USRowing Youth Virtual National Championships
- Jun 12, 2020
- virtual
- Anywhere USA
- Princeton, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2020 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 12, 2020 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 16 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 18 |
|||
3 | Mens Youth Ltwt 1x | 13 |
|||
4 | Womens Youth Ltwt 1x | 16 |
|||
5 | Mens U17 1x | 20 |
|||
6 | Womens U17 1x | 21 |
|||
7 | Mens U15 1x | 11 |
|||
8 | Womens U15 1x | 12 |
|||
9 | Mens Youth 2-/2x | 21 |
|||
10 | Womens Youth 2-/2x | 21 |
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
T. Newton/K. Landefeld
|
|
|||
Burton Beach Rowing Club (A) |
R. Bellscheidt/K. Kelly
|
|
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
V. Saravanan/E. Veneable
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
S. Ortega/A. Park/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
A. Ericksen/C. Norton
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Zavattaro/A. Brause
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
A. Thorpe/B. Dalberg/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
E. Vogt/M. Monson
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
B. Morgan/J. Camahort/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
M. Evans/T. Kellish/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. High/A. Welton
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. Mathena/L. Mikes
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Jaudon/C. Burtner
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
J. Martin/A. Dargon/
|
|
|||
Row New Jersey (A) |
J. Bartie/E. Kilroy
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
K. Burtell/B. Mifsud
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
J. Cox/A. Chapman
|
|
|||
The Shipley School (A) |
E. Strawbridge/J. Lissack
|
|
|||
TriStar Rowing (A) |
|
||||
Y Quad Cities Rowing (A) |
B. Morley/E. Weber
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
H. Feldmeth/M. Blanchard
|
|
|||
11 | Mens Youth Ltwt 2x | 15 |
|||
12 | Womens Youth Ltwt 2x | 13 |
|||
13 | Mens U17 2-/2x | 18 |
|||
14 | Womens U17 2-/2x | 19 |
|||
15 | Mens Freshman 2-/2x | 11 |
|||
16 | Womens Freshman 2-/2x | 14 |
|||
17 | Mens U15 2-/2x | 5 |
|||
18 | Womens U15 2-/2x | 9 |
|||
19 | Mens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted | 21 |
|||
20 | Womens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted | 20 |
|||
Berkeley High Crew (A) |
S. Harris/C. Raedeker/R. Pierce/Z. Mitchell
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
B. Kolander/K. Dunlevy/E. Kreshon/M. Holland
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
A. Whipple/T. Pinalto/R. Abrams/S. Schuberth
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
J. Wingard/B. Galloway/L. Schlegel/H. Jacobson
|
|
|||
Crew Boosters of Winter Park (A) |
C. Dinkel/V. Saldarriaga/S. Coutant/P. Perrott
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
I. Ulloa/A. Erickson/L. Nault/Z. Whicker/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Poremba/S. Rapaglia/K. Rapaglia/L. Blyn/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
O. Sheridan/L. Jhamb/I. Wilson/M. Kassaris
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
A. Manning/T. Tankersley/S. Hunter/G. Wyatt/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
L. Edil/B. Hill/K. Passino/A. Woolery
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
M. Johnson/A. Van Dusen/C. Sakowski/M. Davis
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
K. Hill/E. O'Neill/A. Jeffery/L. Olmsted
|
|
|||
Row New Jersey (A) |
K. Kim/N. Collins/A. Hermey/N. Sturman
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Doyle/K. Bazarko/T. Innes/e. lewis
|
|
|||
St. Mary Academy- Bay View (A) |
E. Dezotell/V. Miller-Tuchon/M. Joncas/P. Dolan/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Frey/K. Hieber/E. Jones/C. Poustovoi
