Independence Day Regatta
- Jul 5, 2008 To Jul 7, 2008
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 5, 2008 | |||||
1 | Womens Masters 4+ | 20 |
|||
2 | Mens Masters 8 | 12 |
|||
3 | Womens Novice 1x (1000m) | 5 |
|||
4 | Mens Novice 1x (1000m) | 13 |
|||
5 | Mens Senior 2x | 6 |
|||
6 | Mens Light 2x | 4 |
|||
7 | Womens Light 2x | 3 |
|||
8 | Mens Intermediate 2- | 11 |
|||
9 | Womens Intermediate 2- | 10 |
|||
10 | Mens Intermediate 4+ | 17 |
|||
11 | Mens Intermediate 2x | 13 |
|||
12 | Womens Intermediate 2x | 8 |
|||
13 | Womens Inter. Light 1x | 13 |
|||
14 | Mens Inter. Light 1x | 15 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
|
||||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
B. Frake
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Fairmount Rowing Association (A) |
D. Palazzo
|
|
|||
George Mason University Rowing (A) |
D. Currie
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Orzolek
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Reino
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
M. Bokermann
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
A. Madden
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
R. Eberle
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
T. Webster
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Gatti
|
|
|||
Virginia Boat Club (A) |
L. Nudd
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
V. Taglivia
|
|
|||
15 | Womens Intermediate 1x | 9 |
|||
16 | Mens Intermediate 1x | 21 |
|||
17 | Womens Masters 8 | 12 |
|||
18 | Mens Masters 4+ | 25 |
|||
19 | Mens Masters 1x | 34 |
|||
20 | Mens Masters Light 1x | 4 |
|||
21 | Womens Masters 1x | 19 |
|||
22 | Womens Masters Light 1x | 10 |
|||
23 | Womens Junior 16 4x | 5 |
|||
24 | Womens Junior 4x | 12 |
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Lees/J. Lees/E. Bratton/J. Shillington
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
K. Burke/M. Murray/E. Flynn/M. Berry
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
P. SUQUILANDA/L. Galliano/G. Ingalls/P. Lees
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. Higgins/K. McNeil/K. Goodsell/D. Flynn
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
|
||||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A) |
|
||||
RowPittsburgh (A) |
V. Horn/S. Kuntz/M. Duursma/R. Vanghn
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
|
||||
South Jersey Rowing Club (A) |
K. Wilson/V. Brencher/G. Beck/A. Brooks
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (B) |
M. Spetsieris/J. Pikus/L. Pikus/L. Machi
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (B) |
|
||||
25 | Mens Junior 16 1x | 16 |
|||
26 | Mens Junior 2x | 27 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Crescent Boat Club |
A. Sheridan/S. Spencer
|
|
|||
Crescent Boat Club |
T. Watson/C. Mills
|
|
|||
Crescent Boat Club |
T. Zachweijo/S. Willis
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. |
|
||||
Fairmount Rowing Association |
B. Fitzpatrick/Z. Siegel
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Gulkis/D. Palazzo
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
P. Rapuano/R. Jones
|
|
|||
GMS Rowing Center |
E. Wessel/D. Cullmer
|
|
|||
GMS Rowing Center |
J. Morrissey/K. Reelick
|
|
|||
Greenwich Crew |
Z. Wright/T. Risman
|
|
|||
Greenwich Crew |
A. Hagan/N. Hoffman
|
|
|||
Malta Boat Club |
S. Lawler/C. Higgins
|
|
|||
Malta Boat Club |
B. Doughty/D. Matasic
|
|
|||
Manhasset Crew |
T. Louis/M. Yee
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
W. Benett/G. Wilt
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
J. Fernandez/C. DiNicola
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
K. Dowd/L. Romo
|
|
|||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
Sagamore Rowing Association |
G. Henriquez/C. West
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
South Jersey Rowing Club |
G. Mayer/J. Taylor
|
|
|||
Thames River Sculls |
A. Bi/S. Yanoff
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. North/I. McKenzie
|
|
|||
Vesper Boat Club |
P. McGlone/J. Duff
|
|
|||
27 | Womens Inter. 4+ | 14 |
|||
28 | Womens Junior 1x | 12 |
|||
29 | Womens Junior 16 1x | 10 |
|||
30 | Womens Junior 4+ | 16 |
|||
31 | Mens Junior 4x | 12 |
|||
32 | Womens Masters 2x | 29 |
|||
33 | Mens Masters 2x | 24 |
|||
34 | Mens Masters 4x | 12 |
|||
35 | Womens Masters 4x | 11 |
|||
36 | Mens Junior 16 4+ | 5 |
