Schuylkill Navy Regatta
- Jun 19, 2021
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2021 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 19, 2021 | |||||
1 | Adaptive Double - 1000 meters | 0 |
|||
2 | Mens Novice Single - 1000 meters | 3 |
|||
3 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 3 |
|||
4 | Masters Mixed Double - 1000 meters | 14 |
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
Z. Brookes/A. Clayton
|
13.5 (52)
|
|||
Cooper Rowing Club |
M. Higgins/E. Peterson/
|
26.5 (62)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
F. Lois/J. Gingold
|
7.0 (45)
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
M. de Luccas/F. Cortes
|
0.5 (32)
|
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta |
T. Trocky/T. Savard
|
29.6 (64)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
D. Schley/A. Schley
|
32.8 (66)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
V. Morest/S. Byun
|
12.4 (51)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. Dinan/S. Platt
|
16.9 (55)
|
|||
University Barge Club |
S. SARGENT/R. Sargent
|
58.4 (79)
|
|||
University Barge Club |
K. Cook/A. Cook
|
25.0 (61)
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Eringis/K. Wobeser
|
15.8 (54)
|
|||
Composite: Vesper, Penn AC |
G. Ansolabehere/V. Jones
|
0.5 (32)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Motsch/A. McBlane
|
15.8 (54)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
M. Tucker/A. Miles
|
0.0 (27)
|
|||
5 | Mens Masters Four - 1000 meters | 9 |
|||
6 | Womens Masters Four - 1000 meters | 11 |
|||
7 | Womens Masters Single - 1000 meters | 9 |
|||
8 | Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters | 6 |
|||
9 | Mens Masters Single - 1000 meters | 22 |
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
B. Flynn
|
42.0 (68)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
G. Ahrens
|
52.9 (73)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
K. Montenegro
|
2.5 (37)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Pratt
|
50.6 (72)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
V. Ivanoff
|
6.4 (43)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
M. Bogue
|
13.2 (50)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
W. Browder
|
15.6 (52)
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
M. Sharif
|
21.0 (56)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
D. Utter
|
25.6 (59)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
J. Traynor/
|
28.9 (61)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
D. Schley
|
40.0 (67)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
T. Pytlar
|
44.1 (69)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
S. Platt
|
30.6 (62)
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
R. Thomson
|
24.0 (58)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
c. blessing
|
55.2 (74)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
F. Rowe
|
24.0 (58)
|
|||
University Barge Club |
A. Cook
|
38.0 (66)
|
|||
Upper Merion Boat Club |
C. Goodnow
|
46.2 (70)
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Kaplan
|
12.1 (49)
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Vreugdenhil
|
50.6 (72)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
S. West
|
18.2 (54)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Motsch
|
12.1 (49)
|
|||
10 | Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters | 5 |
|||
11 | Mens Open Pair | 2 |
|||
12 | Womens Open Pair | 0 |
|||
13 | Mens Ltwt Single | 6 |
|||
14 | Womens Ltwt Single | 0 |
|||
16 | Womens Open Single | 11 |
|||
Penn A.C. Rowing Association |
S. DiPietro
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Batson
|
|
|||
Uganda Rowing Federation |
K. Noble
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. McFetridge
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Tucker
|
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Tierney/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
S. Imsdahl
|
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Thomas
|
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Horvat
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Pretto
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Forman
|
|
|||
17 | Mens Open Single | 12 |
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
c. Jones
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
S. O'hEochaidh
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
R. Coney
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Phifer/
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
N. Harris
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Babiec