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Funari Muse/K. Lissack/A. Frisch/J. Winter
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
R. Civan/B. U'Selis/M. Segarnick/A. Ehrlacher
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
D. Evans/E. Mask/E. Tessen/E. Saunders
|
|
|||
St. Mary Academy- Bay View (B) |
C. Barr/E. Gladziszewski/S. Levesque/I. Cruz/
|
|
|||
21 | Mens Youth Ltwt 4+ | 9 |
|||
22 | Womens Youth Ltwt 4+ | 7 |
|||
23 | Mens U17 4+/4x | 7 |
|||
24 | Womens U17 4+/4x | 7 |
|||
Asheville Youth Rowing Association (A) |
C. Carver-Ritter/M. Foxworth/L. Hensley/K. Stenberg
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Jhamb/M. Ratner/K. Mootabar/L. Nguyen
|
|
|||
Gwynedd Mercy Academy High School (A) |
B. Romberger/B. Delaney/O. Guarnaccia/E. Ernst/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
B. Zhao/C. Darcy/N. Devine/S. Fong
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Milling/L. Fuselier/A. Martinez/S. Krigel
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
M. Jones/C. Engel/M. Anders/A. Bennett
|
|
|||
25 | Mens Freshman 4+/4x | 6 |
|||
26 | Womens Freshman 4+/4x | 8 |
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
L. Gundersen/K. Bowen/C. Dailey/C. Cole
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
S. Hopson/S. Asa/N. Rosell/C. Wilkinson
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
V. Morris/R. Lacques/A. Baker/K. Mitsuoka
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
L. Morse/H. Bergstrom/T. Donato/A. Steege
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
N. Wrubel/M. Gatto/N. Fernandez/P. Alanis/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
S. Jaffe/V. Bigga/Y. Qiu/M. Crane
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
|
||||
Lake Casitas Rowing Association (B) |
E. Malone/W. Buck/K. Trevisan/S. Reed
|
|
|||
27 | Mens U15 4+/4x | 2 |
|||
28 | Womens U15 4+/4x | 1 |
|||
29 | Mens Youth 8+ | 7 |
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
N. Taylor/L. White/A. Wilkinson/D. Rose/J. Taylor/A. Black/E. Dooley/J. Oliveira/
|
|
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
R. Wilkinson/B. Polese/W. Hoyt/E. Clarke/S. Griffin/M. Bradley/S. MacDonald/M. CREIGHTON
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Feenstra/J. O'Brien/Q. Cohen/G. Gilfond/E. Genden, Jr./D. Cavanaugh/M. Phillips/T. Boone
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
L. Brown/A. DeGrado/J. Ghuman/A. Carpenter/O. Corr/M. Leon/M. Bayer/T. Riesenberger
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
D. Rosich/H. Voeller/B. Weber/W. Densmore/E. Megal/C. Rumpf/T. Hadcock/B. Colella
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
C. Ellis/S. Terry/A. Cavanaugh/M. Lorenz/W. Wright/W. Goggins/J. Roath/J. Millspaugh
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
A. Benjamin/V. Pascasio/S. Kluner/S. Mukherjee/L. Pfahler/W. Lahners/D. Fagiani/T. Horler
|
|
|||
30 | Womens Youth 8+ | 6 |
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
A. Grogan/B. Kristoferson/J. Dewey/D. Millerman/J. Gold/D. Dewey/M. French/G. Glynn/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
S. Hyde/O. Schnur/C. Schmitz/P. Wise/I. Ritchie/J. Hooper/W. Wise/E. Andersen
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Szabo/J. Braz/A. O'Grady/M. Moore/C. Haskell/M. Adams-Grimaldi/C. Plass/E. Harris
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. King/L. Sutter/A. Hall/K. Roland/C. Banks/K. Batson/J. Leahy/A. Straight
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
J. Hanacik/I. Lofgren/M. Kent/S. Wacholz/G. Engel/N. Byrne/K. Zalewski/Z. Tiffin
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
A. Lefebvre/M. Kleiner/T. Laska/S. Danchak/O. Magazino/A. mozingo/L. Girling/V. Stuart
|
|
|||
31 | Mens Youth 8+: Weight Adjusted | 4 |
|||
32 | Womens Youth 8+: Weight Adjusted | 9 |
|||
Berkeley High Crew (A) |
