Independence Day Regatta
- Jul 2, 2004 To Jul 4, 2004
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 2, 2004 | |||||
1 | Womens Junior 16 4x | 4 |
|||
10 | Womens Junior 4x | 11 |
|||
11 | Mens Senior 2x | 6 |
|||
12 | Mens Junior 16 1x | 15 |
|||
13 | Mens Junior 2x | 23 |
|||
14 | Womens Junior 1x | 9 |
|||
15 | Womens Junior 16 1x | 13 |
|||
16 | Womens Junior 4+ | 19 |
|||
17 | Mens Junior 4x | 12 |
|||
18 | Mens Junior 16 4+ | 8 |
|||
19 | Mens 2- | 6 |
|||
2 | Womens Masters 4+ | 19 |
|||
20 | Mens Light 2x | 4 |
|||
21 | Womens Light 2x | 4 |
|||
22 | Womens Inter. Light 1x | 12 |
|||
23 | Mens Junior 16 4x | 6 |
|||
24 | Womens Junior 16 4+ | 11 |
|||
25 | Mens Intermediate 4+ | 9 |
|||
26 | Womens Junior 16 2x | 8 |
|||
27 | Mens Intermediate 2x | 23 |
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
T. Maryak/J. Vose
|
|
|||
Bantam Boat Club |
P. Somers/M. Mancusi-Ungaro
|
|
|||
Bantam Boat Club |
S. Reiche/R. Nebel
|
|
|||
Boston University Men's Crew |
F. Cutty/P. Sullivan
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
B. Greer/J. Greer
|
|
|||
Club de Regatas "Lima" |
G. Salcedo/M. Alcantara
|
|
|||
Crescent Boat Club |
K. Ochal/M. Henwood
|
|
|||
Greenwich Rowing Club |
J. Pike/D. Patterson
|
|
|||
Greenwich Rowing Club |
E. Swenson/K. Kubal
|
|
|||
New York Athletic Club |
Z. Papas/T. Riccardi
|
|
|||
New York Athletic Club |
A. Haight/J. Zelken
|
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. |
E. Slater/C. Fraser
|
|
|||
Potomac Boat Club |
A. Ramsey/A. Gustafson
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Dasch/M. Malone
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Forrester/P. Morelli
|
|
|||
Riverside Boat Club |
I. Belakovskiy/E. Weinstein
|
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club |
D. Crouse/M. Shonstrom
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
W. Weaver/T. Owston
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
D. Wetschler/D. Gagnon
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
A. Kinney/N. Obermeier
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Mesigian/B. Dyer
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Huder/M. Lynch
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Fedorici/M. Turman
|
|
|||
28 | Womens Masters 8 | 12 |
|||
29 | Mens Masters 4+ | 23 |
|||
3 | Mens Masters 8 | 11 |
|||
30 | Mixed Masters 2x | 13 |
|||
31 | Mens 4+ | 8 |
|||
32 | Womens Intermediate 2x | 18 |
|||
33 | Mens Inter. Light 8 | 2 |
|||
34 | Mens Junior 1x | 36 |
|||
35 | Womens Junior 2x | 21 |
|||
36 | Mens Junior 4+ | 19 |
|||
37 | Mens Junior 16 2x | 10 |
|||
38 | Mens Intermediate 2- | 8 |
|||
39 | Mens Inter. Light 4x | 3 |
|||
4 | Father/son 2x (1000m) | 9 |
|||
40 | Mens Junior 8 | 13 |
|||
41 | Womens Junior 8 | 14 |
|||
42 | Masters Mixed 4x | 10 |
|||
43 | Womens 1x | 13 |
|||
44 | Mens 1x | 21 |
|||
45 | Womens Light 1x Dash | 0 |
|||
46 | Mens Light 1x Dash | 9 |
|||
47 | Womens 1x Dash | 6 |
|||
48 | Mens 1x Dash | 3 |
|||
49 | Disabled 2x | 5 |
|||
5 | Father/daughter 2x (1000m) | 6 |
|||
50 | Mens Intermediate 1x | 20 |
|||
51 | Womens Intermediate 1x | 18 |
|||
52 | Mens Inter. Light 1x | 15 |
|||
53 | Womens Inter. 4+ | 12 |
|||
54 | Womens Light 4+ | 4 |
|||
55 | Womens 2x | 4 |
|||
56 | Womens 2- | 7 |
|||
57 | Mens 2x | 4 |
|||
58 | Mens Masters 1x | 39 |
|||
Bachelors Barge Club |
H. Hauptfuhrer
|
26.6 (49)
|
|||
Brighton Rowing Club, Inc. |
L. Ogden
|
0.5 (30)
|
|||
Cape Coral Rowing Club |
J. Pokorny
|
49.5 (57)
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Cors
|
3.5 (35)
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Spencer
|
75.3 (64)
|
|||
Crescent Boat Club |
C. McElroy
|
6.7 (38)
|
|||
Crescent Boat Club |
P. Markovic
|
43.1 (55)
|
|||
Crescent Boat Club |
R. D'Amico
|
19.9 (46)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
R. Sargent
|
75.3 (64)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Long
|
46.3 (56)
|
|||
Fort Myers Rowing Club |
S. Leonard
|
2.0 (33)
|
|||
Genesee Waterways Center, Inc. |
J. Swing
|
0.0 (28)
|
|||
Malta Boat Club |
T. Mattson
|
24.3 (48)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
B. Canha
|
22.0 (47)
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club |
R. Slocum
|
43.1 (55)
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. |
B. Dunlap
|
52.9 (58)
|
|||
Pettipaug Scullers |
P. Flory
|
52.9 (58)
|
|||
Potomac Boat Club |
T. Liu
|
0.2 (29)
|
|||
Potomac Boat Club |
H. McEntee
|
