USRowing NW Masters Regional Championship
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 24, 2016 | |||||
1 | 10:00 AM | Mixed Adaptive AS 2x | 0 |
||
2 | Mixed Adaptive LTA 4+ | 0 |
|||
3 | Mixed Adaptive TA 2x | 0 |
|||
4 | 12:00 PM | MixF+4+ | Mixed F+ 4+ | 7 |
|
5 | MixC4x | Mixed C 4x | 14 |
||
6 | WA+Ltwt2- | Womens A+ Ltwt 2- | 5 |
||
7 | MF2x | Mens F 2x | 12 |
||
8 | MAA+Ltwt2x | Mens AA+ Ltwt 2x | 5 |
||
9 | WC+Nov1x | Womens C+ Novice 1x | 5 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
S. Davis/
|
16.9 (53)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
H. Johnstone
|
18.2 (54)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
V. Posey/
|
28.9 (61)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
S. Miller
|
10.0 (47)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
S. Cameron
|
19.6 (55)
|
|||
10 | MB1x | Mens B 1x | 6 |
||
11 | MixD4x | Mixed D 4x | 12 |
||
12 | WB2- | Womens B 2- | 6 |
||
Composite: Coeur d'Alene, Spokane River (A) |
M. Schroer/C. Shirts/
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
D. Thiel/S. Mayer
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Gearin/C. Aylmer
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Willamette Rowing Club (A) |
P. Shen/J. Withycombe
|
|
|||
13 | MA+Nov4+ | Mens A+ Novice 4+ | 7 |
||
14 | WCDLtwt1x | Womens C-D Ltwt 1x | 7 |
||
15 | WE4x | Womens E 4x | 14 |
||
16 | MA+Ltwt2- | Mens A+ Ltwt 2- | 0 |
||
17 | ME-FLtwt1x | Mens E-F Ltwt 1x | 7 |
||
18 | Mens G+ Ltwt 1x | 2 |
|||
19 | WA+Nov4+ | Womens A+ Novice 4+ | 14 |
||
20 | ME4+ | Mens E 4+ | 11 |
||
21 | MixAA-B4x | Mixed AA-B 4x | 7 |
||
22 | MAA-BNov1x | Mens AA-B Novice 1x | 6 |
||
23 | MC+Nov1x | Mens C+ Novice 1x | 4 |
||
24 | MAA-A2x | Mens AA-A 2x | 10 |
||
25 | WF+4+ | Womens F+ 4+ | 9 |
||
26 | MC2x | Mens C 2x | 10 |
||
27 | MixE4+ | Mixed E 4+ | 6 |
||
28 | MA+Ltwt4x | Mens A+ Ltwt 4x | 3 |
||
29 | MixB4+ | Mixed B 4+ | 8 |
||
30 | MD4x | Mens D 4x | 8 |
||
31 | WD4+ | Womens D 4+ | 14 |
||
32 | MC-D2- | Mens C-D 2- | 7 |
||
33 | WB1x | Womens B 1x | 11 |
||
Deep Cove Rowing Club (A) |
A. Takacs-Cox
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
T. Walhart
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
W. Clark/
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
L. Baker
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
J. Pendleton
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
A. Buch
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
B. Nixon
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Novak
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
H. Kotsovos
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
S. Wright
|
|
|||
North Cascades Crew (B) |
J. Huffman/
|
|
|||
34 | WCLtwt2x | Womens C Ltwt 2x | 0 |
||
35 | MixAA-A8+ | Mixed AA-A 8+ | 4 |
||
36 | WD+Ltwt8+ | Womens D+ Ltwt 8+ | 0 |
||
37A | WF4x | Womens F 4x | 7 |
||
37B | WGH4x | Womens G-H 4x | 4 |
||
38 | ME1x | Mens E 1x | 14 |
||
39 | WAA-A2x | Womens AA-A 2x | 14 |
||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
C. Temmel/J. Little
|
2.6 (38)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
K. Dann/H. Johnstone
|
13.5 (52)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
L. Spengler/U. Deelstra
|
0.5 (32)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
0.4 (31)
|
||||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman/W. Clark/
|
7.0 (45)
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
0.4 (31)
|
||||
Pocock Youth Rowing (A) |
N. Pattis/M. Hupp
|
0.1 (29)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
0.8 (33)
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
S. Deal/L. Walker
|
0.0 (25)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
0.0 (24)
|
||||
Pocock Youth Rowing (B) |
E. Sobotka/S. Greenberg
|
0.0 (23)
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
K. Kemper/H. Swain
|
3.1 (39)
