USRowing Mid-Atlantic Youth Championships
- May 12, 2018 To May 13, 2018
- sprint
- Lake Mercer
- West Windsor, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 12, 2018 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 16 |
||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 12 |
||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
T. Gallo
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Lamason
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Malarkey
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
J. Wright
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
T. McAuliffe/
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
E. Shatouhy/
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
A. Karanikitas
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
W. KANE
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
N. Donahue
|
|
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (B) |
T. Yadali
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (B) |
K. McCabe
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (B) |
B. Hindle
|
|
|||
3 | WYLtwt2x | Womens Youth Ltwt 2x | 12 |
||
4 | WY2x | Womens Youth 2x | 13 |
||
Academy of Holy Angels (A) |
E. Maron/K. Pellegrino/
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
Z. Brown/G. McDaniel
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
H. Culbert/A. Bashe
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
B. Kennedy/E. Lindquist
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
K. Hua/K. Maguire
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
A. Kuras/J. Cade/
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
L. Brancazio/R. Miller
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
M. Braun/M. Venezia
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
E. Caton/H. Towhey
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Perez/A. Walton Roth
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
A. Eaton/M. Clancy
|
|
|||
Williamsburg Boat Club (A) |
S. Grey/K. Alexander
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (B) |
H. O'Donnell/E. Christy
|
|
|||
5 | MYLtwt2x | Mens Youth Ltwt 2x | 12 |
||
6 | MY2x | Mens Youth 2x | 13 |
||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
E. Gabriele/B. Edwards
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Ouwerkerk/J. Theodore
|
|
|||
Bergen Catholic High School (A) |
A. Ferrari/C. Tsui/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
O. Keim/J. Appleberry
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
T. McAuliffe/N. Malizia/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
B. Pani/D. Sprawka
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
G. Delahaye/J. Garvey
|
|
|||
River City Crew (A) |
A. MENEN/T. Saady
|
|
|||
River City Crew (A) |
S. MILLER/N. Newton
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
A. Rostek/R. Almond
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
J. Raab/H. LaGatta
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
E. Hida/A. Saladucha
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
Y. Wang/A. Rocca
|
|
|||
7 | WY2- | Womens Youth 2- | 3 |
||
8 | MY2- | Mens Youth 2- | 7 |
||
9 | WY4x | Womens Youth 4x | 11 |
||
10 | MY4x | Mens Youth 4x | 9 |
||
11 | WYLtwt8+ | Womens Youth Ltwt 8+ | 2 |
||
12 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 16 |
||
13 | MYLtwt4+ | Mens Youth Ltwt 4+ | 11 |
||
14 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 17 |
||
15 | WYLtwt4+ | Womens Youth Ltwt 4+ | 8 |
||
16 | MYLtwt8+ | Mens Youth Ltwt 8+ | 6 |
||
17 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 7 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 12 |
||
19 | WInc2x | Womens Inclusive 2x | 0 |
||
20 | MInc2x | Mens Inclusive 2x | 0 |
||
21 | WU171x | Womens U17 1x | 6 |
||
22 | MU171x | Mens U17 1x | 9 |
||
23 | WYNov4+ | Womens Youth Novice 4+ | 16 |
||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
I. McGuire/D. Major/H. Kelley/A. Lawrence/E. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Lamason/K. Coudon/M. Keller/T. Hayes/E. Radinsky (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
H. Guyton/K. Devlin/A. Roche/A. Bertoldo/J. KImmel (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
E. Hess/A. Lee/A. Tucker/D. Ware/Z. Weiner (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (A) |
G. Kiriacos/A. Avrine/S. Giniger/I. Berman/G. Chatterjee (Cox)/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
A. Hermey/C. Fabiano/A. Takayama/A. Eversfield/R. Colchete (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
H. Schulke/S. VIERA/L. Kidder/A. Socha/N. Mesyngier (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
L. Sudholz/D. Loverro/J. Knigge/R. Singh/a. sasne (Cox)
|
|
|||
River City Crew (A) |
A. French/a. dixon/K. Spiers/E. Raber/A. O'Connor (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
C. McCall/C. Reed/J. Wallace/M. Stack/E. Thurman (Cox)
|
|
|||
The Hill School (A) |
A. Lehneis/A. Cao/I. Pan/R. Shah/C. Alfano (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
G. Lord/K. Alkhas/D. delGrippo/l. pysher/S. Troiano (Cox)
|
|
|||
Williamsburg Boat Club (A) |
P. Calkins/S. Schwedhelm/C. McNeil/M. Williams/Z. Downey (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
A. Foresta/A. Gray/M. Messer/C. Hricko/M. Reed (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B) |
S. Lauria/M. Toomey/C. Kambouris/A. Drilling/V. Babcock (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (B) |
W. Anstine/M. Yuzuki/K. Tsakos/M. See/J. Verba (Cox)
|
|
|||
24 | MYNov4+ | Mens Youth Novice 4+ | 16 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
C. Hamilton/J. Thompson/D. Gomez/M. Calderon/A. Radinsky (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
