USRowing Southwest Youth Championship
- May 3, 2019 To May 5, 2019
- sprint
- Lake Natoma
- Gold River, CA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2019 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 3, 2019 | |||||
1 | MV8+ | Mens Varsity 8+ | 15 |
||
2 | WV8+ | Womens Varsity 8+ | 14 |
||
3 | WNov4x+ | Womens Novice 4x+ | 14 |
||
4 | WJV8+ | Womens JV 8+ | 12 |
||
5 | MJV8+ | Mens JV 8+ | 10 |
||
6 | WFr8+ | Womens Frosh 8+ | 14 |
||
7 | MNov4+ | Mens Novice 4+ | 22 |
||
8 | M1X | Mens 1x | 21 |
||
Brophy College Preparatory Crew (A) |
A. Ramirez
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
T. Millar
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
V. Jerome
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
C. Johnston
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (A) |
G. Kristof
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
G. Morales
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
D. Kallins
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
m. nightengale/
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
A. Lai
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
R. Aponso
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
R. Krappe
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
N. Yelle
|
|
|||
Sweetwater Rowing (A) |
J. Roman
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
E. Mills
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
T. Hamilton/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
D. Mayo-Shanahan
|
|
|||
Utah Crew (A) |
W. Hoglin
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (B) |
B. Zituni
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
I. Almogy
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (B) |
J. Rolfness
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (C) |
K. Howe
|
|
|||
9 | Wlt2X | Womens Ltwt 2x | 20 |
||
10 | MFr8+ | Mens Frosh 8+ | 16 |
||
11 | WNov4+ | Womens Novice 4+ | 25 |
||
12 | M3V8+ | Mens 3rd Varsity 8+ | 10 |
||
13 | M4V8+ | Mens 4th Varsity 8+ | 11 |
||
14 | W3V8+ | Womens 3rd Varsity 8+ | 11 |
||
15 | W4V8+ | Womens 4th Varsity 8+ | 8 |
||
16 | MNov4x+ | Mens Novice 4x+ | 14 |
||
17 | W1X | Womens 1x | 19 |
||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
E. Steely
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
A. Lange
|
|
|||
Channel Islands Rowing Club (A) |
M. Long/
|
|
|||
Delta Sculling Center (A) |
E. Hill/
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
L. Mizer
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (A) |
M. Schulz
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
B. Barry
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
E. McGill
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
C. Jin
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
H. Mead
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
A. Hoff
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
E. Olney/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
M. Bocker
|
|
|||
Utah Crew (A) |
S. Tuttle
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (B) |
A. Backes
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (B) |
L. Ewanick
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
C. Costello
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (B) |
A. Rolfness
|
|
|||
18 | Mlt2X | Mens Ltwt 2x | 21 |
||
19 | Mlt4+ | Mens Ltwt 4+ | 14 |
||
20 | W4X | Womens 4x | 37 |
||
21 | M2- | Mens 2- | 15 |
||
22 | Wlt4+ | Womens Ltwt 4+ | 20 |
||
23 | M4X | Mens 4x | 25 |
||
24 | W2- | Womens 2- | 22 |
||
25 | M2N8+ | Mens 2nd Novice 8+ | 9 |
||
26 | W2N8+ | Womens 2nd Novice 8+ | 9 |
||
27 | MNov8+ | Mens Novice 8+ | 13 |
||
28 | W2X | Womens 2x | 31 |
||
Berkeley High Crew (A) |
S. Harris/I. Plowman
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
D. Brattesani/A. Lange
|
|
|||
Channel Islands Rowing Club (A) |
K. Haman/S. Schalk/
|
|
|||
Delta Sculling Center (A) |
|
||||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
J. O'Connor/K. McKenzie
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (A) |
A. Backes/M. Schulz
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
H. Sanchez/I. Camerino
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
R. Batch/G. MacKinlay
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
M. Guild/M. Glantz
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
S. Fletcher/A. Didier
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
E. Daane/N. Gavriloff
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/e. ulitsky
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
A. Schwartz/H. Mead
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
Table Mountain Rowing Club (A) |
A. Hoff/E. Bizjak
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
M. Guitard/K. Schneider/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
A. Rolfness/M. Bocker
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
E. Gossard/K. Uthoff
|
|
|||
Utah Crew (A) |
C. Cornell/T. Volmrich
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
Z. Seely/C. McClain
|
|
|||
Berkeley High Crew (B) |
M. Weber/A. Remler
|
|
|||
Delta Sculling Center (B) |
|
||||
Newport Aquatic Center (B) |
T. Le/E. Hallman
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (B) |
J. GENOVESE/A. Haggarty
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
C. Costello/L. Hoidn
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
|
||||
Tempe Junior Crew, Inc. (B) |
S. Sharma/e. boyle/
|
|
|||
Utah Crew (B) |
I. Fisher/E. Goldsmith
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (C) |
K. Stephens/L. Ewanick
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (C) |
C. Taner/G. Mahoney
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (D) |
C. Motherway/C. weber
|
|
|||
29 | MOpen4- | Mens Open 4- | 8 |
||
30 | MV4+ | Mens Varsity 4+ | 35 |
||
31 | WNov8+ | Womens Novice 8+ | 13 |
||
32 | Wlt8+ | Womens Ltwt 8+ | 10 |
||
33 | Mlt8+ | Mens Ltwt 8+ | 14 |
||
34 | M3N8+ | Mens 3rd Novice 8+ | 6 |
||
35 | W3N8+ | Womens 3rd Novice 8+ | 9 |
||
36 | WV4+ | Womens Varsity 4+ | 21 |
||
37 | WO4- | Womens Open 4- | 10 |
||
38 | M2X | Mens 2x | 32 |
||
39 | Mens Frosh 4+ | 14 |
|||
40 | Womens Frosh 4+ | 20 |
|||
41 | Mens Frosh 4x+ | 14 |
|||
42 | Womens Frosh 4x+ | 14 |
|||
43 | Mens Inclusive 2x | 0 |
|||
44 | Womens Inclusive 2x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change