USRowing Northwest Youth Championships
- May 17, 2019 To May 19, 2019
- sprint
- Vancouer Lake
- Vancouver, WA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2019 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 17, 2019 | |||||
1 | 8:00 AM | Mens Varsity 8+ | 6 |
||
2 | Womens Varsity 8+ | 7 |
|||
3 | Womens Ltwt 2x | 13 |
|||
Clam Island Rowing (A) |
A. Burns/A. Payfer/
|
|
|||
Eugene Rowing Club (A) |
H. Carl/B. Lash
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
S. Sackett/L. Nault
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
L. Cassell-Hall/C. Margarones
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
A. Baker/S. McCarty
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
P. Probart/W. Chramiec
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (A) |
A. Thompson/N. Woolworth
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
E. Gage/M. Ovesen
|
|
|||
Rogue Rowing (A) |
K. Vasey/A. Kirschel
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
A. Tuminello/A. MARGARITIS
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
E. Andrews/R. Swardstrom
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
M. Skundrick/C. Campbell
|
|
|||
Whatcom Rowing Association (A) |
L. Campbell/M. Gauthier
|
|
|||
4 | Womens 2 Ltwt 2x | 6 |
|||
5 | MNov4+ | Mens Novice 4+ | 19 |
||
6 | Mens Varsity 1x | 16 |
|||
7 | Womens Varsity 1x | 14 |
|||
8 | Mens Ltwt 2x | 13 |
|||
9 | Mens 2 Ltwt 2x | 10 |
|||
10 | Mens Varsity 2- | 13 |
|||
11 | Mens 2 Varsity 2- | 8 |
|||
12 | WNov4+ | Womens Novice 4+ | 17 |
||
13 | Womens Varsity 2- | 10 |
|||
14 | Womens 2 Varsity 2- | 2 |
|||
15 | Mens Ltwt 8+ | 4 |
|||
16 | Womens Ltwt 8+ | 5 |
|||
17 | Mens Varsity 4x | 14 |
|||
18 | Womens Varsity 4x | 16 |
|||
19 | Mens Ltwt 1x | 16 |
|||
Burton Beach Rowing Club (A) |
B. DeLoach
|
|
|||
Clam Island Rowing (A) |
M. Nielson/
|
|
|||
Eugene Rowing Club (A) |
S. Kaelin
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
N. Garofalo
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
F. Vanneste
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (A) |
T. Anderson-Cleveland
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
M. Zimmermann
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
A. Leebrick
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
C. Grothen
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
P. Nichols
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
H. Allison
|
|
|||
Seattle Scullers (A) |
E. Shoemaker
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
C. Sonnenberg
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
A. Teachout/
|
|
|||
Renton Rowing Center (B) |
E. Eykel
|
|
|||
Seattle Rowing Center (B) |
G. Lucier
|
|
|||
20 | Womens 3 Varsity 4+ | 10 |
|||
21 | Womens 3 Varsity 2x | 20 |
|||
22 | Mens 2 Novice 4+ | 23 |
|||
23 | WNov2x | Womens Novice 2x | 36 |
||
24 | Mens 5 Varsity 4+ | 14 |
|||
25 | Mens Youth 4x+ | 6 |
|||
26 | Womens Youth 4x+ | 6 |
|||
27 | MNov2x | Mens Novice 2x | 30 |
||
28 | Womens 5 Varsity 4+ | 15 |
|||
29 | Womens 2 Novice 4+ | 21 |
|||
30 | Mens 3 Varsity 2x | 16 |
|||
31 | Womens 2 Varsity 8+ | 7 |
|||
32 | Mens 3 Varsity 4+ | 9 |
|||
33 | MNov4x+ | Mens Novice 4x+ | 21 |
||
34 | WNov8+ | Womens Novice 8+ | 12 |
||
35 | Mens Varsity 2x | 17 |
|||
36 | Womens Varsity 2x | 21 |
|||
37 | Mens 2 Varsity 8+ | 6 |
|||
38 | Womens 3 Varsity 8+ | 12 |
|||
39 | Mens 3 Varsity 8+ | 11 |
|||
40 | Womens Ltwt 1x | 11 |
|||
Burton Beach Rowing Club (A) |
B. White
|
|
|||
Clam Island Rowing (A) |
A. Payfer/
|
|
|||
Eastside Preparatory School (A) |
E. McGregor
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
S. Ames
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (A) |
A. Sutton
|
|
|||
Rogue Rowing (A) |
L. Ellison-Meade
|
|
|||
Seattle Preparatory School (A) |
T. Cravy
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
A. Louie
|
|
|||
Eastside Preparatory School (B) |
A. Gupta
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (B) |
N. Woolworth
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (C) |
A. Thompson
|
|
|||
41 | Womens 2 Novice 8+ | 11 |
|||
42 | Mens Varsity 4+ | 15 |
|||
43 | Womens Varsity 4+ | 18 |
|||
44 | Mens 2 Varsity 4x | 9 |
|||
45 | Mens 2 Varsity 2x | 15 |
|||
46 | Mens Novice 1x | 20 |
|||
47 | WNov4x+ | Womens Novice 4x+ | 21 |
||
48 | Mens Ltwt 4+ | 10 |
|||
49 | Womens Ltwt 4+ | 9 |
|||
50 | Womens Inclusive 2x | 0 |
|||
51 | Mens Inclusive 2x | 0 |
|||
52 | Womens 2 Varsity 4+ | 11 |
|||
53 | Womens 2 Varsity 4x | 10 |
|||
54 | Mens 2 Varsity 4+ | 11 |
|||
55 | Womens 2 Varsity 2x | 15 |
|||
56 | Mens 2 Novice 8+ | 11 |
|||
57 | Mens 2 Varsity 1x | 11 |
|||
58 | Mens 4 Varsity 4+ | 7 |
|||
59 | Womens 4 Varsity 4+ | 6 |
|||
60 | Mens 2 Ltwt 4+ | 3 |
|||
61 | MNov8+ | Mens Novice 8+ | 10 |
||
62 | Womens 2 Varsity 1x | 14 |
|||
63 | Womens 2 Ltwt 4+ | 3 |
|||
64 | Womens Novice 1x | 13 |
|||
65 | Mens HS 8+ | 17 |
|||
66 | Womens HS 8+ | 14 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change