USRowing Club National Championships
- Jul 11, 2018 To Jul 15, 2018
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Wednesday, July 11, 2018 | |||||
Events listed on Friday & Sunday are FINALS. | |||||
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on: | |||||
Wednesday, July 11th & Thursday, July 12th | |||||
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on: | |||||
Friday, July 13th & Saturday, July 14th | |||||
1 | Womens U17 1x | ||||
2 | Mens U19 4x | ||||
3 | Womens U19 2x | ||||
4 | Mens U17 2x | ||||
5 | Womens U19 8+ | ||||
6 | Mens U19 4+ | ||||
7 | Womens U17 4+ | ||||
8 | Mens U17 8+ | ||||
9 | Womens U17 4x | ||||
10 | Mens U19 1x | ||||
11 | Womens U19 2- | ||||
12 | Mens U19 2- | ||||
13 | Womens U19 1x | ||||
14 | Womens U19 4- | ||||
15 | Mens U17 1x | ||||
16 | Womens U17 2x | ||||
17 | Mens U19 2x | ||||
18 | Mens U19 8+ | ||||
19 | Mens U17 4+ | ||||
20 | Womens U19 4+ | ||||
21 | Womens U17 8+ | ||||
22 | Mens U19 4- | ||||
23 | Womens U19 4x | ||||
24 | Mens U17 4x | ||||
25 | PR3 Mixed 2x | ||||
26 | PR3 Mens 2- | ||||
27 | PR3 Womens 2- | ||||
28 | PR2 Mixed 2x | ||||
29 | PR1 Mens 1x | ||||
30 | PR1 Womens 1x | ||||
Friday, July 13, 2018 | |||||
31 | Womens Intermediate 4x | 24 |
|||
32 | Mens Intermediate 2x | 39 |
|||
33 | Mens Intermediate 8+ | 16 |
|||
34 | Mens Intermediate Ltwt 4x | 9 |
|||
35 | Mens Intermediate Ltwt 4+ | 10 |
|||
Greenwich Crew (A) |
S. Terry/M. Lorenz/R. Bucaria/M. Razanau/K. Capparelle (Cox)
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (A) |
|
||||
New York Athletic Club (A) |
P. Salvatore/R. Marlow/J. Graciano/E. Hanley/C. Kasden (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
B. Stergion/P. Zhelnin/J. Thomas/w. li/L. Glogoff (Cox)
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Martens/D. Vanderloos/C. Walsh/J. Giesbrecht/R. Wong (Cox)/
|
|
|||
TBC Racing (A) |
A. Wong-Valle/C. Boehm/R. Sobolewski/W. Sardinia/K. Murphy (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
P. Tan/J. Rogers/N. Ray/M. Ozzello/L. Sankaran (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
W. Marello/C. Koontz/R. Cackovic/Z. AbuAwad/A. Cooper (Cox)
|
|
|||
New York Athletic Club (B) |
H. Tsavaris/T. McMullen/R. Jenkins/M. Dochnal/V. Guevara (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
C. Tuckerman/S. Lindsay/B. Kungl/J. McCullough/M. Cyr (Cox)
|
|
|||
36 | Womens Intermediate Ltwt 2x | 21 |
|||
37 | Womens Intermediate 4+ | 37 |
|||
38 | Mens Intermediate 2- | 35 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
R. Jones/T. Jones
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
S. Farrell/D. Specca
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Gentile/T. Janiak
|
|
|||
Fordham University (A) |
N. Chwalkowski/K. Timmermans/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
C. Stich/A. Frascella/
|
|
|||
Mendota Development Camp (A) |
A. Wehking/J. Wenner
|
|
|||
Composite: Miami Rowing Club, Belen Jesuit Crew (A) |
J. GarcĂa-Sarraff/F. Herrera
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (A) |
|
||||
New York Athletic Club (A) |
A. Mourani/D. LaFata
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
S. Phelan/D. Lerner/
|
|
|||
Orange County Rowing Association (A) |
R. Fitzgerald/J. Roy
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
B. Radvany/A. Testa
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
C. Hood/L. McDuffie
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
E. Meisler/S. Kahn
|
|
|||
Seattle Area Rowing Association (A) |
C. Zwierzynski/F. Reinhold
|
|
|||
TBC Racing (A) |
P. McGuigan/H. Hervey
|
|
|||
University of California, Berkeley Development Camp (A) |