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Filiaci/
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Higgins
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Bock
|
|
|||
Vesper Boat Club |
N. Ruggiero
|
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Williams
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Kirkegaard
|
|
|||
18 | Womens Junior Single | 0 |
|||
19 | Mens Junior Single | 6 |
|||
20 | Mens Open Four | 0 |
|||
21 | Womens Open Four | 0 |
|||
24 | Womens Junior Four | 4 |
|||
25 | Mens Junior Four | 2 |
|||
28 | Womens Masters 2- | 4 |
|||
29 | Mens Masters 2- | 4 |
|||
30 | Womens Masters Double - 1000 meters | 19 |
|||
31 | Mens Masters Double - 1000 meters | 18 |
|||
32 | Womens Open Double | 7 |
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Batson/S. DiPietro
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
S. Luwis/C. Stawicki
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Konopka/K. Maietta
|
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Horvat/C. Forman
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Pretto/S. Pennoyer
|
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Tierney/G. Thomas
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. O'Sullivan/C. Lewis
|
|
|||
33 | Mens Open Double | 8 |
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
S. Dubiel/E. Rabinowitz
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Saunders/C. Rooney
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Lis/C. Schildt
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Phifer/S. Koszyk/
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Diggons/E. Debasitis
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Judah/C. Shirley/
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Lowry/J. Higgins
|
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Williams/J. Kirkegaard
|
|
|||
34 | Mens Junior Double | 7 |
|||
Belleville High School |
D. Ferreyra/J. Felix
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy |
N. Antich/N. Kim/
|
|
|||
Pegasus Rowing Club |
A. Bransfield/R. HERNANDEZ
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
E. Walsh/M. Wnek
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. |
S. Wentzell/E. Panagoplos
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. |
Q. Dominick/S. Gonzalez
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association |
J. Martin/C. Manning
|
|
|||
35 | Womens Junior Double | 6 |
|||
36 | Mens Light Double | 3 |
|||
37 | Womens Light Double | 0 |
|||
38 | Mixed Masters 8+ - 1000 meters | 0 |
|||
39 | Womens Masters Eight - 1000 meters | 6 |
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
S. Hanna/K. Reilly/B. Pugel/L. Schade/E. Belk/M. Meigs/T. Decker/M. Mendez/M. Case (Cox)
|
25.9 (63)
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Appelget/c. spicer/M. Franceschi/T. Gruber McDonough/K. Wojnovich/T. Vaccaro/J. Perantoni/C. Cohen/P. Myneni (Cox)
|
15.7 (55)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Dodge/W. Woolf/S. Quinn/L. Mozier/B. Bass/c. kling/D. Enright/C. Mioli/K. DeRose (Cox)
|
21.8 (60)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
V. Reeves/J. Meder/E. Szigethy/K. Thomson/K. Raymond/C. Garfinkel/A. Gray/M. Ulsh/S. O'Connor (Cox)
|
20.5 (59)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
T. Scherpbier/S. Berry-Gorelli/M. Morris/C. Campbell/J. Voss/L. Chisholm/W. Chang/L. Hrycko/R. Fonorow (Cox)
|
24.5 (62)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
I. van Wijngaarden/L. Turner/R. Liepolt/M. Flavin/B. Phillips/V. Morest/D. Watson/L. Mandel/C. Ames (Cox)
|
30.4 (66)
|
|||
40 | Mens Masters Eight - 1000 meters | 0 |
|||
41 | Masters Mixed Quad - 1000 meters | 3 |
|||
42 | Mens Masters Quad - 1000 meters | 8 |
|||
43 | Womens Masters Quad - 1000 meters | 9 |
|||
44 | Mens Intermediate Eight | 1 |
|||
45 | Womens Intermediate Eight | 1 |
|||
46 | Mixed Alumni 8+ | 0 |
|||
47 | Mens Alumni 8+ | 0 |
|||
48 | Womens Alumni 8+ | 0 |
|||
49 | Womens Open 4x | 0 |
|||
50 | Mens Open 4x | 6 |
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
P. Eells/E. Debasitis/C. Rooney/N. Harris
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
E. Walsh/D. Lis/C. Schildt/M. Wnek
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
D. Hartwick/M. Grieshaber/A. Orner/W. Risko
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
I. Hedin/N. Lipton/J. Hirsch/E. Meadows
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (C) |
J. Diggons/J. Saunders/R. Coney/E. Tingley
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (P) |
S. Koszyk/C. Shirley/T. Babiec/T. Phifer/
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change