USRowing Youth National Championship
- Jun 9, 2022 To Jun 12, 2022
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2022 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 9, 2022 | |||||
1 | MY1x | Mens Youth 1x | 30 |
||
2 | WY1x | Womens Youth 1x | 24 |
||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. |
e. aherne/
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing |
E. Straayer
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation |
C. Mullen
|
|
|||
Colorado Jr. Crew |
B. Lynch/
|
|
|||
Episcopal School of Jacksonville |
A. Alton
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club |
M. Baher
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing |
I. McZeal
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
J. Williams/
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
M. Keohane/
|
|
|||
Noble & Greenough School |
H. Peters/
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club |
S. Smith
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy |
C. Barry
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
S. Glaser
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
L. Riedel
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
C. Luther/
|
|
|||
Sarasota Crew |
Y. Krivosheeva
|
|
|||
Seattle Preparatory School |
N. Conaty
|
|
|||
Seattle Scullers |
L. Finch/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club |
M. McDonnell
|
|
|||
Sylvan Scullers |
E. Graham
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. |
E. Rosenfeld
|
|
|||
The Port Jefferson Rowing Club |
S. Ulinski
|
|
|||
United Sculling Alliance |
S. Edwards/
|
|
|||
Waterford Crew |
A. Holtey
|
|
|||
3 | MY2- | Mens Youth 2- | 32 |
||
4 | WY2- | Womens Youth 2- | 28 |
||
5 | MY2x | Mens Youth 2x | 25 |
||
Atomic Rowing (A) |
D. Peters/J. Trump
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
J. Wang/M. Koffler
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
B. Shanle/H. Skupien
|
|
|||
Eugene Rowing Club (A) |
T. Parsons/E. Swinney
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
A. Riney/S. Kelly/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
|
||||
Great River Rowing (A) |
D. Kambas/J. Sims
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
S. Hoerning/L. McCombe
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
O. Butcher/J. Renner/
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
M. Paulhiac/J. Biton/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
N. Nadal/C. Caban/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
A. Dawallu/M. Xu/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
M. Simmons/E. Seidner
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
|
||||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Vaksman/A. Perlroth/
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
F. Diaz/T. Green
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
H. Stewart/A. Means
|
|
|||
Serbia RC (A) |
N. Stojanovic/T. Popovic/
|
|
|||
Sylvan Scullers (A) |
L. Tompa/C. Adams
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Brennan/D. Folan/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
R. HERNANDEZ/A. Bransfield
|
|
|||
Waterford Crew (A) |
F. Libre/J. Holtey
|
|
|||
Western Albemarle (A) |
L. Farmer/W. Donovan
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
M. Alexeev/S. Wentzell/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
M. Calalang/J. Crown
|
|
|||
6 | WY2x | Womens Youth 2x | 25 |
||
7 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 24 |
||
8 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 27 |
||
9 | MY4x | Mens Youth 4x | 28 |
||
Artemis Rowing (A) |
C. Fritz/J. Silbert/C. Howe/C. Hondrogen/
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
V. Alberni/V. Salas/N. Abril/A. Fernandez/
|
|
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
A. Cheely/Z. Kasparian/C. Gotobed/M. Rossini/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. McLaughlin/A. Stern/g. margossian/J. Barausky/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
|
||||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
M. Conde/F. Quintana/D. Blackwelder/S. Penley/
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
E. Larson/M. Paluszek/K. Khalsa/J. Stoudt/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
|
||||
Lake Phalen Rowing (A) |
D. Steinberger/N. McCreight/T. Green/G. Steinberger/
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
M. Kramer/I. Moss/A. Lasso/J. Thieme/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
W. Hicks/G. Graham/H. Jones/C. Rooney
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
P. Flaherty/K. Crotty/S. Busby/J. Gill
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
E. Xia/C. Cimador/G. Neubohn/J. Sun
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
K. Feldman/S. Merenfeld/I. Feldman/G. Schepis/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Homer/C. Adams/C. Ragona/J. Cohen/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
K. Rudolph/J. Brockmeyer/J. YARUSSI/M. Iwanski
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
S. Rybus/R. Martin/A. Domingo/C. Rybus/
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
D. Kelly/A. Conrad/R. Behar/C. Anderson/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
D. Safran/T. Kelly/J. Andersson/B. Beaman
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
