USRowing Race Against the Clock Challenge presented by CaptainU – 5 minute Challenge
- Oct 10, 2020
- virtual
- Anywhere, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2020 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 10, 2020 | |||||
5 | 10:00 AM | Mens Masters A 1x | 1 |
||
6 | 10:00 AM | Mens Masters B 1x | 9 |
||
Prince William Rowing Club, Inc. |
C. Shearer
|
|
|||
River City Rowing Club |
B. Rogers
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Sirman
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Heidel
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Meier
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
I. Lynch
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Ramsey
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
N. Schuett
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Margalis
|
|
|||
7 | 10:15 AM | Mens Masters C 1x | 6 |
||
Fairmount Rowing Association |
P. Rufo
|
|
|||
OKC Riversport |
B. Boehm
|
|
|||
OKC Riversport |
S. Cook
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Regner
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Torres
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Amato
|
|
|||
8 | 10:30 AM | Mens Masters D 1x | 7 |
||
Community Rowing, Inc. |
L. Crafter
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club |
C. Reategui
|
|
|||
NeuBayern Racing |
C. Eierle
|
|
|||
Texas Rowing Center |
F. Frey/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Elwood
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Thompson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Orsolini
|
|
|||
9 | 10:45 AM | Mens Masters E 1x | 8 |
||
Aviron Lachine (Club d'aviron Lachine) |
S. Shinder
|
|
|||
Hampton Roads Rowing Club, Ltd. |
S. Smith
|
|
|||
NeuBayern Racing |
K. Ellis
|
|
|||
Raleigh Rowing Center |
D. Tamburro
|
|
|||
Salisbury Boat Club |
J. Lambros
|
|
|||
TopRow NYC LLC |
P. Whetzle/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Berry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Thurman
|
|
|||
10 | 11:00 AM | Mens Masters F 1x | 2 |
||
11 | 11:00 AM | Mens Masters G 1x | 1 |
||
12 | 11:00 AM | Mens Masters H 1x | 1 |
||
Unaffiliated (USA) |
L. Jones
|
|
|||
13 | 11:00 AM | Mens Masters I 1x | 2 |
||
14 | 11:00 AM | Mens Masters J 1x | 2 |
||
North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center |
N. Harris
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
W. Hosken
|
|
|||
15 | 11:00 AM | Mens Masters K 1x | 1 |
||
20 | 11:15 AM | Womens Masters A 1x | 1 |
||
21 | 11:15 AM | Womens Masters B 1x | 5 |
||
Community Rowing, Inc. |
E. McCann
|
|
|||
Kansas City Rowing Club |
V. Brown
|
|
|||
Long Beach Rowing Association |
A. Liberovsky
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. McGrath
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Falcone
|
|
|||
22 | 11:30 AM | Womens Masters C 1x | 1 |
||
Unaffiliated (USA) |
S. Henry
|
|
|||
23 | 11:30 AM | Womens Masters D 1x | 5 |
||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. |
M. Creighton/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
D. Taylor
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Robertson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Sarhan/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. BODEAU
|
|
|||
24 | 11:45 AM | Womens Masters E 1x | 5 |
||
25 | 11:45 AM | Womens Masters F 1x | 1 |
||
26 | 11:45 AM | Womens Masters G 1x | 0 |
||
28 | 11:45 AM | Womens Masters I 1x | 1 |
||
33 | 12:15 PM | Mens Open PR3 1x | 1 |
||
34 | 12:15 PM | Mens Open 1x | 6 |
||
Baylor Crew |
A. Pokel
|
|
|||
Baylor Crew |
A. Mild
|
|
|||
Baylor Crew |
R. Ridder
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Mortimore
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Falstrup
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Fink
|
|
|||
42 | 12:15 PM | Mens U23 1x | 0 |
||
38 | 12:30 PM | Womens Open 1x | 2 |
||
49 | 12:45 PM | Mens U19 PR3 1x | 1 |
||
Unaffiliated (USA) |
L. Smith
|
|
|||
50 | 12:45 PM | MU191x | Mens U19 1x | 9 |
|
54 | 1:00 PM | WU191x | Womens U19 1x | 8 |
|
55 | 1:15 PM | MU171x | Mens U17 1x | 9 |
|
56 | 1:30 PM | WU171x | Womens U17 1x | 10 |
|
57 | 1:45 PM | Mens U15 1x | 3 |
||
Pine Crest School Crew |
R. Jones
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Califano
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Califano
|
|
|||
58 | 2:00 PM | Womens U15 1x | 3 |
||
RowLA |
E. Lopez/
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew |
L. Kamel
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Boehm
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change