26.6 (49)
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Sutliff
|
88.0 (67)
|
|||
Potomac Boat Club |
N. Holland
|
15.9 (44)
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Schafer
|
17.8 (45)
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club |
M. Shonstrom
|
75.2 (64)
|
|||
San Diego Rowing Club |
M. Davis
|
17.8 (45)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
L. Stearn
|
46.3 (56)
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
J. Lovett
|
63.6 (61)
|
|||
The Alison Project |
S. Platt
|
17.8 (45)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
S. Martino
|
2.0 (33)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
J. Grady
|
15.9 (44)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Pritchard
|
0.2 (29)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
P. Hein
|
6.7 (38)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
D. Rhodes
|
3.5 (35)
|
|||
University Barge Club |
W. Vanderlinde
|
116.4 (73)
|
|||
University Barge Club |
C. Blackwall
|
56.3 (59)
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Oestreich
|
7.9 (39)
|
|||
Vesper Boat Club |
R. Jones
|
71.3 (63)
|
|||
West Potomac Crew Boosters |
J. Rubini
|
40.1 (54)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
A. Hobbs
|
15.9 (44)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
E. Rau
|
7.9 (39)
|
|||
59 | Mens Masters Light 1x | 12 |
|||
6 | Mother/son 2x (1000m) | 3 |
|||
60 | Womens Masters 1x | 16 |
|||
61 | Womens Masters Light 1x | 11 |
|||
62 | Womens Inter. Light 2x | 4 |
|||
63 | Mens Intermediate Light 4+ | 6 |
|||
64 | Womens Light 1x | 6 |
|||
65 | Mens Light 1x | 14 |
|||
66 | Mens Intermediate 4x | 7 |
|||
67 | Womens Intermediate 4x | 8 |
|||
68 | Mens Inter. Light 2x | 12 |
|||
69 | Womens Masters 2x | 17 |
|||
7 | Mother/daughter 2x (1000m) | 2 |
|||
70 | Mens Masters 2x | 29 |
|||
Baltimore Rowing Club |
C. Windeknecht/M. Daemen
|
17.2 (46)
|
|||
Capital Rowing Club |
L. Stern/D. Spencer
|
51.7 (60)
|
|||
Cincinnati Rowing Club |
B. Miller/T. Dryer
|
37.3 (55)
|
|||
Crescent Boat Club |
B. Shea/D. Ragan
|
17.2 (46)
|
|||
Crescent Boat Club |
P. Finnegan/C. McElroy
|
5.7 (38)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
F. Biller/T. Toland
|
6.8 (39)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
T. Greenwood/J. Greenwood
|
8.0 (40)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Rubini/R. Sargent
|
48.7 (59)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
E. Moran/J. Gaughan
|
32.1 (53)
|
|||
Genesee Waterways Center, Inc. |
J. Swing/O. Lucas
|
0.2 (29)
|
|||
Greenwich Rowing Club |
J. Cole/H. Pohl
|
13.7 (44)
|
|||
Long Beach Rowing Association |
D. Johnson/E. Johnson
|
45.7 (58)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Harper/C. Pearlman
|
23.0 (49)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Krmpotich/D. Lyons
|
19.0 (47)
|
|||
Potomac Boat Club |
H. McEntee/T. Baxter
|
25.1 (50)
|
|||
Riverside Boat Club |
E. Frankenberry/J. Schaffer
|
15.4 (45)
|
|||
Riverside Boat Club |
E. Cook/F. OLeary
|
27.4 (51)
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club |
D. Crouse/M. Shonstrom
|
37.2 (55)
|
|||
Sagamore Rowing Association |
T. Smith/P. Bisek
|
17.2 (46)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
M. Bassick/J. Traynor
|
34.6 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
S. Martino/D. Webber Plank
|
1.7 (33)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
J. Grady/J. Giron
|
3.8 (36)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
E. Pressman/S. Weeks
|
72.3 (66)
|
|||
Union Boat Club |
K. Breuing/C. Petruzziello
|
15.4 (45)
|
|||
University Barge Club |
C. Keith/J. Reiss
|
48.6 (59)
|
|||
Vesper Boat Club |
P. Simone/R. Wilson
|
23.0 (49)
|
|||
Vesper Boat Club |
C. McMahon/W. Long
|
83.8 (69)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
A. Hobbs/D. Green
|
12.2 (43)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
M. Holcomb/H. Roberts
|
37.3 (55)
|
|||
71 | Mens 4x | 2 |
|||
72 | Womens 4x | 3 |
|||
73 | Mens Intermediate 8 | 12 |
|||
74 | Womens Intermediate 8 | 5 |
|||
75 | Mixed Open 2x | 8 |
|||
76 | Mens Light 4x | 2 |
|||
77 | Womens Inter. Light 4x | 1 |
|||
78 | Mens Masters 4x | 7 |
|||
79 | Womens Masters 4x | 6 |
|||
8 | Womens Novice 1x (1000m) | 15 |
|||
80 | Womens 8 | 3 |
|||
81 | Mens 8 | 3 |
|||
82 | Octuple Sculls | 4 |
|||
83 | Womens Open 4+ | 6 |
|||
9 | Mens Novice 1x (1000m) | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change