|
||||
Pocock Youth Rowing (A) |
O. Rulyak/S. Bell/M. TENNESEN/C. Pohlmann/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
J. Fruehwirth/M. Bohr/M. Hinkle/S. Bebak/
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
J. carroll/L. Bell/H. Kosiara/J. Bannecker
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
D. Elliott/R. Becker/K. Mostafavipour/E. McGowan/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Taylor/D. Chamitoff/A. Lohle/W. Heinley
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
C. Haines/E. Simpson/L. Peiper/R. Underwood
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
B. Rhodes/J. Sayer/s. rawson/C. Potts/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
N. Ramaraju/T. Wakefield/K. Wagher/A. Anderson/
|
|
|||
10 | WY4x | Womens Youth 4x | 30 |
||
Cambridge Boat Club (A) |
A. Packard/S. Perry/P. Balazy/A. Loeb
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
A. Chvala/A. Wallander/C. Cole/L. Gundersen
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
L. Day/R. Furtaw/G. Reaume/B. lantz-goldstein/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
A. Weneck/M. Dodge/C. Maschoff/C. Nickerson/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
K. Mote/S. Stuelpe/C. Boyd/M. Harrington/
|
|
|||
Eugene Rowing Club (A) |
J. Fingal/S. Valentine/R. Wyatt/H. Carl
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (A) |
A. Hall/S. Rhodes/C. Egger/M. Nelson
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. Rasmussen/N. Lau/L. Yannella/L. Cornejo/
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
S. Hescock/M. Jinks/S. Pesak/L. Zajac
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Robb/C. Rozzi/O. Brown/S. Koroneos/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Long Lake Rowing Crew (A) |
A. Harris/A. Golbus/A. Zealley/S. Kuechle
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
M. Baher/H. Jenkins/U. Kausik/G. Vierra
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
H. Prichard/A. Tucci/J. O'Meara/k. faucher/
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
L. Mantilla/N. Wrubel/C. Cabrera/N. Fernandez/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
R. McCarthy/M. Voinov/E. Bogue/B. Ragauckas
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
|
||||
Niskayuna Rowing (A) |
H. Schmidt/S. Mirkovic/R. Schmidt/J. Zenner/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
C. Algan/E. Rector/A. White/Q. Swanson/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
|
||||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Phipps/G. Hutchinson/A. Dommer/L. Henn/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
L. Caruso/E. Vukasinovic/S. Macchia/E. Waters
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
N. Walsh/N. Conaty/L. Brecht/K. Lord-Krause
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
M. Crumley/H. McCormack/G. Kennevan/S. Stafford
|
|
|||
Space Coast Crew (A) |
M. Romesberg/E. Marks/c. hall/K. Braman/
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Stehel/S. Clavenna/S. Frederiksen/S. Kozielec
|
|
|||
Vero Beach Rowing, Inc (A) |
S. Sturgell/T. Burdick/L. Elliott/Z. Diniz
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
S. Ramaraju/O. Meskan/A. Mueller/E. Ersan/
|
|
|||
11 | MY4- | Mens Youth 4- | 25 |
||
12 | WY4- | Womens Youth 4- | 25 |
||
13 | MY2V8+ | Mens Youth 2V 8+ | 26 |
||
14 | WY2V8+ | Womens Youth 2V 8+ | 23 |
||
15 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 35 |
||
16 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 30 |
||
17 | MU154x+ | Mens U15 4x+ | 12 |
||
18 | WU154x+ | Womens U15 4x+ | 13 |
||
19 | MU164x+ | Mens U16 4x+ | 18 |
||
20 | WU164x+ | Womens U16 4x+ | 20 |
||
21 | MU168+ | Mens U16 8+ | 10 |
||
22 | WU168+ | Womens U16 8+ | 16 |
||
23 | MU171x | Mens U17 1x | 31 |
||
24 | WU171x | Womens U17 1x | 21 |
||
25 | MU172x | Mens U17 2x | 23 |
||
26 | WU172x | Womens U17 2x | 27 |
||
Artemis Rowing (A) |
J. Landreth/A. Campbell/
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
M. Barron/V. Corbett
|
|
|||
Brookline High School (A) |
S. Provost/K. Brookfield
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Cain/K. Przybylowski/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
C. Elzie/A. Duval
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
S. Rietbroek/O. Knight
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
E. Wineriter/F. Butterfield
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
A. Bereveskos/M. Fitzgerald/
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
K. Birdsall/F. Little/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
A. Harrison/K. Manii
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
A. Singer/S. Landauer/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
A. Basanese/O. Hart/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
E. Trudeau/F. Anderson/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
D. Besart/A. Kelly
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
N. Nechiporuk/G. McCoy
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
S. Tafoya/I. Costello/
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
A. Holm/A. Bartucz/
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Rogue Rowing (A) |
A. REQUEJO/M. Jacobs Grigsby
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
C. Goldsholl/T. Lamanuzzi
