USRowing Southwest Youth Championship
- May 6, 2016 To May 8, 2016
- sprint
- Lake Natoma
- Gold River, CA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 6, 2016 | |||||
7 | MNov4+ | Mens Novice 4+ | 17 |
||
11 | WNov4+ | Womens Novice 4+ | 26 |
||
Capital Crew (A) |
A. Bradus/A. Holt/K. Brunberg/M. Harmon/C. Kinaan (Cox)
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
A. Wilson/n. wolder/M. Coen/G. Mayo/O. Siyahian (Cox)
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
C. Hansen/D. Toporow/L. Kemble/P. Yost/S. Hawes (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
j. pavlovich/M. Gold/A. Adams/A. Iliria/O. Johnson (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
K. Jackson/M. LaPierre/E. Fischer Colbrie/C. Suez/E. SMYERS (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Tuatagaloa/J. Pereira/S. Noble/M. Gagnon/J. Byck (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
V. del Valle/P. Frost/R. Ramati/E. Wilson/A. Gorlick (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
R. Beeler/E. Johnson/M. Kelly/N. Harr/c. King (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
C. Cannon/I. Burton/C. Mahaffey/H. Ulicki/I. Cooper (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
E. Brockman/E. Strambi/L. Miller/A. Stein/M. Goldstein (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
M. Reilly/E. Dolcini/A. McDermott/A. Diamond/S. Hartford (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
N. Ott/A. Alessandria/A. Pines/G. Raushenbush/A. Pigott (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (A) |
K. Henderson/C. Clark/B. Cruz/L. Ginsburg/S. Zengier (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
F. Starsiak/A. Sigfstead/L. Colter/G. Cahalane/B. Falzon (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
E. Henn/A. Divney/M. Herrick/K. Gorton/S. Srivastava (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
c. moreno/E. Isheim/A. woods/L. Wilkins/A. Johnson (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
L. Dougherty/A. Czajkowski/K. Bolitho/L. Zhang/J. Sheridan (Cox)
|
|
|||
Stockton Rowing, Inc. (A) |
S. Patten/R. Ramos/C. Rosas/K. Campbell/M. Brown (Cox)
|
|
|||
Utah Crew (A) |
A. Peterson/E. Wettstein/Z. Glasgow/S. Kelsey/A. Powers (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
C. Wasielewski/M. Sinclair/C. McClain/M. Vettese/V. House (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (B) |
z. zarifes/N. Loram/A. Manchanda/S. Azmy/A. Wilson (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (B) |
K. Miles/M. Mulligan/c. Birdsall/A. Clute/E. Bond (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (B) |
S. Valenciano/A. kretzer/M. Hernandez/G. Mendoza/K. Fung (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
P. Martin/A. Parker/C. Lanatta/P. Hardy/K. Jones (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (B) |
A. Kringle/K. Klassen/A. Dellisant/C. Covington/R. Saham (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
I. Caldarelli/G. Baia/K. Mccasland/K. Lopez/L. Coy (Cox)
|
|
|||
Saturday, May 7, 2016 | |||||
1 | MV8+ | Mens Varsity 8+ | 18 |
||
2 | WV8+ | Womens Varsity 8+ | 16 |
||
3 | WNov4x+ | Womens Novice 4x+ | 20 |
||
4 | WJV8+ | Womens JV 8+ | 12 |
||
5 | MJV8+ | Mens JV 8+ | 12 |
||
6 | WFr8+ | Womens Frosh 8+ | 16 |
||
8 | M1X | Mens 1x | 21 |
||
Artemis Rowing (A) |
C. Hartigan
|
|
|||
Brophy College Preparatory Crew (A) |
K. Hawkins
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
A. Hardie
|
|
|||
Central Valley Rowing Club, Inc. (A) |
D. Vasavda
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
I. Murphy
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
K. Isaacson
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
L. Vujnovich
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
D. Canites
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
M. Jankovic
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Duan
|
|
|||
Southern California Scullers Club (A) |
K. Gocan/
|
|
|||
Stockton Rowing, Inc. (A) |
I. Maxwell
