Scholastic Sprints
- May 5, 2007 To May 6, 2007
- sprint
- Moraine State Park
- Portersville, PA (USA)
- Hosted By: Three Rivers Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 6, 2007 | |||||
1 | Womens Jr Novice 8+ | 15 |
|||
2 | Mens Jr Novice 8+ | 12 |
|||
3 | Womens Ltwt 4+ | 14 |
|||
4 | Mens Ltwt 4+ | 4 |
|||
5 | Womens Varsity 1x | 7 |
|||
6 | Mens Varsity 1x | 7 |
|||
7 | Womens Varsity 4+ | 11 |
|||
8 | Mens Varsity 4+ | 6 |
|||
Allderdice High School Crew Team (A) |
E. Stadterman/S. Caplan/W. Brown/W. Cooper/M. Reisman (Cox)
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
A. Lenz/M. Parker/J. Weigand/M. Rogers/E. Cowan (Cox)
|
|
|||
Mt. Lebanon High School Crew Club (A) |
C. Brown/D. Vaglia/S. Shannon/S. Morgan/J. Goldstein (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
C. Niswander/A. Dumas/D. Shinaver/M. Velker/E. Anderson (Cox)
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
K. Matthews/S. Walker/W. Clarke/F. Hatfull/S. Overby (Cox)
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team (B) |
B. Humphrey/B. Mullen/P. Schillo/T. Coughenour/A. Cohen (Cox)
|
|
|||
9 | Womens Varsity 2- | 2 |
|||
10 | Mens Varsity 2- | 1 |
|||
11 | Womens Jr 4+ | 22 |
|||
Allderdice High School Crew Team (A) |
C. Smith/A. Rosenfeld/V. Michael/E. Gitchel/M. Walter (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
B. Reyes/A. Keil/K. Gibbs/S. Levison/S. Bales (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
H. Briel/E. Iiams/C. Mcdonald/A. Preston/A. Weber (Cox)
|
|
|||
Collegiate Academy Crew (A) |
A. Babay/A. Motsch/B. Friedman/S. Self/L. Krahe (Cox)
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
K. Lemke/A. Raimondi/K. Deet/M. Whitman/E. Cowan (Cox)
|
|
|||
Mercyhurst Prep High School (A) |
H. Phelps/L. Pacinelli/A. Connelly/T. Frawley/K. Schaefer (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
S. End/J. Herbert/A. Hirsch/J. Kelly/E. Reynolds (Cox)
|
|
|||
North Catholic High School (A) |
K. Carson/J. White/K. Lees/R. Nyamekye/S. Petrisko (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
B. Nowicki/C. Rudolph/T. Relation/E. McCarthy/H. MacRitchie (Cox)
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
C. Cwenar/J. Foglia/E. Foley/P. Handler/H. Fello (Cox)
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew (A) |
A. Taylor/A. Dietz/D. Jack/K. Hornick/E. Super (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
A. Bereksi/T. Dana/L. Sheehan/E. Ricker/A. Thornton (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
K. Jeffrey/A. Wright/M. Harpur/L. DeVenzio/L. Young (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Parisi/M. Miller/C. Jeffe/J. Johnson/A. Volchko (Cox)
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
L. Abrams/C. Lloyd/A. Bishop/A. Lueckgen/G. Pribish (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (B) |
K. Croak/K. Smith/E. Siebeneck/S. Lortz/A. Fretti (Cox)
|
|
|||
Collegiate Academy Crew (B) |
J. Narusewicz/K. Sanders/J. Smith/K. Lyons/J. Sanchez (Cox)
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (B) |
J. Kelly/A. DiBucci/A. Miller/G. Santonastaso/M. Weber (Cox)
|
|
|||
Mt. Lebanon High School Crew Club (B) |
R. Braun/C. Weber/K. Auel/V. Wuycheck/S. Kolchinsky (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
K. Tylinski/D. Dailey/S. heitmeyer/L. Ajaka/K. Lach (Cox)
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew (B) |
L. Chapman/E. Nosse-Leirer/K. Ryan/C. Muron/E. Sullivan (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
E. Fenton/E. Donnell/R. Krajewski/K. Nowakowski/A. Reisner (Cox)
|
|
|||
12 | Mens Jr 4+ | 10 |
|||
13 | Womens Ltwt 8+ | 4 |
|||
14 | Mens Ltwt 8+ | 0 |
|||
15 | Womens Jr Novice 4+ | 23 |
|||
Allderdice High School Crew Team (A) |
M. Hartman/E. Stadterman/K. Korzeniwsky/N. Peters/P. Lockyer (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
K. Konzen/L. Rish/K. Fluck/A. Ziegler/T. Danko (Cox)
|
|
|||
Collegiate Academy Crew (A) |
A. Viveralli/J. Adams/E. Swarm/J. Chernicky/H. Beckman (Cox)
|
|
|||
Ellis School (A) |
C. Jackson/E. Stewart/R. Vaughn/E. Rosenberg/M. Weiss (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
M. Eklund/A. Schwartz/N. Louchoarn/R. Williams/E. Wenkert (Cox)
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
J. McKelvey/R. Schultz/S. Aippersbach/A. Lenz/A. McKelvey (Cox)
|
|
|||
Mercyhurst Prep High School (A) |
C. Haller/C. Haller/M. Bzozowski/H. Jelinek/A. Kimmel (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
L. Ference/M. Wilson/E. Mershon/C. Frazier/C. McLane (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
T. Wagner/L. Snell/S. Costa/t. taylor/B. Jarosi (Cox)
