Independence Day Regatta
- Jun 28, 2019 To Jun 30, 2019
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 28, 2019 | |||||
NOTES | Time trials for all events (except Masters) with > 18 entries. | ||||
Heats for JR events (except JR 8's) with 7 to 18 entries. | |||||
Heats for any of the following events with 7 to 18 entries: | |||||
Mens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x | |||||
Womens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x | |||||
Mens & Womens Intermediate & Open 2- | |||||
Heats for Mens & Womens JR 8+ | |||||
Saturday, June 29, 2019 | |||||
1 | Mens Masters 2- | 13 |
|||
2 | Womens Masters 2- | 6 |
|||
3 | Womens Masters 4+ | 24 |
|||
4 | Mens Masters 8 | 9 |
|||
5 | Father/son 2x (1000m) | 12 |
|||
6 | Father/daughter 2x (1000m) | 5 |
|||
7 | Mother/son 2x (1000m) | 2 |
|||
8 | Mother/daughter 2x (1000m) | 2 |
|||
9 | Womens Novice 1x (1000m) | 12 |
|||
10 | Mens Novice 1x (1000m) | 11 |
|||
11 | Womens U17 4x | 11 |
|||
12 | Womens U19 4x | 17 |
|||
13 | Mens Senior 2x | 0 |
|||
14 | Mens U17 1x | 32 |
|||
15 | Mens U19 2x | 29 |
|||
16 | Womens U19 1x | 17 |
|||
17 | Womens U17 1x | 29 |
|||
18 | Womens U19 4+ | 24 |
|||
19 | Mens U19 4x | 17 |
|||
20 | Mens U17 4+ | 19 |
|||
21 | Mens 2- | 10 |
|||
22 | Mens Light 2x | 7 |
|||
23 | Womens Light 2x | 3 |
|||
24 | Womens Inter Light 1x | 4 |
|||
25 | Mens U17 4x | 12 |
|||
26 | Womens U17 4+ | 10 |
|||
27 | Mens Intermediate 4+ | 18 |
|||
28 | Mens Intermediate 2x | 26 |
|||
29 | Mens U19 4+ | 27 |
|||
30 | Womens Masters 8 | 13 |
|||
31 | Mens Masters 4+ | 16 |
|||
32 | Mixed Masters 2x | 18 |
|||
33 | Masters Mixed 4x | 8 |
|||
Club de Regatas "Lima" (A) |
R. Leòn/J. Ancajima/M. Redshaw/J. Füller/
|
2.4 (38)
|
|||
Greenwich Crew (A) |
7.2 (46)
|
||||
Greenwich Crew (A) |
15.7 (55)
|
||||
Composite: Philadelphia Girls, Vesper, Malta (A) |
T. Trocky/T. Savard/A. James/J. Cutler
|
19.2 (58)
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
J. Hathaway/B. Schneider/J. Hettler/J. Moss
|
12.5 (52)
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
P. Riley/K. Falk/R. Park/M. Craig
|
15.7 (55)
|
|||
Composite: Vesper, Pennsylvania Barge Club, PCRA (A) |
C. Windeknecht/L. Stirton Aust/J. Mussio/M. Daemen/
|
20.5 (59)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (B) |
M. Koziol/K. Wisniewski/E. Seehaus/P. Willcox
|
21.8 (60)
|
|||
34 | Mens 4+ | 10 |
|||
35 | Womens Open 4+ | 6 |
|||
36 | Womens Intermediate 2x | 22 |
|||
37 | Mens Inter Light 8 | 0 |
|||
38 | Womens U17 2x | 24 |
|||
39 | Mens U19 1x | 36 |
|||
40 | Mens Inter Light 4x | 4 |
|||
41 | Womens U19 2x | 36 |
|||
42 | Mens U17 2x | 19 |
|||
43 | Mens Intermediate 2- | 10 |
|||
44 | Mens U19 8+ | 15 |
|||
45 | Womens U19 8+ | 9 |
|||
46 | Womens 1x | 17 |
|||
90 | Mens U17 8+ | 8 |
|||
91 | Womens U17 8+ | 5 |
|||
99 | Womens Intermediate 2- | 6 |
|||
Sunday, June 30, 2019 | |||||
47 | Womens Light 1x Dash | 3 |
|||
48 | Mens Light 1x Dash | 4 |
|||
49 | Womens 1x Dash | 5 |
|||
50 | Mens 1x Dash | 6 |
|||
51 | Adaptive 2x | 4 |
|||
52 | Womens Adaptive AS/TA 1x | 0 |
|||
53 | Mens Masters 1x | 45 |
|||
54 | Mens Masters Light 1x | 4 |
|||
55 | Womens Masters 1x | 26 |
|||
