USRowing NW Masters Regional Championship
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 22, 2018 | |||||
1 | 10:00 AM | Mixed Adaptive AS 2x | 4 |
||
2 | Mixed Adaptive LTA 4+ | 0 |
|||
3 | Mixed Adaptive TA 2x | 0 |
|||
4 | 12:00 PM | MixF+4+ | Mixed F+ 4+ | 13 |
|
5 | MixC4x | Mixed C 4x | 10 |
||
6 | WA+Ltwt2- | Womens A+ Ltwt 2- | 4 |
||
7 | MF2x | Mens F 2x | 10 |
||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Deep Cove Rowing Club (A) |
K. Chow/R. Westfall
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
R. Stout/J. Norris
|
|
|||
Composite: Delta Deas, Vancouver (A) |
m. bates/D. Craveiro
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
R. Rohrberg/J. Redrup
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
F. Rudge/P. Desjardins
|
|
|||
Portland Boat Club (A) |
T. Wood/C. Otis
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
P. Roos/J. Porter
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
B. Horsley/J. Good
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
L. Chung/J. Paine
|
|
|||
8 | MAA+Ltwt2x | Mens AA+ Ltwt 2x | 7 |
||
9 | WC+Nov1x | Womens C+ Novice 1x | 7 |
||
10 | MB1x | Mens B 1x | 0 |
||
11 | MixD4x | Mixed D 4x | 10 |
||
12 | WB2- | Womens B 2- | 10 |
||
13 | MA+Nov4+ | Mens A+ Novice 4+ | 2 |
||
14 | WCDLtwt1x | Womens C-D Ltwt 1x | 8 |
||
15 | WE4x | Womens E 4x | 15 |
||
16 | MA+Ltwt2- | Mens A+ Ltwt 2- | 0 |
||
17 | ME-FLtwt1x | Mens E-F Ltwt 1x | 8 |
||
18 | Mens G+ Ltwt 1x | 6 |
|||
19 | WA+Nov4+ | Womens A+ Novice 4+ | 11 |
||
20 | ME4+ | Mens E 4+ | 8 |
||
21 | MixAA-B4x | Mixed AA-B 4x | 9 |
||
22 | MAA-BNov1x | Mens AA-B Novice 1x | 4 |
||
23 | MC+Nov1x | Mens C+ Novice 1x | 7 |
||
24 | MAA-A2x | Mens AA-A 2x | 7 |
||
25 | WF+4+ | Womens F+ 4+ | 10 |
||
26 | MC2x | Mens C 2x | 6 |
||
27 | MixE4+ | Mixed E 4+ | 8 |
||
28 | MA+Ltwt4x | Mens A+ Ltwt 4x | 4 |
||
29 | MixB4+ | Mixed B 4+ | 4 |
||
30 | MD4x | Mens D 4x | 9 |
||
31 | WD4+ | Womens D 4+ | 14 |
||
32 | MC-D2- | Mens C-D 2- | 10 |
||
33 | WB1x | Womens B 1x | 13 |
||
34 | WCLtwt2x | Womens C Ltwt 2x | 0 |
||
35 | MixAA-A8+ | Mixed AA-A 8+ | 5 |
||
36 | WD+Ltwt8+ | Womens D+ Ltwt 8+ | 0 |
||
37 | WF4x | Womens F 4x | 9 |
||
Conibear Rowing Club (A) |
B. Seaton/K. Johnson/G. Schueler/I. Baker
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/J. Kelly/G. Hubbard/C. Easton
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
T. Hausmann/W. Wisdom/c. faith/M. Stewart
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
A. Adams/C. CATTELL/S. Rindler/K. Crawley
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
B. Smith/S. Gulick/D. Hall/J. Chow
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Foster/L. Pollard/S. Read/H. Powell
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
A. Bryant/K. Harris/E. Beaudin Sutfin/A. Villablanca
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
L. Brumder/B. Kronick-SIMPLIFY!/M. Westermeyer/E. Hamann
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
K. Goforth/T. Smith/M. Hoeffel/C. Congdon
|
|
|||
38 | WGH4x | Womens G-H 4x | 6 |
||
39 | ME1x | Mens E 1x | 12 |
||
40 | WAA-A2x | Womens AA-A 2x | 14 |
||
41 | Mens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
42 | Womens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
43 | ME4x | Mens E 4x | 10 |
||
44 | MF4x | Mens F 4x | 4 |
||
45 | MG+4x | Mens G+ 4x | 7 |
||
Composite: Berkeley, S.A.C. (A) |
35.3 (69)
|
||||
Colorado Rowing (A) |
H. Wurster/D. Tanhauser/A. Wright/T. Demers
|
56.2 (80)
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
J. Frohnmayer/S. Rogers/T. Taylor/K. Ahearn
|
38.7 (71)
|
|||
Composite: Delta Deas, Vancouver (A) |
m. bates/R. Stout/J. Norris/D. Craveiro
|
30.4 (66)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
S. Vermegen/J. Paine/J. Wrinch/L. Chung
|
35.3 (69)
|
|||
Composite: Long Beach, Rio Salado (A) |
W. Eldon/D. Figgins/A. du Pont/P. Walsh
|
28.9 (65)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
R. McMahon/F. Miller/J. Jannetty/F. Sayer
|
40.5 (72)
|
|||
46 | WE2- | Womens E 2- | 7 |
||
47 | MC4+ | Mens C 4+ | 7 |