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
C. Doyle/A. Lewis/A. Waldeck/K. Gloekler/H. Fello (Cox)
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew (A) |
C. Murphy/C. Feldman/H. Gemerchak/E. Nosse-Leirer/M. McGrew (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
E. Sheehan/P. Myers/T. Carnicom/J. Castellanos/K. Golda (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. Hilton/R. Hilton/S. Zang/J. Jokl/M. Blumer (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
S. O'Donnell/L. Coyne/Z. Meyer/M. Corso/B. Huff (Cox)
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
A. Massaro/E. Lynch/M. Billott/G. Hardwick/L. Plummer (Cox)
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team (B) |
J. Carr/B. Dugan/E. Bird/E. Portillo/E. Frye (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (B) |
M. Deverin/S. Listwak/B. Lanious/C. Becker/E. Groomes (Cox)
|
|
|||
Mt. Lebanon High School Crew Club (B) |
E. Singleton/J. Shrum/H. Scott/S. Henry/M. Hankins (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
H. Murrell/L. Hykes/O. Ullery/S. Bremer/S. Kisov (Cox)
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew (B) |
L. Chapman/K. Hornick/A. Griffith/C. Muron/E. Sullivan (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
T. McCollum/S. Zoepke/M. Leidy/E. Niswander/M. Mick (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (C) |
T. Naughton/S. Znati/R. Wein/M. Tolge/M. Sparta (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (C) |
L. Cereghini/A. Bremer/J. Yeager/E. Mills/A. Peters (Cox)
|
|
|||
16 | Mens Jr Novice 4+ | 16 |
|||
Allderdice High School Crew Team (A) |
S. Suter/Z. Perez/J. Dater/T. Golightly/A. Cohen (Cox)
|
|
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
J. Wilcox/A. Ramlow/J. Aubry/S. Dutched/A. Patterson (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
A. Lucas/J. Knestrick/J. Obee/C. Kozlowski/A. Fretti (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
T. Foglia/J. Sieber/J. Power/R. Foley/M. Sparta (Cox)
|
|
|||
Mercyhurst Prep High School (A) |
J. Geiger/V. Palmer/C. Lynch/P. Cullen/D. Pomorski (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
J. Lutz/A. Truckor/C. Lach/A. Korsnack/E. Anderson (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
B. Vasquez/A. DeGuire/T. Hess/J. Anielski/J. Thomas (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. Klixbull/J. Inks/R. Pritchard/O. Hyjek/B. Huff (Cox)
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
B. Griffith/J. Kennedy/C. Hassenfeldt/S. Mecs/D. Worth (Cox)
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team (B) |
N. Lockyer/B. Finley/A. Dannenberg/D. Vaysburg/E. Frye (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (B) |
A. Pihl/R. Kingsland/C. Plunkett/J. Falcon/E. Gostowki (Cox)
|
|
|||
Mt. Lebanon High School Crew Club (B) |
J. Maloney/Z. Hoskin/R. Bogdanski/M. Higgins/A. Crowley (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (B) |
T. Litam/R. Thornton/S. Berry/M. Jurkovic/J. Thomas (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (C) |
A. Altman/J. Hill/A. Fukiri/J. Ostlund/E. Wenkert (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (C) |
J. Williams/K. Shields/E. Tracz/C. Reyes/T. Shao (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (G) |
D. McQuiston/C. Trapuzzano/J. Gaysek/J. Lingenfelser/Z. Petronic (Cox)
|
|
|||
17 | Womens 2nd 8+ (JV) | 10 |
|||
18 | Mens 2nd 8+ (JV) | 8 |
|||
19 | Womens Varsity 2x | 6 |
|||
20 | Mens Varsity 2x | 3 |
|||
21 | Womens 1st 8+ | 6 |
|||
22 | Mens 1st 8+ | 7 |
|||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A) |
N. Lucia/C. O'Toole/S. Williamson/N. Viola/R. Pennington/G. Clair/R. Lavery/C. Maher/J. Connolly (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
J. Skelding/J. Jones/S. Billmaier/P. Schenk/A. Lucas/K. Galambos/M. Knestrick/S. Hendricks/M. Demkoswski (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
M. Rosenberg/P. Shay/P. Garrett/P. Warden/D. Townsend/D. Roberts/S. Krackhardt/P. Ninehouser/M. Armour (Cox)
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
A. Lenz/M. Rogers/J. Weigand/M. Parker/M. Ung/M. Huffman/R. Butcher/S. Lawson/E. Cowan (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
A. Reckless/M. Nolfi/J. Weis/A. Meininghaus/B. Marcus/J. Tischuk/S. Marcus/B. Francis/J. Milone (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
T. Montague/C. Ulrich/B. Thompson/D. Beyer/P. Scott/J. Konieczny/T. Valentine/T. Moriarty/M. Barchick (Cox)
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
K. Matthews/S. Overby/W. Clarke/S. Walker/R. Pribish/S. Evans/I. Winner/J. Ross/F. Hatfull (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change