USRowing Southeast Regional Championships
- Jun 24, 2017 To Jun 25, 2017
- sprint
- Lake Olmstead
- Augusta, GA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2017 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 24, 2017 | |||||
1 | 7:00 AM | Mens Masters 2- | 2 |
||
2 | 8:00 AM | Womens Masters 4+ [All Categories] | 14 |
||
3 | 8:30 AM | Mens Masters 1x [All Categories] | 26 |
||
4 | 9:10 AM | Mens Novice 1x | 9 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
W. Holt
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Mistry
|
|
|||
Catawba Yacht Club (A) |
J. Pascual-Gutiérrez
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
S. Thoman
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Sperrazza/
|
|
|||
Row Georgia (A) |
M. Tremblay
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
W. Jackson
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
K. Hunter
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (C) |
N. Schab
|
|
|||
5 | 9:20 AM | Womens Novice 1x | 7 |
||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
K. Stryker
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
O. Hadley
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
L. Wolfe
|
|
|||
Beaufort SC Rowing Club (A) |
O. Stile
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
R. H.Davis
|
|
|||
Asheville Rowing Club, Inc. (B) |
N. White
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
M. Dotson
|
|
|||
6 | 9:30 AM | Men's Masters 8+ [All Categories] | 7 |
||
7 | 9:40 AM | Womens Masters 1x [All Categories] | 16 |
||
8 | 10:10 AM | Mens Open 1x | 7 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
B. Mead
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
W. Dunkirk
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
A. Ward
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
T. Beckenhauer
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
W. Camillo
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
T. Grupp
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (C) |
C. Seay
|
|
|||
9 | 10:20 AM | Womens Open 1x | 6 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
R. Anderson
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Perkins
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
M. Luther
|
|
|||
Beaufort SC Rowing Club (A) |
L. Irvin
|
|
|||
Catawba Yacht Club (A) |
L. Moore
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
C. O'Brien
|
|
|||
10 | 10:40 AM | Mens Masters 4+ [All Categories] | 12 |
||
11 | 11:00 AM | Womens Masters 8+ | 9 |
||
12 | 11:10 AM | Mens Masters Ltwt 2x [All Categories] | 1 |
||
13 | 11:30 AM | Womens Jr 1x | 4 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
R. Davenport
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
L. Wolfe
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
E. Smith
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
B. Lee
|
|
|||
14 | 11:40 AM | Mens Jr 1x | 5 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
J. Asarnow
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Mistry
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
A. Hufstetler
|
|
|||
Row Georgia (A) |
C. Gradek
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
A. Phillips
|
|
|||
15 | 11:50 AM | WOpenLtwt1x | Womens Open Ltwt 1x | 4 |
|
Atlanta Junior Rowing Association |
S. Stacks
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
M. Thompson
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students |
D. Brazill
|
|
|||
S&M Rowing |
S. Legler
|
|
|||
16 | 12:20 PM | Mixed Masters 8+ [All Categories] | 9 |
||
17 | 12:30 PM | Mixed Family 2x | 4 |
||
18 | 12:40 PM | Mixed Masters 4+ [All Categories] | 10 |
||
19 | 12:50 PM | Womens Masters Ltwt 2x (all catagories) | 5 |
||
20 | 7:30 AM | Mixed Masters 4x [All Categories] | 15 |
||
21 | 8:00 AM | MOpen2x | Mens Open 2x | 3 |
|
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
W. Holt/B. Mead
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
S. Caughman/A. Ward
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
E. Brinser/W. Camillo
|
|
|||
22 | 8:10 AM | Mixed Jr 2x | 6 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Dotson/M. Pakula
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
I. Pena/S. Strickland
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
W. Jackson/H. Dean
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (C) |
J. Asarnow/R. Davenport
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (D) |
B. Lee/A. Phillips
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (E) |
N. Schab/O. Hadley
|
|
|||
23 | 8:20 AM | WOpen4x | Womens Open 4x | 2 |
|
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
L. Long/K. Paar/K. Stryker/M. Bradley
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
C. O'Brien/R. Anderson/V. Cason/S. Stacks
|
|
|||
24 | 8:30 AM | Mens Masters 2x [All Categories] | 18 |
||
25 | 8:40 AM | Womens Masters 4x [All Categories] | 17 |
||
26 | 9:50 AM | Mens Masters Ltwt 1x [All Categories] | 8 |
||
27 | 10:20 AM | Womens Jr 2x | 3 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
R. Davenport/B. Lee
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
L. Wolfe/S. Strickland
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
H. Dean/O. Hadley
|
|
|||
28 | 10:30 AM | Mens Jr 2x | 3 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
W. Holt/W. Camillo
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Mistry/K. Grotz
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
S. Gould/E. Brinser
|
|
|||
29 | 10:40 AM | WOpen2x | Womens Open 2x | 4 |
|
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
V. Cason/C. O'Brien
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Perkins/D. Wilson
|
|
|||
Beaufort SC Rowing Club (A) |
O. Stile/L. Irvin
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
L. Dikeman/E. Scheideler
|
|
|||
30 | 10:50 AM | MOpenLtwt1x | Mens Open Ltwt 1x | 2 |
|
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
B. Mead
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
J. Asarnow
|
|
|||
31 | 11:00 AM | Womens Masters 2x [All Categories] | 16 |
||
32 | 11:10 AM | Mens Masters 4x [All Categories] | 10 |
||
33 | 11:20 AM | Womens Masters Ltwt 1x [All Categories] | 2 |
||
34 | 11:40 AM | Mixed Masters 2x [All Categories] | 26 |
||
35 | 12:30 PM | Parent Child 2x | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change