S. Dettlinger/D. Jordan
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
P. Scott/M. Steinthal/
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
J. Young/T. Bernstein
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (B) |
|
||||
New York Rowing Association (B) |
W. Acken/P. Rice/
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
|
||||
Seattle Area Rowing Association (B) |
C. Turina/E. de Bruin
|
|
|||
TBC Racing (B) |
M. Lee/R. Hagerty
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
M. Phillips/K. Phillips/
|
|
|||
Mendota Development Camp (C) |
P. Sagraves/M. Palmer
|
|
|||
TBC Racing (C) |
T. Danziger/H. McCarthy
|
|
|||
Mendota Development Camp (D) |
S. Williams/C. Sorenson
|
|
|||
TBC Racing (D) |
H. Grigorian/J. Hilliard
|
|
|||
Mendota Development Camp (E) |
E. Sadlon/M. Bernard
|
|
|||
TBC Racing (E) |
P. Fabrycky/S. Namian
|
|
|||
Mendota Development Camp (F) |
A. Olson/J. Matei
|
|
|||
Mendota Development Camp (G) |
M. Marcou/B. Richter
|
|
|||
Mendota Development Camp (H) |
L. Morehouse/C. McFarland
|
|
|||
39 | Womens Intermediate 1x | 46 |
|||
40 | Mens Intermediate Ltwt 1x | 37 |
|||
41 | Womens Intermediate Ltwt 2- | 9 |
|||
Greenwich Crew (A) |
E. Meador/A. Lucier
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Enthoven/N. VERLINDE
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
L. Jiron/V. Spiegelthal
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
A. GIANNETTI/H. Weingartner
|
|
|||
TBC Racing (A) |
H. Gold/A. Moore/
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
A. Zavattaro/K. Turk
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
C. Couillens/J. Berdzik
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
D. Loveless/S. Gilroy
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (C) |
O. Estes-Downs/N. Hogan
|
|
|||
42 | Mens Intermediate Ltwt 8+ | 3 |
|||
43 | Mens Intermediate 4x | 19 |
|||
44 | Womens Intermediate 2x | 44 |
|||
45 | Womens Intermediate 8+ | 24 |
|||
46 | Mens Intermediate 4+ | 28 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Allon/A. Preetam/T. Janiak/M. Gentile/T. Kadian (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
P. Scott/M. Steinthal/C. Stich/A. Frascella/S. Gillespie (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (A) |
A. Wehking/J. Wenner/M. Palmer/J. Young/J. Catalano (Cox)
|
|
|||
Minnesota Men's Development Camp (A) |
|
||||
New York Athletic Club (A) |
S. MAX/T. Marth/S. Gatsos/B. Moffa/C. Kasden (Cox)
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
S. Phelan/P. Rice/W. Acken/D. Lerner/D. Espino (Cox)/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
w. li/P. Collins/M. Cavallaro/A. Brodowski/K. Levine (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
|
||||
Riverside Boat Club (A) |
E. Meisler/W. Humphrey/R. Brown/R. Hooper/J. Sun (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
C. Gladieux/P. Udalov/A. Sweet/A. Jones/M. Lee (Cox)
|
|
|||
U18 Boys High Performance Team (A) |
A. Rosen/M. Thiers/A. Campain/C. Borsotti/H. Diaz (Cox)
|
|
|||
University of California, Berkeley Development Camp (A) |
S. Dettlinger/B. Trimble/S. Ewanick/D. Jordan/J. Gordon (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
W. Purtill/C. Williams/D. Tento/W. Schmidt/S. Kresge (Cox)/
|
|
|||
West Side Rowing Club Development Camp (A) |
M. Shrader/S. Rupp/J. Green/D. Gee/R. Lakamp (Cox)
|
|
|||
Mendota Development Camp (B) |
P. Sagraves/S. Williams/C. Sorenson/T. Bernstein/S. Stewart (Cox)
|
|
|||
New York Athletic Club (B) |
J. Katzman/N. Teachey/P. Verni/Z. Keller/V. Guevara (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
|
||||
TBC Racing (B) |