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
0.1 (29)
|
||||
River City Rowing Club (C) |
0.0 (28)
|
||||
Saturday, June 25, 2016 | |||||
40 | Mens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
41 | Womens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
42 | ME4x | Mens E 4x | 8 |
||
43 | MF4x | Mens F 4x | 8 |
||
44 | MG+4x | Mens G+ 4x | 3 |
||
45 | WE2- | Womens E 2- | 4 |
||
46 | MC4+ | Mens C 4+ | 7 |
||
47 | WC4x | Womens C 4x | 14 |
||
48 | WAA-ANov1x | Womens AA-A Novice 1x | 4 |
||
49 | WBNov1x | Womens B Novice 1x | 4 |
||
50 | MixF2x | Mixed F 2x | 10 |
||
51 | MB2x | Mens B 2x | 11 |
||
52 | WAA-A8+ | Womens AA-A 8+ | 5 |
||
Lake Union Crew (A) |
T. Schorsch/M. Hobart/U. Deelstra/S. Peters/E. Kimball/C. Yonkofski/J. Colloton/L. Spengler/E. Watkins (Cox)
|
0.1 (29)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
M. Hupp/S. Seeman/N. Pattis/P. Mulkern/A. Buch/J. Culbert/E. Sobotka/S. Greenberg/E. Burg (Cox)
|
0.2 (30)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
0.3 (31)
|
||||
Vancouver Rowing Club (A) |
2.9 (39)
|
||||
Lake Union Crew (B) |
S. Smith/S. Traver/C. Tallman/C. Dickson/K. Stansell/N. Hein/J. Naegeli/K. Goetz/L. Summervill (Cox)
|
0.7 (33)
|
|||
53 | MD8+ | Mens D 8+ | 4 |
||
54 | WD2x | Womens D 2x | 14 |
||
55 | WAA-BLtwt1x | Womens AA-B Ltwt 1x | 0 |
||
56 | MixAA2x | Mixed AA 2x | 10 |
||
57 | WB4+ | Womens B 4+ | 14 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
A. Hawkins/A. Bradley/B. O'Brien/A. Donaldson/J. Wai (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
|
||||
Conibear Rowing Club (A) |
S. Chalker/S. Amies/J. McPhedran/K. Egolf/N. Tran (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
A. Young-Mathews/L. Scott/H. Smith/A. Taylor/C. Tokuda (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Bishop/A. Dey/W. Sheehan/J. Lacey/L. Woodward (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
B. Morcom/L. Normand/A. Savage/R. Hayoun/T. Mattheisen (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Proby/K. Neuman/C. Suzzarini/B. Heubach/A. Shotwell (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
S. Walker/K. Lightner/A. Gearin/A. Novak/M. Evjen (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
S. Wright/J. Withycombe/P. Shen/R. Solotaroff/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
K. Fuqua/K. Zwack/H. Peace/L. Arenas-Fuentes/M. Angell (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
S. Grassia/D. Thiel/A. Thain/L. McGinnis/H. Kennedy (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
S. Ferguson/K. Anderson/M. Corbett/N. Durchanek/C. Schmidt (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (C) |
V. Wasson/S. Seshamani/M. Newman/J. McNamee/M. Angell (Cox)
|
|
|||
58 | WAA+Ltwt4+ | Womens AA+ Ltwt 4+ | 7 |
||
59 | ME+2- | Mens E+ 2- | 10 |
||
60 | Womens AA-A Ltwt 1x | 0 |
|||
61 | WE1x | Womens E 1x | 10 |
||
62 | MixB8+ | Mixed B 8+ | 8 |
||
63 | MC1x | Mens C 1x | 14 |
||
64 | MAA-A4+ | Mens AA-A 4+ | 8 |
||
65 | MF1x | Mens F 1x | 10 |
||
66 | WC2- | Womens C 2- | 7 |
||
67 | MixG+2x | Mixed G+ 2x | 7 |
||
68 | MAA+Ltwt4+ | Mens AA+ Ltwt 4+ | 0 |
||
69 | WAA-A4x | Womens AA-A 4x | 9 |
||
Lake Union Crew (A) |
L. Trevino/L. Doermann/A. Sullivan/T. Sevareid
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
|
||||
Pocock Youth Rowing (A) |
M. Barrett/E. Sobotka/J. Culbert/P. Mulkern
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
H. Kelly/C. Wolyniak/L. Hoffman/J. Josephs
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
S. Deal/C. Schueman/L. Burns Spencer/L. Walker
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Union Crew (B) |
E. Kimball/S. Ohman/A. Hendgen/U. Deelstra
|
|
|||
River City Rowing Club (B) |
|
||||
70 | WF+2- | Womens F+ 2- | 4 |
||
71 | WD+Ltwt4x | Womens D+ Ltwt 4x | 6 |
||
72 | MixD8+ | Mixed D 8+ | 8 |
||
73 | MixC8+ | Mixed C 8+ | 8 |
||
