City Championships
- May 4, 2019 To May 5, 2019
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2019 | |||||
1 | Girls Freshman 4+ | 8 |
|||
2 | Boys Freshman 4+ | 11 |
|||
3 | Girls Freshman 4x | 7 |
|||
4 | Boys Freshman 4x | 10 |
|||
5 | Girls Freshman 8+ | 13 |
|||
6 | Boys Freshman 8+ | 10 |
|||
7 | Girls Gig/Novice 1x | 8 |
|||
8 | Boys Gig/Novice 1x | 13 |
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
A. Wiercioch
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
E. Nwalipenja
|
|
|||
Devon Preparatory School (A) |
M. Gaetano/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Putnam
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
C. Clark
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
R. Passetti
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. Crowley
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
C. Chapman
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
B. Konopka
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
R. Menke
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
R. Edmonds, Jr.
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
|
||||
Germantown Academy Crew Club (B) |
H. Ayub
|
|
|||
9 | Girls Freshman/Novice 2x | 16 |
|||
10 | Boys Freshman/Novice 2x | 16 |
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
B. Dicks-Dill/S. Briggs
|
|
|||
Friends Select School (A) |
I. Lamont/A. Bobb
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
M. Jackaman/B. Page
|
|
|||
Hackensack HS Crew (A) |
L. Fallucca/G. Matamoros/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
M. Kocher/B. Moser
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Miller/V. Ramakrishnan
|
|
|||
Montclair High School (A) |
A. Rougebec/N. Levi
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
T. Cawley/S. Flores Huamani
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
M. Handen/D. Holtz
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
D. Vandenburg/C. Neal
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
W. Antczak/E. Meisel
|
|
|||
The Haverford School (A) |
W. Morris/S. Walker
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
R. HERNANDEZ/L. Nichols
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
I. Darby/A. Kim
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
|
||||
Roman Catholic High School (B) |
t. lang/J. McPherson
|
|
|||
11 | Girls Novice 4+ | 9 |
|||
12 | Boys Novice 4+ | 19 |
|||
13 | Girls Novice 4x | 5 |
|||
14 | Boys Novice 4x | 9 |
|||
15 | Girls Novice 8+ | 15 |
|||
16 | Boys Novice 8+ | 14 |
|||
17 | Girls JV 1x | 9 |
|||
18 | Boys JV 1x | 16 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
A. Ferrari/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
D. Dougherty
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
M. Shoatz-Carter
|
|
|||
Cresskill High School (A) |
J. Rashba/
|
|
|||
Dwight-Englewood School (A) |
P. Philliou/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
J. Weber
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
C. Murray
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
A. Hancock
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
A. Gallagher
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
E. Henderson
|
|
|||
Paramus High School (A) |
P. Nasto/
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
J. Lang
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
H. Driscoll
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (B) |
M. Lexa
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
M. Venkatesh
|
|
|||
Roman Catholic High School (B) |
M. Modres
|
|
|||
19 | Girls JV 2x | 15 |
|||
20 | Boys JV 2x | 19 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
E. McGrath/M. Poulos/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
K. McElwee/J. Laughlin
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
E. Toll/G. Caria
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
a. moeller/A. Walkush
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. May/J. Jung/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
J. Buan/M. Weller
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
J. Glenn/P. Seeger
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
P. Gray/T. Wang
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
C. Mao/C. Fish
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
J. Mejia/M. Paolazzi
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
H. Cunningham/L. McCullough
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
C. Breslin/H. Kaminski
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
J. Andrews/W. Alley
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
C. Wrede/Y. Guy
|
|
|||
The Haverford School (A) |
C. McCann/E. Lee
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
J. Briggs/I. Garrison
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
K. Okamura/F. Hamilton
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (B) |
A. Kostacos/D. Krausz
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (B) |
R. Soong/A. Kulkarni/
|
|
|||
21 | Girls JV 4+ | 23 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 31 |
|||
23 | Girls JV 4x | 13 |
|||
24 | Boys JV 4x | 13 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 13 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 10 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 8 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 7 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 11 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 9 |
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 4 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 5 |
|||
Malvern Preparatory School (A) |
C. Munyan/D. Ward/C. Delaney/E. Park
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
O. McLoone/P. Gray/S. O'Connell/V. Butler
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
E. Cunningham/E. Rusk/W. Jaeger/I. McLelland
|
|
|||
The Shipley School (A) |
M. Hamilton/B. MacDonald/Z. Abood-Bieber/G. Kelly
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
T. Reinsdorf/T. Lowicki/M. Carmona/F. Orlando
|
|
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 5 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 3 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 8 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 12 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 15 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 15 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 15 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 3 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 3 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 25 |
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 24 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 7 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 9 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
A. Rapella/J. Ferreira Reis/G. Paladino/A. O'Toole/
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
M. Mojares/L. Wickham/P. Gannon/D. Wade
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
R. Molsbergen/M. Harmon/A. McLellan/K. Wiley
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
V. Fitzpatrick/J. Haigh/N. Perks/J. Savell
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Davis/J. Kennedy/H. Hall/A. Morris
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
J. Kimrey/F. Bruzek/N. Harris/E. Hack
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
D. Hoffmann/T. Gregson/A. Youngren/P. Wrede
|
|
|||
The Haverford School (A) |
J. Pendergast/T. Laporta/A. Leavy/T. Russell
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
D. Johnson/A. Saladucha/A. Melarti/S. Rivero
|
|
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 8 |
|||
48 | Boys Varsity 8+ | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change