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
S. Golon/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
S. Beblawi
|
|
|||
Utah Crew (A) |
M. Milavetz
|
|
|||
Waterford Crew (A) |
T. Beck
|
|
|||
Brophy College Preparatory Crew (B) |
H. Bjotvedt
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (B) |
T. Chapman
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
R. Krappe
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (B) |
Z. Rolfness/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (B) |
S. Thiele
|
|
|||
9 | Wlt2X | Womens Ltwt 2x | 20 |
||
10 | MFr8+ | Mens Frosh 8+ | 19 |
||
12 | M3V8+ | Mens 3rd Varsity 8+ | 18 |
||
13 | W3V8+ | Womens 3rd Varsity 8+ | 16 |
||
14 | MNov4x+ | Mens Novice 4x+ | 13 |
||
15 | W1X | Womens 1x | 13 |
||
16 | Mlt2X | Mens Ltwt 2x | 21 |
||
17 | Mlt4+ | Mens Ltwt 4+ | 17 |
||
18 | W4X | Womens 4x | 24 |
||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
D. Jablonski/E. Martin/G. Ganz/P. Oles
|
|
|||
Artemis Rowing (A) |
N. Foster/P. Yeung/J. Gagliardi/O. Walsh
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
N. Schindler/S. Karasik/S. Hart/B. O'Callahan
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
A. Endres/J. Van de Grift/C. Puleo/O. Staser
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
D. Felix/K. Marchak/K. O'Donnell/H. Smith
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
A. Potjes/M. Kernan/M. Bradford/N. Provenza
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/E. Ulitsky/A. Ilano/Y. Ulitsky
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
O. Leupold/C. Mahoney/I. Duan/I. Krappe
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
A. Panson/S. MacDonald/S. VanderGheynst-Karagosian/L. Reynolds
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
Southern California Scullers Club (A) |
T. Ortiz/R. Bennett/E. Poljak/J. McIntyre/
|
|
|||
Stockton Rowing, Inc. (A) |
A. Mattingly/H. Magnussen/M. Weldon-Lagrimas/P. Macasaet
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
R. McMahon Ward/L. Richelsoph/L. Johnson/S. Richelsoph/
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
M. Milligan/K. Barker/M. Cowles/J. Bass
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
|
||||
Artemis Rowing (B) |
L. Bata/E. Bernou/H. Caldwell/N. Ardenne
|
|
|||
California Yacht Club (B) |
P. Lancaster/S. Pino/L. Tapert/A. Goldszer
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (B) |
S. Seeley/Z. Chakos/H. YOUNG/S. Quirke
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
H. Bonham/E. Ligtenberg/L. Howe/G. Mahoney
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
L. Glasser/C. Wohl/C. Rogers-Schmidt/C. Llanes
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (B) |
D. Youn/L. Moffat/S. Benson/A. Pfeifer
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (B) |
J. Remley/O. Carey/D. Magaudda/S. Rose
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (C) |
N. Owens`/A. Charnyshou/A. Bajtos/C. Scannell
|
|
|||
19 | M2- | Mens 2- | 14 |
||
20 | Wlt4+ | Womens Ltwt 4+ | 18 |
||
21 | M4X | Mens 4x | 24 |
||
22 | W2- | Womens 2- | 10 |
||
Sunday, May 8, 2016 | |||||
23 | M2N8+ | Mens 2nd Novice 8+ | 11 |
||
24 | W2N8+ | Womens 2nd Novice 8+ | 11 |
||
25 | MNov8+ | Mens Novice 8+ | 14 |
||
26 | W2X | Womens 2x | 21 |
||
27 | MOpen4- | Mens Open 4- | 7 |
||
28 | MV4+ | Mens Varsity 4+ | 21 |
||
29 | WNov8+ | Womens Novice 8+ | 17 |
||
30 | Wlt8+ | Womens Ltwt 8+ | 10 |
||
31 | Mlt8+ | Mens Ltwt 8+ | 14 |
||
32 | M3N8+ | Mens 3rd Novice 8+ | 6 |
||
33 | W3N8+ | Womens 3rd Novice 8+ | 9 |
||
34 | WV4+ | Womens Varsity 4+ | 21 |
||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
R. Chung/M. Wickers/C. Garcia/P. Oles/L. Prebil (Cox)
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
I. Robinson/C. Schalit/L. Bertozzi/J. Beyer/E. Forbes (Cox)
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
J. Van de Grift/S. Roy/K. Mollenkopf/C. Puleo/V. Gonzalez (Cox)
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
A. Pettit/K. Alonso/B. Cremins/M. Hynes/H. Hassien (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