||
48 | WC4x | Womens C 4x | 14 |
||
49 | WAA-ANov1x | Womens AA-A Novice 1x | 6 |
||
50 | WBNov1x | Womens B Novice 1x | 3 |
||
51 | MixF2x | Mixed F 2x | 14 |
||
Composite: Ancient Mariners, Pocock (A) |
|
||||
College Club Seattle (A) |
L. DelVillar/C. Robinson
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Deep Cove Rowing Club (A) |
K. Russell/R. Westfall
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/J. Norris
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
J. Skene/L. Chicoine
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
L. Reitzes/R. Tilghman
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/K. Runyon
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
R. Porter/J. Porter
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
E. Schultz/R. Nerenberg
|
|
|||
Seize The Oar (A) |
L. Anderson/A. Davis
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
J. Schaffer/D. Robbins
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (B) |
S. Macdonald/m. bates
|
|
|||
Composite: Station L, Portland BC (B) |
T. Wood/S. Wood
|
|
|||
52 | MB2x | Mens B 2x | 13 |
||
53 | WAA-A8+ | Womens AA-A 8+ | 6 |
||
54 | MD8+ | Mens D 8+ | 8 |
||
55 | WD2x | Womens D 2x | 15 |
||
College Club Seattle (A) |
C. Lang/D. Kim
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
L. Staples/W. Moore
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
L. Jones/T. Gambrel
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
D. Reimer/H. Johnstone
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
M. Glaeser/A. Muchin
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
J. Ottney/P. Gatewood
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Salomon/K. Callahan/
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
L. Galow/J. Blatt
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
D. Wikaruk/S. van As
|
|
|||
College Club Seattle (B) |
N. Biery/D. Parker
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
J. Johnston/L. Hill
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (B) |
K. Sisson/J. Maltz
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
A. Adair/J. Klassen
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (B) |
C. Gruver/A. Bogaard
|
|
|||
Willamette Rowing Club (B) |
S. Wright/B. Kronick
|
|
|||
56 | WAA-BLtwt1x | Womens AA-B Ltwt 1x | 3 |
||
57 | MixAA2x | Mixed AA 2x | 4 |
||
58 | WB4+ | Womens B 4+ | 14 |
||
59 | WAA+Ltwt4+ | Womens AA+ Ltwt 4+ | 3 |
||
60 | ME+2- | Mens E+ 2- | 13 |
||
61 | Womens AA-A Ltwt 1x | 0 |
|||
62 | WE1x | Womens E 1x | 7 |
||
63 | MixB8+ | Mixed B 8+ | 6 |
||
64 | MC1x | Mens C 1x | 11 |
||
65 | MAA-A4+ | Mens AA-A 4+ | 4 |
||
66 | MF1x | Mens F 1x | 7 |
||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (A) |
J. Norris
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki
|
|
|||
Portland Boat Club (A) |
C. Otis
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
R. Cherwinski
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
P. Struyvenberg
|
|
|||
South End Rowing Club (A) |
D. Nelson
|
|
|||
67 | WC2- | Womens C 2- | 7 |
||
68 | MixG+2x | Mixed G+ 2x | 14 |
||
College Club Seattle (A) |
L. Yaffe/J. Gardner
|
32.9 (66)
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
P. Mote/S. Mote
|
32.9 (66)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
R. Stout/J. Kelly
|
32.9 (66)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
F. Rudge/K. Crawley
|
36.3 (68)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
J. Alberti/H. Newman
|
34.6 (67)
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
R. Tull/R. Rutledge
|
34.6 (67)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
D. Hoffmann/K. Runyon
|
36.3 (68)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
H. Koerner/H. Powell/
|
31.2 (65)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
F. Crowley/L. CROWLEY
|
34.6 (67)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
J. Jannetty/M. Hoeffel
|
38.1 (69)
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (B) |
D. Bort/P. Johnston
|
34.6 (67)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
