Ontario Ergometer Championships
- Mar 5, 2016
- indoor
- Ridley College Field House
- St. Catharines, ON (CAN)
- Hosted By: Ridley Graduate Boat Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 5, 2016 | |||||
NOTE | H.S. entries must be submitted under the | ||||
NOTE | name of the H.S.or as Unaffiliated, not under a club name. | ||||
- | Race times are approximate, depending on number of entries. | ||||
1 | 8:00 AM | Jr. H.S. Men | 40 |
||
2 | 8:15 AM | Jr. H.S. Women | 56 |
||
3 | 8:50 AM | Jr. H.S. 150# Men | 114 |
||
4 | 10:00 AM | Jr. H.S. 165# Men | 27 |
||
5 | 10:30 AM | Jr. H.S. 135# Women | 125 |
||
6 | 11:45 AM | Jr. H.S. 145# Women | 36 |
||
7 | 12:15 PM | Masters Women (30+ years) | 5 |
||
8 | 12:30 PM | Masters Men (30+ years) | 14 |
||
Notre Dame Rowing Club |
B. Burgyone/
|
|
|||
Western Rowing Club |
T. Haines
|
|
|||
Western Rowing Club |
D. Schmid
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
E. Szonyi
|
|
|||
Royal Military College |
L. Chiarizia
|
|
|||
South Niagara Rowing Club |
K. Fuller
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
D. Willett
|
|
|||
Ridley Graduate Boat Club |
B. Adams
|
|
|||
Unaffiliated (CAN) |
J. Caplice
|
|
|||
Brockville Rowing Club |
S. Basiren
|
|
|||
Western Rowing Club |
P. Stiles
|
|
|||
West Side Rowing Club |
J. Heberlein
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Maue
|
|
|||
Quinte Rowing Club |
A. Mason
|
|
|||
9 | 12:40 PM | Sr. H.S. 150# Men | 39 |
||
10 | 1:10 PM | Sr. H.S. 165# Men | 37 |
||
Oakridge Secondary School |
M. Williams
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
B. Wei
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
O. Voelkner
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
A. Falk-Dotan
|
|
|||
St. Francis High School |
N. Nero
|
|
|||
St. Francis High School |
C. Grossi
|
|
|||
St. Francis High School |
J. MacLelland
|
|
|||
St. Francis High School |
G. Saporito
|
|
|||
Bishop Tonnos CSS |
M. Kriz
|
|
|||
Unaffiliated (CAN) |
P. Barozzino
|
|
|||
Brockville Collegiate Institute |
J. Welch
|
|
|||
Notre Dame College School |
S. Johnson/
|
|
|||
Beal SS |
J. Bright
|
|
|||
St Marys School |
J. Sinclair
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
J. Griffith
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School |
N. Helvert
|
|
|||
London District Christian Secondary School |
D. Veenstra
|
|
|||
Westdale Secondary School |
L. Austin
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
M. Kabel/
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
C. Ruesen/
|
|
|||
John F. Ross Collegiate Vocational Institute |
S. Kielar/
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
A. Kennedy/
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
S. Fleming
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
A. Kerr/
|
|
|||
Eden High School |
J. Martens
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School |
C. Walsh
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
C. Marshall
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
M. Tukulj
|
|
|||
Westdale Secondary School |
H. McCann
|
|
|||
John F. Ross Collegiate Vocational Institute |
C. Gerwin/
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
R. Jurmain/
|
|
|||
St. Thomas Aquinas CSS |
K. Bechard
|
|
|||
St Marys School |
D. Salvucci
|
|
|||
Westdale Secondary School |
C. Wylie
|
|
|||
St. Thomas Aquinas CSS |
E. Stiles
|
|
|||
London Central Secondary School |
H. Carter
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
P. Milliere
|
|
|||
11 | 1:45 PM | Sr. H.S. 135# Women | 63 |
||
12 | 2:20 PM | Sr. H.S. 145# Women | 25 |
||
13 | 2:50 PM | Sr. H.S. Women | 48 |
||
14 | 3:40 PM | Sr. H.S. Men | 38 |
||
15 | 4:00 PM | Open Ltwt 165# Men | 18 |
||
16 | 4:00 PM | Open Ltwt 135# Women | 7 |
||
17 | 4:00 PM | Hvy Open Women | 12 |
||
18 | 4:00 PM | Open Hvy Men | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change