Cooper Rowing Club |
J. Margusity
|
48.4 (71)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
B. Hogan
|
55.2 (74)
|
|||
Genesee Waterways Center, Inc. |
B. Burchill
|
16.9 (53)
|
|||
Greenwich Crew |
5.6 (42)
|
||||
Greenwich Crew |
22.5 (57)
|
||||
Greenwich Crew |
14.4 (51)
|
||||
Greenwich Crew |
8.1 (45)
|
||||
Narragansett Boat Club |
A. Bumstead
|
19.6 (55)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
A. Murphy
|
24.0 (58)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
L. Farrell
|
46.2 (70)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
R. Clark
|
3.0 (38)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
K. Tolcser
|
36.1 (65)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
L. Malinowski
|
0.9 (33)
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Dinion
|
19.6 (55)
|
|||
Potomac Boat Club |
K. Sheppard
|
0.9 (33)
|
|||
Riverside Boat Club |
C. Main
|
10.0 (47)
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
s. quayle
|
30.6 (62)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
P. Glover
|
42.0 (68)
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Eringis
|
19.6 (55)
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Anders
|
4.9 (41)
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Folco
|
0.9 (33)
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Walsh
|
30.6 (62)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
L. Roberts
|
1.2 (34)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
L. Lehane
|
3.6 (39)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. McAlear
|
2.5 (37)
|
|||
Yankee Rowing Club |
J. Hathaway
|
14.4 (51)
|
|||
56 | Womens Masters Light 1x | 5 |
|||
Greenwich Crew |
18.2 (54)
|
||||
Pelham Community Rowing Association |
L. Stirton Aust
|
36.1 (65)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
M. Mendez
|
36.1 (65)
|
|||
Potomac Boat Club |
l. porter/
|
34.2 (64)
|
|||
Washington Rowing School |
L. Arnold
|
27.2 (60)
|
|||
57 | Mens Intermediate 1x | 26 |
|||
58 | Womens Intermediate 1x | 17 |
|||
59 | Mens Inter Light 1x | 12 |
|||
60 | Womens Light Inter 4+ | 0 |
|||
61 | Womens 2x | 6 |
|||
62 | Womens 2- | 4 |
|||
63 | Mens 2x | 11 |
|||
64 | Womens Intermediate 4+ | 18 |
|||
65 | Womens Inter Light 2x | 7 |
|||
66 | Mens Intermediate Light 4+ | 3 |
|||
67 | Womens Light 1x | 0 |
|||
68 | Mens Light 1x | 4 |
|||
69 | Mens Intermediate 4x | 11 |
|||
70 | Womens Intermediate 4x | 7 |
|||
71 | Mens Inter Light 2x | 15 |
|||
72 | Mens Intermediate 8 | 12 |
|||
73 | Jr Octuple Sculls | 4 |
|||
74 | Mens Adaptive AS/TA 1x | 0 |
|||
75 | Womens Masters 2x | 24 |
|||
Fairmount Rowing Association |
S. Sargent/B. Hogan
|
47.7 (74)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Angelopoulos/B. Chick
|
0.8 (33)
|
|||
Composite: Fairmount, Vesper |
E. McCormick/C. Oxley
|
0.8 (33)
|
|||
Greenwich Crew |
10.5 (49)
|
||||
Greenwich Crew |
7.0 (45)
|
||||
Greenwich Crew |
13.5 (52)
|
||||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
R. Bloomer/E. Durstewitz
|
11.4 (50)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
R. Clark/H. Evans
|
4.9 (42)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
L. Farrell/A. Murphy
|