74 | WF1x | Womens F 1x | 3 |
||
75 | WG+1x | Womens G+ 1x | 4 |
||
76 | MD2x | Mens D 2x | 14 |
||
77 | MH+2x | Mens H+ 2x | 4 |
||
78 | MG2x | Mens G 2x | 9 |
||
79 | WD8+ | Womens D 8+ | 10 |
||
80 | MAA-B8+ | Mens AA-B 8+ | 7 |
||
81 | WDLtwt2x | Womens D Ltwt 2x | 5 |
||
82 | WELtwt2x | Womens E Ltwt 2x | 6 |
||
83 | WF+Ltwt2x | Womens F+ Ltwt 2x | 9 |
||
84 | WB2x | Womens B 2x | 13 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
J. Granshaw/A. Hawkins
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
M. Ianni/L. Edgerly
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
R. Beatte/S. Buckholz
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
S. Ohman/U. Deelstra
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman/W. Clark/
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
R. Danielson/V. McKinnon
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
R. Wahlstrom/P. Luong
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
K. Benson/G. Grey-Hatton
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Commencement Bay Rowing Club (B) |
S. Entwistle/J. Gasper
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
K. Clifton/H. Swain
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
|
||||
85 | MixC4+ | Mixed C 4+ | 8 |
||
86 | WE4+ | Womens E 4+ | 9 |
||
87 | MAA-B2- | Mens AA-B 2- | 10 |
||
88 | WC1x | Womens C 1x | 0 |
||
89 | MixE2x | Mixed E 2x | 14 |
||
90 | MA1x | Mens A 1x | 10 |
||
91 | WAA-A2- | Womens AA-A 2- | 7 |
||
Lake Union Crew (A) |
T. Hood/A. Sullivan
|
0.0 (27)
|
|||
River City Rowing Club (A) |
H. Hopkins/H. Hopkins
|
0.1 (29)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
C. Suzzarini/B. Heubach
|
1.2 (34)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
0.6 (32)
|
||||
Lake Union Crew (B) |
0.9 (33)
|
||||
River City Rowing Club (B) |
0.4 (31)
|
||||
Vancouver Rowing Club (B) |
0.0 (28)
|
||||
92 | MD4+ | Mens D 4+ | 8 |
||
93 | MG1x | Mens G 1x | 5 |
||
94 | Mens H 1x | 4 |
|||
95 | WD4x | Womens D 4x | 14 |
||
96 | Mixed E 8+ | 3 |
|||
97 | MixB2x | Mixed B 2x | 11 |
||
98 | MixE+8+ | Mixed E+ 8+ | 6 |
||
99 | MixAA-A4+ | Mixed AA-A 4+ | 5 |
||
100 | WC8+ | Womens C 8+ | 12 |
||
Sunday, June 26, 2016 | |||||
101 | Mens Adaptive TA 1x | 0 |
|||
102 | Womens Adaptive TA 1x | 0 |
|||
103 | Mixed Adaptive LTA 2x | 0 |
|||
104 | Mixed Adaptive Inclusive 4+ | 0 |
|||
105 | WB8+ | Womens B 8+ | 10 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
A. Moore/F. Rubenstein/A. Hawkins/A. Bradley/L. Neville/J. Granshaw/B. O'Brien/A. Donaldson/M. Setchko (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
K. Serafin/M. Mims/A. Young-Mathews/L. Scott/H. Smith/L. Gaines/S. Stein/C. Holdorf/H. Thompson (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
R. Ray/C. Hruska/H. VanParys/S. Paxton/C. Lockhart/C. Hazard/T. Randall/P. Albert-McVicker/A. Wheeler (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Ettel/K. Pratt/M. Barckert/N. Hein/C. Tallman/K. Stansell/S. Smith/S. Traver/S. Ortiz-Jones (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
M. Hupp/S. Seeman/E. Sobotka/J. Culbert/L. Erickson/D. Meakin/L. Stapp/S. Chace/E. Burg (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
D. Grauer/A. Thain/V. McKinnon/R. Danielson/J. Hamilton/J. Aylsworth/M. Rinta-Piirto/S. Fender/A. Shotwell (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
S. Walker/C. Berthet-Aylmer/A. Novak/A. Gearin/C. Schmidt/L. Burns Spencer/K. Lightner/c. heron/J. Hamburger (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/S. Gribbons/R. Solotaroff/M. Wilson/M. Gamburd/P. Shen/K. Wojda/J. Schweitzer/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
J. Bishop/M. Beatty/K. Fuqua/K. Zwack/A. Dey/W. Sheehan/J. Lacey/L. Arenas-Fuentes/L. Summervill (Cox)
|
|
|||
106 | ME8+ | Mens E 8+ | 4 |
||
107 | WA-CLtwt2x | Womens A-C Ltwt 2x | 4 |
||
108 | WE2x | Womens E 2x | 13 |
||