J. Wrinch/D. Morris
|
47.7 (74)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
R. Scholz/D. Peschel
|
45.7 (73)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (B) |
M. Rothermel/F. Sayer
|
34.6 (67)
|
|||
69 | MAA+Ltwt4+ | Mens AA+ Ltwt 4+ | 0 |
||
70 | WAA-A4x | Womens AA-A 4x | 9 |
||
71 | WF+2- | Womens F+ 2- | 4 |
||
72 | WD+Ltwt4x | Womens D+ Ltwt 4x | 5 |
||
73 | MixD8+ | Mixed D 8+ | 5 |
||
74 | MixC8+ | Mixed C 8+ | 8 |
||
75 | WF1x | Womens F 1x | 4 |
||
76 | WG+1x | Womens G+ 1x | 7 |
||
77 | MD2x | Mens D 2x | 14 |
||
78 | MH+2x | Mens H+ 2x | 6 |
||
79 | MG2x | Mens G 2x | 9 |
||
80 | WD8+ | Womens D 8+ | 13 |
||
81 | MAA-B8+ | Mens AA-B 8+ | 5 |
||
82 | WDLtwt2x | Womens D Ltwt 2x | 3 |
||
83 | WELtwt2x | Womens E Ltwt 2x | 5 |
||
84 | WF+Ltwt2x | Womens F+ Ltwt 2x | 6 |
||
85 | WB2x | Womens B 2x | 14 |
||
86 | MixC4+ | Mixed C 4+ | 8 |
||
87 | WE4+ | Womens E 4+ | 16 |
||
88 | MAA-B2- | Mens AA-B 2- | 7 |
||
89 | WC1x | Womens C 1x | 11 |
||
90 | MixE2x | Mixed E 2x | 11 |
||
College Club Seattle (A) |
D. Parker/R. Colven
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
R. Stout/L. Jones
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
P. Desjardins/A. Bradshaw
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Roth/R. Alexander
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki/L. Brodie
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
R. Cherwinski/C. Flowers
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Andrews/H. Floss
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
M. Perepelitza/D. Atwood
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
R. Williams/B. Kronick
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
J. DeMaris/A. McGhee
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B) |
R. Ramsey/G. Van Dusen
|
|
|||
91 | MA1x | Mens A 1x | 11 |
||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (A) |
T. McCormick/
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
B. Rogers
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Faulds
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Jenkins
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
B. Freijanes
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
J. Taylor
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
N. Espinosa
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
D. DeWinter
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
J. Inslee
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
D. Holmes
|
|
|||
92 | WAA-A2- | Womens AA-A 2- | 6 |
||
93 | MD4+ | Mens D 4+ | 6 |
||
94 | MG1x | Mens G 1x | 6 |
||
95 | Mens H 1x | 8 |
|||
96 | WD4x | Womens D 4x | 16 |
||
97 | Mixed E 8+ | 0 |
|||
98 | MixB2x | Mixed B 2x | 11 |
||
99 | MixE+8+ | Mixed E+ 8+ | 11 |
||
100 | MixAA-A4+ | Mixed AA-A 4+ | 7 |
||
101 | WC8+ | Womens C 8+ | 15 |
||
102 | Mens Adaptive TA 1x | 1 |
|||
103 | Womens Adaptive TA 1x | 0 |
|||
104 | Mixed Adaptive LTA 2x | 0 |
|||
105 | Mixed Adaptive Inclusive 4+ | 0 |
|||
106 | WB8+ | Womens B 8+ | 9 |
||
107 | ME8+ | Mens E 8+ | 6 |
||
108 | WA-CLtwt2x | Womens A-C Ltwt 2x | 4 |
||
109 | WE2x | Womens E 2x | 18 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
J. King/S. Wienbar
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
C. Lang/K. Biggs
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
C. Johnson/M. Bertolini
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
D. Klein/J. Powers
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
L. Jones/S. Macdonald
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
T. Hagkull/L. Ramsay
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
N. Lecher/P. Albert-McVicker
|
|
|||
Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A) |
J. Pendleton/N. Andreadis
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
H. Floss/A. Creighton
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
S. Wood/S. Ey
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
S. Eden/M. Hoeffel
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Schweitzer/M. Gamburd
|
|