C. Lane/E. Klein/W. Rosenau/S. Pardo/A. Mahany (Cox)
|
|
|||
U18 Boys High Performance Team (B) |
A. Montoya/C. Reagan/A. Nordmeyer/H. Koontz/K. Boyle (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
N. Ruggiero/B. Olsen/M. Blaszczyk/C. Rooney/S. Millner (Cox)/
|
|
|||
Mendota Development Camp (C) |
E. Sadlon/M. Bernard/A. Olson/J. Matei/W. Fredenberg (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (C) |
J. Campanella/A. Hembruff/H. Irwin/E. Feldman/B. Shorb (Cox)
|
|
|||
Mendota Development Camp (D) |
M. Marcou/C. McFarland/L. Morehouse/B. Richter/B. Hart (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (D) |
J. Wray/C. Snyder/H. Beesley-Gilman/B. Vacher/J. Dempsey (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (X) |
C. Wu/H. Fisher/E. Dimmock/G. Calloway/J. Dexter (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (X) |
S. Kahn/A. Knight/z. zza lineup change/A. McLaughlin/L. Wain (Cox)
|
|
|||
47 | Womens Intermediate Ltwt 4x | 6 |
|||
48 | Mens Intermediate Ltwt 2x | 31 |
|||
49 | Womens Intermediate Ltwt 4+ | 12 |
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Packer/R. Mills/J. Meyers/S. Stephens/T. Kadian (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Zavattaro/K. Turk/E. Meador/A. Lucier/L. Garnett (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
E. Molins/P. Yeshewas/t. kline/N. Lake/S. Molins (Cox)
|
|
|||
Composite: Penn AC, Resilient RC, Newport Sea Base Rowing (A) |
M. Gallagher/A. Alperi/L. LaCivita/V. Cocotis/L. Feldner (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Enthoven/N. VERLINDE/J. Berdzik/C. Couillens/H. Wolk (Cox)
|
|
|||
Ready Set Row, LLC (A) |
A. Jacques/L. Hoidn/A. Rollins/A. Rios/K. Davis (Cox)/
|
|
|||
Row West Racing (A) |
B. Newcomb/L. Longawa/a. kyncl/E. Welch/J. Zheng (Cox)
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
A. GIANNETTI/M. Smith/J. Reynolds/H. Weingartner/M. Takegami (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
H. Gold/A. Moore/M. Chung/A. Low/M. Tompkins (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
G. Hebden-Pearl/M. Garberg/B. Greenslit/K. Propst/K. Greed (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
C. Hacker/J. Brendel/D. Loveless/H. Marks/C. Minyo (Cox)
|
|
|||
Ready Set Row, LLC (B) |
S. Tolton/N. Erb/M. Dolan/A. Gonzalez/K. Pang (Cox)/
|
|
|||
50 | Mens Intermediate Ltwt 2- | 11 |
|||
51 | Womens Intermediate Ltwt 1x | 12 |
|||
52 | Mens Intermediate 1x | 59 |
|||
53 | Womens Intermediate 2- | 27 |
|||
54 | Womens Elite/Senior 1x | 20 |
|||
55 | Mens Elite/Senior 1x | 28 |
|||
56 | Womens Elite/Senior Ltwt 1x | 11 |
|||
57 | Mens Elite/Senior Ltwt 1x | 12 |
|||
58 | Womens Elite/Senior 2- | 10 |
|||
59 | Mens Elite/Senior 2- | 12 |
|||
60 | Mens Elite/Senior Ltwt 2- | 6 |
|||
61 | Womens Elite/Senior Ltwt 2- | 1 |
|||
62 | Mens Elite/Senior 2+ | 0 |
|||
63 | Womens Elite/Senior 2x | 4 |
|||
64 | Mens Elite/Senior 2x | 9 |
|||
65 | Womens Elite/Senior Ltwt 2x | 6 |
|||
66 | Mens Elite/Senior Ltwt 2x | 6 |
|||
67 | Womens Elite/Senior 4- | 8 |
|||
68 | Mens Elite/Senior 4- | 10 |
|||
69 | Mens Elite/Senior Ltwt 4- | 2 |
|||
70 | Womens Elite/Senior 4+ | 10 |
|||
71 | Mens Elite/Senior 4+ | 14 |
|||
72 | Womens Elite/Senior Ltwt 4+ | 0 |
|||
73 | Mens Elite/Senior Ltwt 4+ | 1 |
|||
74 | Womens Elite/Senior 4x | 6 |
|||
75 | Mens Elite/Senior 4x | 10 |
|||
76 | Womens Elite/Senior Ltwt 4x | 2 |
|||
77 | Mens Elite/Senior Ltwt 4x | 2 |
|||
78 | Mens Elite/Senior Ltwt 8+ | 4 |
|||
79 | Womens Elite/Senior 8+ | 11 |
|||
80 | Mens Elite/Senior 8+ | 12 |
|||
81 | PR3 Mixed 4+ | 0 |
|||
82 | PR2 Mens 1x | 0 |
|||
83 | PR2 Womens 1x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change