J. Bearden/S. McIntyre/R. Mulligan/A. McCale/S. Hoidn (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Paradis/N. Segedin/R. Simpson/E. Gray/H. Tong (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
G. Shoenberger/S. Hapsic/R. Gladych/C. Chavos/S. Nelson (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
C. Cannon/K. Fearnley/V. Loar/C. Stirrat/K. Mader (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
U. Kooner/N. Merkle-Raymond/R. Matta/S. Tocatlian/N. Kooner (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
J. LUNDSTROM/L. Dubrovsky/R. Eversole/M. Cvitanovic/C. Ricksen (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (A) |
O. Strayer/S. Barton/O. Lau/S. McDonald/R. Gold (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
L. Quinones/C. Bunuan/C. McCarthy/K. Sylla/T. Roth (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
|
||||
River City Rowing Club (A) |
K. Niva/K. Meerscheidt/G. Costamagna/H. Siemens/J. Qvistgaard (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
D. Worthey/D. Lindsay/P. Cowell/M. Nutting/A. Zolna (Cox)
|
|
|||
Stockton Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
K. Nelson/C. Hand/S. Doyle/N. Broglia/L. Harmon (Cox)
|
|
|||
Utah Crew (A) |
S. Gowans/S. Frasier/Z. Glasgow/J. Graham/V. Bajji (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
J. Remley/D. Magaudda/A. Shoemaker/S. Rose/A. Hancko (Cox)
|
|
|||
35 | WO4- | Womens Open 4- | 10 |
||
36 | M2X | Mens 2x | 34 |
||
Artemis Rowing (A) |
J. Rocha/E. Hsu-Storaker
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
N. Gorovitz/A. Crandall
|
|
|||
Brophy College Preparatory Crew (A) |
C. Theodore/K. Hawkins
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
Z. Steinfeld/J. Robertshaw
|
|
|||
Capital Crew (A) |
N. Klaff/B. Groess
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
T. Merritt/C. Perri
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
I. Murphy/H. Penalosa
|
|
|||
Junipero Serra High School (A) |
A. Kost/G. Boyd-Goodrich
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
S. Horigan/T. Bucey
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
B. Bozzani/C. Khoury
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
J. Marshall/R. Myers
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
F. Fitter/A. Morgenstern
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
N. McCluskey/M. Carlson
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
T. Murphy/M. van Duyne
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
J. MacGregor/D. Jankovic
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Duan/D. Finley
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
J. Fong/C. Kosterman
|
|
|||
Stockton Rowing, Inc. (A) |
D. Koutsoulis/I. Maxwell
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
S. Olschansky/W. Baumert/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
S. Beblawi/C. Diazcadena
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
N. Droubay/S. Scotti
|
|
|||
Brophy College Preparatory Crew (B) |
J. Carr/M. Darby
|
|
|||
California Yacht Club (B) |
J. Suddleson/H. Tapert
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (B) |
|
||||
Central Valley Rowing Club, Inc. (B) |
G. Wong/C. Mahoney
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (B) |
J. Freiburghouse/B. Love
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (B) |
A. Chase/J. Posthauer
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (B) |
R. Tierney/B. Tierney/
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (B) |
E. Norton/D. Mayo-Shanahan
|
|
|||
Brophy College Preparatory Crew (C) |
j. ocal/B. Norville
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (C) |
C. Hart/M. Shokoohi
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (C) |
B. Huey/J. Polverari
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (C) |
Z. Rolfness/V. Gujrathi/
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (D) |
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change