|||
College Club Seattle (B) |
L. DelVillar/G. Abbott
|
|
|||
Conibear Rowing Club (B) |
I. Baker/K. Johnson
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (B) |
C. Easton/T. Gambrel
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
S. Rindler/M. Kettlewell
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
C. Ansberry/N. Johnston
|
|
|||
Composite: Station L, Saratoga (B) |
C. Fisher/D. Atwood
|
|
|||
110 | MixD4+ | Mixed D 4+ | 2 |
||
111 | MixA2x | Mixed A 2x | 11 |
||
112 | MB-C4x | Mens B-C 4x | 7 |
||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
10.6 (50)
|
||||
Lake Union Crew (A) |
W. Hines/A. Phillips/F. Saxen/J. Yao
|
5.1 (43)
|
|||
Composite: Nicomekl, Delta Deas (A) |
M. Harder/S. Lawson/R. Roxborough/T. McCormick
|
2.0 (37)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
J. Taylor/R. Luliano/T. Leslie/R. Lorentsen
|
2.9 (39)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
J. Krueger/J. Romanko/A. Smith/D. Fuhriman
|
5.1 (43)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
R. Nunez/E. Aye/M. Robertson/R. MCDANIEL
|
5.8 (44)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
A. Davis/M. Brooks/D. Lucas/A. Ravichandran
|
5.1 (43)
|
|||
113 | WC4+ | Womens C 4+ | 14 |
||
114 | MixF4x | Mixed F 4x | 7 |
||
Deep Cove Rowing Club (A) |
R. Westfall/K. Chow/W. Moore/K. Russell
|
21.8 (60)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Macdonald/m. bates/S. Gauvin/J. Norris
|
25.9 (63)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
L. Chung/B. Smith/J. Paine/D. Morris
|
27.4 (64)
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
23.1 (61)
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki/L. Brodie/R. Peterson/G. Van Dusen
|
23.1 (61)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
T. Shaw/B. Hanson/S. Read/H. Powell
|
21.8 (60)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
N. SMALLWOOD/G. Anderson/S. Waltar/A. Taylor
|
23.1 (61)
|
|||
115 | MixG+4x | Mixed G+ 4x | 9 |
||
116 | MixD2x | Mixed D 2x | 14 |
||
117 | MixC2x | Mixed C 2x | 11 |
||
118 | MA+Nov8+ | Mens A+ Novice 8+ | 2 |
||
119 | WAA-A1x | Womens AA-A 1x | 9 |
||
120 | MAA1x | Mens AA 1x | 0 |
||
121 | WA+Nov8+ | Womens A+ Novice 8+ | 6 |
||
122 | MF+8+ | Mens F+ 8+ | 6 |
||
123 | MD1x | Mens D 1x | 8 |
||
124 | WF2x | Womens F 2x | 7 |
||
Conibear Rowing Club (A) |
I. Baker/G. Schueler
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/S. Macdonald
|
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
K. Harris/C. May
|
|
|||
Composite: Station L, Saratoga (A) |
C. Fisher/D. Atwood
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
L. Brumder/E. Hamann
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (B) |
G. Hubbard/C. Easton
|
|
|||
125 | WG+2x | Womens G+ 2x | 9 |
||
126 | WD2- | Womens D 2- | 8 |
||
127 | MB4+ | Mens B 4+ | 8 |
||
128 | MF4+ | Mens F 4+ | 10 |
||
129 | WELtwt1x | Womens E Ltwt 1x | 8 |
||
130 | WFG+Ltwt1x | Womens F-G Ltwt 1x | 3 |
||
131 | WH+Ltwt1x | Womens H+Ltwt 1x | 2 |
||
132 | WB4x | Womens B 4x | 13 |
||
133 | ME2x | Mens E 2x | 14 |
||
134 | WE8+ | Womens E 8+ | 12 |
||
135 | WA-CLtwt8+ | Womens A-C Ltwt 8+ | 0 |
||
136 | MC8+ | Mens C 8+ | 7 |
||
137 | WC2x | Womens C 2x | 14 |
||
138 | MixE4x | Mixed E 4x | 10 |
||
139 | WAA-A4+ | Womens AA-A 4+ | 12 |
||
140 | MA+Ltwt8+ | Mens A+ Ltwt 8+ | 0 |
||
141 | WA-CLtwt4x | Womens A-C Ltwt 4x | 0 |
||
142 | WD1x | Womens D 1x | 7 |
||
143 | MAA-DLtwt1x | Mens AA-D Ltwt 1x | 7 |
||
144 | MAA-A4x | Mens AA-A 4x | 5 |
||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/B. Tweedy/B. Rogers/C. Seal
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. O'Sullivan/D. Colburn/B. Costello/I. Reilly
|
|
|||
Composite: Nicomekl, Delta Deas (A) |
M. Harder/S. Lawson/R. Roxborough/T. McCormick
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
J. Sudar/T. Ream/J. Inslee/D. Holmes
|
|
|||
Everett Rowing Association (B) |
C. Giddens/B. Parks/C. Alo/R. Johnston
|
|
|||
145 | MG+4+ | Mens G+ 4+ | 9 |
||
146 | WF+8+ | Womens F+ 8+ | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change