29.6 (64)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
K. Tolcser/C. Stock
|
20.8 (58)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
M. Bybee/E. Gaston
|
0.1 (29)
|
|||
Potomac Boat Club |
G. Tran/V. Bryant
|
4.9 (42)
|
|||
Potomac Boat Club |
E. Stieve-Caldwell/C. Dinion
|
10.5 (49)
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Lytel/l. porter/
|
29.6 (64)
|
|||
Riverside Boat Club |
S. Cuddy/C. Main
|
4.2 (41)
|
|||
Sagamore Rowing Association |
V. Sigal/L. Poll
|
18.2 (56)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
S. Schmidt/S. Dodge
|
14.6 (53)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
K. Huber/C. Purcell
|
26.5 (62)
|
|||
Vesper Boat Club |
L. Meyer/M. Folco
|
0.5 (32)
|
|||
Vesper Boat Club |
N. Dormans/S. Scott
|
25.0 (61)
|
|||
Composite: Vesper, PCRA |
L. Stirton Aust/D. Eringis
|
23.5 (60)
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Walsh/D. Anders
|
12.4 (51)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
L. Roberts/L. Lehane
|
1.8 (36)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. McAlear/K. Chialastri
|
1.1 (34)
|
|||
76 | Mens Masters 2x | 16 |
|||
77 | Womens 4x | 4 |
|||
78 | Womens Intermediate 8 | 9 |
|||
79 | Mixed Open 2x | 8 |
|||
80 | Mens 4x | 5 |
|||
81 | Mens Light 4x | 3 |
|||
82 | Womens 8 | 3 |
|||
83 | Mens 8 | 6 |
|||
84 | Octuple Sculls | 4 |
|||
85 | Mens 1x | 18 |
|||
86 | Mens Masters 4x | 17 |
|||
87 | Womens Masters 4x | 17 |
|||
BLJ Community Rowing (A) |
J. Schwarmann/K. Knapp/L. Pera/Y. Gerlach
|
2.0 (37)
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Forrester/S. Pelmas/C. Sutter/M. Keil/
|
5.8 (44)
|
|||
Cooper Rowing Club (A) |
G. Loeber/M. Higgins/J. Mitchell/M. Cuneo
|
18.0 (57)
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Angelopoulos/B. Chick/B. Ritzel/C. Oxley
|
2.0 (37)
|
|||
Greenwich Crew (A) |
8.8 (48)
|
||||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Farrell/C. Stock/R. Bloomer/E. Durstewitz
|
15.7 (55)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
M. Bybee/E. Gaston/E. Markel-Joyet/K. Crowley
|
3.4 (40)
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
J. Lytel/l. porter/G. Tran/V. Bryant
|
13.5 (53)
|
|||
Composite: Saugatuck, University Barge (A) |
J. Wesson/D. Mullen/C. Colgan/S. Dodge
|
15.7 (55)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Schmidt/K. Huber/A. Kerns/C. Purcell
|
20.5 (59)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
L. Meyer/E. McCormick/D. Eringis/M. Folco
|
1.6 (36)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
L. Roberts/P. Burke/M. Martin/L. Lehane
|
0.3 (31)
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
A. Covelli/T. Welsh/J. Smith/C. Egan
|
19.2 (58)
|
|||
Cooper Rowing Club (B) |
S. McGann Page/M. Bloom/M. Torosian/T. D'Aprile
|
11.5 (51)
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B) |
R. Clark/K. Tolcser/A. Murphy/H. Evans
|
11.5 (51)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (B) |
J. McAlear/R. Katz/K. Chialastri/A. Miles
|
1.0 (34)
|
|||
Cooper Rowing Club (C) |
E. Quinn/T. Riley/L. Kolb/J. Hallahan
|
13.5 (53)
|
|||
88 | Mens Alumni 8+ | 0 |
|||
89 | Womens Alumni 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change