L. Economacos/G. Sigety/S. Anand/S. Anand/M. Wang (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
G. Williams/D. Hargrove/A. Carney/N. Zafiriadis/T. Roche (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (A) |
|
||||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
T. McKay/M. Gay/A. Gu/D. Scalfi/A. Shah (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
J. Thomas/C. Killeen/J. DiRusso/A. Griesinger/d. guarino (Cox)
|
|
|||
River City Crew (A) |
C. Cox/B. Ahern/O. Curtis/W. Tichenor/L. Falvo (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
D. Forte/F. Gaffney/D. Maffei/N. Dambra/M. Hughes (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
T. O'Brien/E. Eig/D. Perez/A. Villatoro/K. Owens (Cox)
|
|
|||
The Hill School (A) |
P. Stone/D. Chow/W. Thompson/K. Mu/L. Shingles (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
M. Malivojevic/O. Dougherty/K. Veerappan/M. Zubyk/M. Chiarini (Cox)/
|
|
|||
Williamsburg Boat Club (A) |
A. DeWitt/G. Hartley/Z. Findley/T. Johnston/c. holdcraft (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
m. sidlowski/G. Brana/Z. shields/N. Kulda/S. Kelly (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
E. Guermont/A. Manns/M. Matarazzo/L. Denney/A. Espino (Cox)
|
|
|||
The Hill School (B) |
S. Stiefel/H. Chen/B. Kim/N. Richards/S. Khan (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
R. Wang/C. Francis/L. Torregrossa/F. Luca/K. Weir (Cox)
|
|
|||
25 | WU172x | Womens U17 2x | 9 |
||
26 | MU172x | Mens U17 2x | 6 |
||
27 | WY2nd4+ | Womens Youth 2nd 4+ | 19 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
G. Dettman/S. JONES/A. Wilson/M. Navarro/S. Cochran (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
C. Klein/E. Montfort/S. Hui Bon Hoa/E. Maniscalco/A. Setteducate (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
G. Suarez/C. Vielehr/E. Broder/G. Miller/P. Fortunato (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (A) |
C. Roberts/C. Niner/M. Gilbert/A. Pancholi/I. Keshishian (Cox)/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
C. Gangemi/N. Sturman/K. Fabiano/A. Gallo/S. Brady (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
T. Mathis/C. Brown/F. Marcozzi/J. Dean/M. Boyd (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
M. Lu/C. Heacock/R. Cook/H. Keaton/A. Singh (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Anwar/H. Szych/A. Emison/E. Szych/S. Hu (Cox)
|
|
|||
River City Crew (A) |
E. KEY/W. Williford/M. McHugh/C. Hearns/S. Piper (Cox)
|
|
|||
The Hill School (A) |
E. Heft/E. Stone/A. Grippo/A. Zitkus/A. Gvodas (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
l. rudek/I. DeStefano/M. Monroy/A. Stein/P. Seth (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
I. Paine/A. Craighead/M. Boxley/J. Davis/S. Hariharan (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
B. Horine/A. Hricko/E. Megill/N. Heslep/I. Robb (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
C. Boettger/G. Williamson/N. Baag/E. Kerry/R. Sood (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (B) |
C. Haywood/S. Doelfel/A. Bazsa/K. Lomastro/K. Setteducate (Cox)
|
|
|||
Peddie School (B) |
E. Morin/S. Supriyono/D. Estrada-Britton/N. Stillwell/S. Park (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (B) |
S. Bechtel/D. Kim/N. Carr/C. Levy/T. Lin (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
M. Marchlik/A. Baldwin/C. Baag/M. Esparza/M. Reed (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (C) |
C. Frumkin/B. Tapiero/A. Singh/J. Barco/a. ramachandran (Cox)
|
|
|||
28 | MY2nd4+ | Mens Youth 2nd 4+ | 20 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Lamason/D. Hamilton-Stokes/D. Gomez/M. Calderon/A. Radinsky (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
R. Green/A. Abrahamsen/H. Small/J. Leddy/N. Dufour (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
J. Tucker/A. Kurtz/R. Fricke/S. Wilson/Z. Weiner (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (A) |
|
||||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
C. Beckerman/P. russo/E. Lowndes/N. Tsilikos/C. Murphy (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
T. Probst/C. Jackson/A. Testa/J. Trapp/I. Guerrero (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
G. Smith/J. Mongelli/A. Sarafin/A. Dumitriu/L. Glogoff (Cox)
|
|
|||
River City Crew (A) |
T. Loppacker/T. Clary/B. Wrobel/J. Raber/A. Greenberg (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
A. Hunter/l. Donofrio/A. D'Angelico/J. Rubino/M. O'Neill (Cox)
|
|
|||
The Hill School (A) |
E. Hempel/S. Chen/J. Kim/M. Logar/C. Alfano (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
H. Millington/J. Britton/M. Hartmann/G. Hebert/L. Kim (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
S. Curry/A. Brown/D. Rogers/K. Rohrbacher/W. Vogel (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (B) |
N. Castimore/A. Nayak/S. Ni/J. Stockhausen/A. Gibson (Cox)
|
|
|||
Montgomery Boat Club (B) |
|
||||
Peddie School (B) |
I. Olchanski/K. Mohan/A. Bhungalia/L. Magee/M. Bailey (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
C. Tanas/P. Malone/D. Mitnick/J. Heffelfinger/J. Perino (Cox)
|
|
|||
The Hill School (B) |
|
||||
The Hun School (B) |
s. Zhang/D. Chen/A. Kamdar/Q. Knott/H. Fedun (Cox)
|
|
|||
Peddie School (C) |
W. Yang/S. Murphy/Z. Steinhauser/J. OH/C. Null (Cox)
|
|
|||
The Hill School (C) |
R. Busillo/B. Wang/S. Stiefel/L. Lopera/E. Lee (Cox)
|
|
|||
29 | WU178+ | Womens U17 8+ | 2 |
||
30 | MU178+ | Mens U17 8+ | 6 |
||
31 | WYNov8+ | Womens Youth Novice 8+ | 19 |
||
32 | MYNov8+ | Mens Youth Novice 8+ | 17 |
||
33 | WU174x | Womens U17 4x | 7 |
||
34 | MU174x | Mens U17 4x | 6 |
||
35 | WY2nd8+ | Womens Youth 2nd 8+ | 3 |
||
36 | MY2nd8+ | Mens Youth 2nd 8 | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change