M. Blazej Moore/G. Corson/B. Borcherds/S. Cortez/N. White/C. Harte/S. Aurora/E. Lynch
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
T. Hornewer/P. Holleb/C. Kurka/L. Pember/I. Korellis/N. Goodwillie/I. Brast/M. Heneghan/
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
I. Sawicki/E. Troost/A. Rollins/K. Dailey/G. Sutton/A. Oestreich/O. Bray/K. Krier/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
s. lamine/E. Krywosa/S. Porigow/D. Wilkowski/G. Saviano/D. Loveless/L. Koester/M. Lundberg
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
M. Goldsmith/K. Giehl/A. Biernat/K. Semien/E. Hall/J. Kelsey/M. Czarnecki/L. Snyder
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
C. Eby/H. Hoogendam/F. Brooks/H. Brooks/S. Thoden/F. Giesemann/K. Dulin/L. Bowersock
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
K. Stark/M. Davies/C. Anderson/P. Dragseth/A. Leykin/F. Plese/M. Ludwig/P. Mann
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
S. Norton/I. Busch/V. Barry/j. lubarsky/C. Petrizzo/E. Mohn/I. Benison/M. Marshall
|
|
|||
33 | Mens Youth Ltwt 8+ | 3 |
|||
Berkeley High Crew (A) |
E. Glover/G. Tierney/N. McGlashan/S. Packman/E. Hinshaw/S. Walsh/J. Jessup/T. Rubino
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
R. Sherman/P. Miller/O. Drinkall/J. Kook/M. Razanau/W. Terry/L. Raskin/M. Walding
|
|
|||
34 | Womens Youth Ltwt 8+ | 4 |
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Marra/S. Gilroy/M. Brody/B. Legenzowski/T. Goodman/A. Millspaugh/V. Buddy/E. Moore
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
G. Matos/C. Paley/A. Matos/E. Stantic/J. Moskovitz/F. Moore/S. Samuel/B. Nieder/
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
A. Wilkowski/J. Brendel/L. Adamo/L. Johnson/A. O'Connell/E. Zukauskas/E. Feldmeth/K. Athan
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (B) |
E. Milon/E. Mayer/K. Valle/A. Mayer/M. Melendez/A. GONZALEZ/S. Rangel-Ballerini/S. Schwartz/
|
|
|||
35 | Mens U17 8+ | 3 |
|||
Greenwich Crew (A) |
B. Chung/S. Wilson/C. Frascella/H. Waters/M. Raabe/W. Drinkall/N. Gigliani-Alcantarilla/M. Hisler
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
J. Hanson/A. Staskiewicz/R. Berkowitz/D. Foster/J. Deverey/B. Fink/L. Cook/M. Detzer
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
R. Conway/B. Gans/a. iaconis/Z. Isaacs/N. Walding/T. Eberwein/N. Ellis/P. Evans
|
|
|||
36 | Womens U17 8+ | 7 |
|||
Greenwich Crew (A) |
L. Pollack/L. Barratt/I. Blackburn/B. Bordier/K. Cohen/A. Gruvberg/M. Cracraft/N. Urquiaga
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Roach/L. Sturhahn/K. Sawyer/E. Flanigan/L. Kahn/J. Lauchli/A. Lauchli/U. Schultz/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Sun/M. Freeman/I. Schmitt/C. Chadwick/E. Lo/A. komma/L. Schramm/H. Clemens
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Kinard/S. Roffers/J. Barnard/N. Daly/L. Young/E. Matchett/G. Barnett/J. Cano
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Simenz/F. Hammerer/A. Koch/C. Hering/D. Holbrook/Z. Winters/C. Niebler/W. Fowler
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
C. Howard/J. Ward/S. Vann/A. Laborde/L. Gascoigne/M. Lannon/R. MASSEY/D. Allison
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
O. Hankey/M. French/E. Chadwick/N. Avdiu/A. Sarmiento/V. Schreiner/V. Bazarko/C. Kingan
|
|
|||
37 | Mens U15 8+ | 0 |
|||
38 | Womens U15 8+ | 2 |
|||
39 | Mixed Youth Inclusive 2-/2x | 0 |
|||
40a | Mens Youth PR3 1x | 1 |
|||
40b | Womens Youth PR3 1x | 1 |
|||
41 | Mens/Womens Youth PR3 (D) 1x | 1 |
|||
2020 U.S. Virtual National Championships presented by Rowers Choice | |||||
42 | US Virtual National Championships presented by Rowers Choice M Y 4+/4x | 3 |
|||
43 | US Virtual National Championships presented by Rowers Choice W Y 4+/4x | 3 |
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
|
||||
Chicago Rowing Foundation (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change