 2V 4x | 7 |
||
36 | M/W/MixYInc2x | Mens/Womens/Mixed Youth Inclusive 2x | 1 |
||
37 | M/WYPR11x | Mens/Womens Youth PR1 1x | 0 |
||
38 | M/WYPR21x | Mens/Womens Youth PR2 1x | 0 |
||
39 | MixYPR22x | Mixed Youth PR2 2x | 0 |
||
40 | MixYPR32x | Mixed Youth PR3 2x | 0 |
||
41 | MixYPR34+ | Mixed Youth PR3 4+ | 0 |
||
42 | MYNov4x | Mens Youth Novice 4x | 4 |
||
43 | WYNov4x | Womens Youth Novice 4x | 4 |
||
44 | MYNov8+ | Mens Youth Novice 8+ | 6 |
||
45 | WYNov8+ | Womens Youth Novice 8+ | 5 |
||
46 | MYNov4+ | Mens Youth Novice 4+ | 4 |
||
47 | WYNov4+ | Womens Youth Novice 4+ | 4 |
||
48 | MYNov2x | Mens Youth Novice 2x | 7 |
||
49 | WYNov2x | Womens Youth Novice 2x | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change