109 | MixD4+ | Mixed D 4+ | 7 |
||
110 | MixA2x | Mixed A 2x | 9 |
||
111 | MB-C4x | Mens B-C 4x | 11 |
||
112 | WC4+ | Womens C 4+ | 12 |
||
113 | MixF4x | Mixed F 4x | 9 |
||
114 | MixG+4x | Mixed G+ 4x | 6 |
||
115 | MixD2x | Mixed D 2x | 14 |
||
116 | MixC2x | Mixed C 2x | 13 |
||
117 | MA+Nov8+ | Mens A+ Novice 8+ | 4 |
||
118 | WAA-A1x | Womens AA-A 1x | 11 |
||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
R. Beatte
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
T. Walhart
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Greenberg
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
K. Stainken
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
K. Collins
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
L. Walker
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
K. Taylor
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (B) |
J. Gasper
|
|
|||
North Cascades Crew (B) |
W. Clark/
|
|
|||
North Cascades Crew (C) |
J. Gross/
|
|
|||
119 | MAA1x | Mens AA 1x | 7 |
||
120 | WA+Nov8+ | Womens A+ Novice 8+ | 6 |
||
121 | MF+8+ | Mens F+ 8+ | 5 |
||
122 | MD1x | Mens D 1x | 14 |
||
123A | WF2x | Womens F 2x | 7 |
||
123B | WG+2x | Womens G+ 2x | 7 |
||
124 | WD2- | Womens D 2- | 5 |
||
125 | MB4+ | Mens B 4+ | 10 |
||
126 | MF4+ | Mens F 4+ | 10 |
||
127 | WELtwt1x | Womens E Ltwt 1x | 2 |
||
128A | WFG+Ltwt1x | Womens F-G Ltwt 1x | 6 |
||
128B | WH+Ltwt1x | Womens H+Ltwt 1x | 3 |
||
129 | WB4x | Womens B 4x | 11 |
||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
J. Granshaw/L. Neville/B. O'Brien/C. Neuwalder
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
S. Entwistle/S. Buckholz/D. McCarthy/J. Gasper
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Union Crew (A) |
A. Ettel/M. Barckert/C. Dickson/K. Pratt
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
J. Culbert/L. Erickson/S. Chace/S. Greenberg
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
B. Calvert/D. Crisler/L. Player/L. De Leuw
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
K. Lightner/R. Wahlstrom/C. Schueman/P. Luong
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/E. Slikas/K. Wojda/S. Wright
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
A. Thain/S. Grassia/Y. Cote/J. Aylsworth
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
K. Clifton/H. Swain/L. Burns Spencer/A. Novak
|
|
|||
130 | ME2x | Mens E 2x | 12 |
||
131 | WE8+ | Womens E 8+ | 11 |
||
132 | WA-CLtwt8+ | Womens A-C Ltwt 8+ | 0 |
||
133 | MC8+ | Mens C 8+ | 6 |
||
134 | WC2x | Womens C 2x | 12 |
||
135 | MixE4x | Mixed E 4x | 14 |
||
136 | WAA-A4+ | Womens AA-A 4+ | 12 |
||
Lake Union Crew (A) |
T. Schorsch/M. Hobart/J. Colloton/S. Peters/E. Watkins (Cox)
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
|
||||
Pocock Youth Rowing (A) |
M. Hupp/S. Seeman/N. Pattis/E. Sobotka/E. Burg (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
C. Suzzarini/B. Heubach/K. Neuman/S. Mayer/A. Shotwell (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Gearin/C. Berthet-Aylmer/C. Schmidt/S. Walker/E. Ankeney (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Union Crew (B) |
T. Hood/A. Sullivan/K. Choi/C. Yonkofski/J. Lee (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (B) |
|
||||
Station L Rowing Club (B) |
S. Deal/A. Ryman/K. Bott/N. Durchanek/B. Halprin (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (C) |
K. Fuqua/H. Peace/K. Zwack/J. Lacey/L. Woodward (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (D) |
J. Naegeli/S. Traver/K. Stansell/K. Goetz/S. Ortiz-Jones (Cox)
|
|
|||
137 | MA+Ltwt8+ | Mens A+ Ltwt 8+ | 0 |
||
138 | WA-CLtwt4x | Womens A-C Ltwt 4x | 2 |
||
139 | WD1x | Womens D 1x | 0 |
||
140 | MAA-DLtwt1x | Mens AA-D Ltwt 1x | 7 |
||
141 | MAA-A4x | Mens AA-A 4x | 5 |
||
142 | MG+4+ | Mens G+ 4+ | 6 |
||
143 | WF+8+ | Womens F+ 8+ | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change