|||
37 | Mens Junior 16 4x | 9 |
|||
38 | Womens Junior 16 4+ | 5 |
|||
39 | Mens Inter. Light 4x | 6 |
|||
40 | Mens 2- | 6 |
|||
41 | Womens 2- | 5 |
|||
42 | Womens Light 1x | 7 |
|||
43 | Mens Light 1x | 9 |
|||
44 | Mens Intermediate 8 | 12 |
|||
45 | Womens Intermediate 8 | 9 |
|||
46 | Womens 1x- grand & petite finals | 13 |
|||
GMS Rowing Center (A) |
L. Jones
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
K. Donoho
|
|
|||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A) |
K. Erhart
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
M. Matia
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
R. Bernhard
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Coulter
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Sarbanis
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
R. Dampeer
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
C. Reddick
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
R. Mescher
|
|
|||
Vesper Boat Club (C) |
S. Kaplan
|
|
|||
Vesper Boat Club (F) |
A. Holmes
|
|
|||
47 | Mens 1x- grand & petite finals | 11 |
|||
48 | Womens Junior 16 2x | 9 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
East End Rowing Institute, LTD. |
R. Henriquez/C. Hale
|
|
|||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
RowPittsburgh |
K. Gilmour/T. Milligan
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
|
||||
South Jersey Rowing Club |
K. Creran/K. Verzella
|
|
|||
South Jersey Rowing Club |
A. Tsapralis/A. Romano
|
|
|||
South Jersey Rowing Club |
J. Durkin/K. Heffron
|
|
|||
49 | Mens Junior 4+ | 19 |
|||
50 | Mens Junior 1x | 17 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Bantam Boat Club |
G. Magarian
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) |
B. Frake
|
|
|||
East End Rowing Institute, LTD. |
D. Gould
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
|
||||
Greenwich Crew |
A. Hagan
|
|
|||
Greenwich Crew |
M. Hegarty
|
|
|||
New York Athletic Club |
|
||||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Leasure
|
|
|||
RowPittsburgh |
A. Kleijn
|
|
|||
RowPittsburgh |
A. Spirk
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
O. Traynor
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
J. Ashton
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Winter
|
|
|||
51 | Mens Junior 16 2x | 11 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Fairmount Rowing Association |
J. Delaney/H. Kieffer
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
N. Walchonski/D. Mirabile
|
|
|||
GMS Rowing Center |
M. Savino/J. Cromwell
|
|
|||
GMS Rowing Center |
S. Rouse/W. Rouse
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
D. Collins/C. Lyell
|
|
|||
RowPittsburgh |
A. Keiser/D. Michael
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
G. Anderson/A. Vogt
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
|
||||
52 | Womens Junior 2x | 18 |
|||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Bachelors Barge Club |
|
||||
Crescent Boat Club |
E. Bratton/J. Shillington
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Lees/J. Lees
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
K. Burke/M. Berry
|
|
|||
Greenwich Crew |
P. SUQUILANDA/L. Galliano
|
|
|||
Greenwich Crew |
G. Ingalls/P. Lees
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
L. Bertocci/L. Machi
|
|
|||
New York Rowing Association |
|
||||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
|
||||
Pakistan Rowing Federation |
K. Ikram/A. Faruqui
|
|
|||
RowPittsburgh |
M. Duursma/R. Vanghn
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
Sagamore Rowing Association |
|
||||
Swan Creek Rowing Club |
T. Gordon/J. Roloff
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp |
|
||||
USR Junior Women's Development Camp |
|
||||
53 | Mens 4+ | 3 |
|||
54 | Womens 4+ | 2 |
|||
55 | Mens Junior 8 | 13 |
|||
56 | Womens Junior 8 | 11 |
|||
57 | Womens Light 4+ | 1 |
|||
58 | Mens Light 4+ | 2 |
|||
59 | Womens 2x | 3 |
|||
60 | Mens 2x | 1 |
|||
61 | Womens Inter. Light 2x | 8 |
|||
62 | Mens Intermediate Light 4+ | 4 |
|||
63 | Womens Inter. Light 4+ | 2 |
|||
64 | Mens Intermediate 4x | 4 |
|||
65 | Womens Intermediate 4x | 9 |
|||
66 | Mens Inter. Light 2x | 14 |
|||
67 | Mens 4x | 4 |
|||
68 | Womens 4x | 4 |
|||
69 | Womens 8 | 2 |
|||
70 | Mens 8 | 5 |
|||
71 | Disabled 2x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change