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Schultz/M. Ginsberg-Klemmt
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
N. Peng/C. Rulyak
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
A. Cuban/S. Duncan
|
|
|||
Utah Crew (A) |
C. Parke/A. Young/
|
|
|||
Williamsburg Boat Club (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (B) |
J. Connors/E. Ong/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
M. Jones/L. Vaisburd/
|
|
|||
27 | MU174+ | Mens U17 4+ | 25 |
||
28 | WU174+ | Womens U17 4+ | 21 |
||
29 | MU174x | Mens U17 4x | 28 |
||
Belen Jesuit Prep School (A) |
P. Schmidt/A. Castelo/L. Diaz/A. Schmidt
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
M. Jacobson/S. Lunskis/s. halligan/S. Chanes
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
L. Olson/W. Campbell/A. Powers/A. Hagen
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
J. Tis/A. Jiang/G. Carvalhal/B. Bernabeo/
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
J. Balestri/R. Nijhawan/D. Yildirim/W. Edwards/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
|
||||
Germantown Friends School Rowing (A) |
A. Rajagopalan/S. Pinto/L. Lendler/J. Furnas/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Gruen/P. Moeller/J. Foltz/K. Coddens/
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
M. Wyszkowski Allain/E. Bader/A. Hamet/N. Weglarz
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
R. Schulde/G. Round/K. Pennington/A. Grivner/
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
D. Yoo/J. Kessel/D. Milligan/V. Venkatesh/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
J. Robertson/A. Besterfiled/L. Pittaro/A. Lipinski/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
R. Salemi/L. Tucci/L. Thom/F. Asker
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
D. Cannava/S. Paley/E. Ebizadeh/J. Kail/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. Gennardo/T. Nandan/V. Ferullo/K. Cengiz
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
|
||||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
D. Koski/A. Harris/X. Bartlett/M. Lee
|
|
|||
Port Rowing (A) |
|
||||
Queen City Water Sports Center (A) |
R. Smith/M. Sella/E. Norris/C. wolf
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
M. Lyakerman/C. Sullivan/M. Kirchhoff-Lajonchere/H. Rivera
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
K. Gordon/M. Digeso/I. Sondhof/C. Evans
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Elliott/J. Rissberger/A. Pakel/E. Dzik
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
A. Kruse/C. Ahn/J. Smith/N. Fagundo
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
M. Balsamo/J. Balsamo/g. king/B. Vyzas
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
T. Helmbrecht/F. Ellis/I. Mena Monllor/G. Jenkins
|
|
|||
Vero Beach Rowing, Inc (A) |
A. Mazzi/J. Watkins/A. Powers/H. Coughlin
|
|
|||
Whitefield Academy (A) |
E. Lee/L. Bauer/C. Armitage/A. Bauer/
|
|
|||
30 | WU174x | Womens U17 4x | 24 |
||
Burton Beach Rowing Club (A) |
A. Thompson/T. Huffman/K. Rutschow/E. Odegard/
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
K. Ward/E. Derse/J. Ward/L. Gonzalez
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
M. Ward/K. Austin/V. Dailey/M. Potter
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors (A) |
A. Douglas/N. Foote/A. Lee/A. Larsen/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Day/G. Marvin/C. Hagerman/H. Laursen/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
C. O’Mara/M. Lee/M. Dodge/S. Bell
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
|
||||
Germantown Friends School Rowing (A) |
L. Donovan/E. Cropf/l. conley/C. Berman/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
|
||||
Lake Phalen Rowing (A) |
A. Appleton/F. Bardouille/A. Binstadt/C. Xia
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
A. Sivi/L. Alaybeyi/L. Boillet/S. Drabkin
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
A. Gallo/M. Cummings/A. Buchesky/I. Taranto
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
E. Pivorunas/G. Vigliotti/M. Smith-Montross/S. Haisman/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
E. Woroniecki/E. Gill/V. Lombardo/K. Rudolph
|
|
|||
North Carolina Rowing Center Inc. (A) |
C. Lawrence/M. Reynolds/S. Williams/N. Wehe
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
K. Davis/S. Sattar-Reiss/S. DeMartino/R. Kapoor
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
K. Whildin/C. Sopko/L. Himel/Z. Young
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Bustamante Dacasa/J. Blackwell-Frank/J. Blackwell-Frank/A. Yacoub
|
|
|||
Row Georgia (A) |
V. Sweatt/S. Kumar/A. Cadwaladr/O. Walden
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Fruehwirth/A. Muncherjee/I. Irarragorri/A. Rodricks/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
N. Twarowski/K. Adams/S. Bell/O. Zabalaga
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
S. Olivar/C. Cunningham/S. Stack/H. King
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
T. Gupta/E. Myers/A. Munoz/A. Juracek
|
|
|||
Seattle Preparatory School (B) |
S. Anderson/C. Hoffman/R. Johnson/A. Pitts
|
|
|||
31 | MU178+ | Mens U17 8+ | 24 |
||
32 | WU178+ | Womens U17 8+ | 25 |
||
33 | M/W/MixYInc2x | Mens/Womens/Mixed Youth Inclusive 2x | 3 |
||
34 | Mens/Womens PR1/PR2 Youth 1x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change