San Diego Crew Classic
- Mar 31, 2007 To Apr 1, 2007
- sprint
- Mission Bay
- San Diego, CA (USA)
- Hosted By: San Diego Crew Classic
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 31, 2007 | |||||
29 | 12:30 PM | Mens Masters E - Stewards Cup | 6 |
||
30 | 12:40 PM | Womens Masters E - Cloud 9 Shuttle Cup | 6 |
||
31 | 12:50 PM | Mens Masters F - Grand Masters Trophy (handicapped) | 5 |
||
32 | 1:00 PM | Womens Masters F (handicapped) | 2 |
||
53 | 2:40 PM | Mens Collegiate Novice B | 6 |
||
54 | 2:50 PM | Womens Collegiate Novice B | 3 |
||
Sunday, April 1, 2007 | |||||
57 | 7:50 AM | Womens Junior JV - ZLAC Rowing Club Trophy | 14 |
||
58 | 8:00 AM | Mens Junior JV - Jean Jessop Hervey Cup | 15 |
||
68 | 9:45 AM | Womens Collegiate Novice - SeaWorld Trophy | 22 |
||
69 | 10:00 AM | Mens Collegiate Novice - Derek Guelker Memorial Cup | 21 |
||
70 | 10:10 AM | Womens Club - Thalia Kelly Considine Cup | 14 |
||
71 | 10:20 AM | Mens Club - City of San Diego Cup | 14 |
||
72 | 10:30 AM | Womens Collegiate Lt - A.W. Coggeshall Cup | 3 |
||
73 | 10:40 AM | Womens JV - Jackie Ann Stitt Hungness Trophy | 12 |
||
74 | 10:50 AM | Mens JV - Sharp Cabrillo Cup | 10 |
||
75 | 11:00 AM | Womens Varsity Cal Cup - Sam Adams/Mesa Distributing Cup | 18 |
||
Arizona State University |
B. Machala/B. Nixon/T. Eneboe/S. Shaw/E. Brown/H. Hasely/M. Latronica/J. Eagon/L. Sutton (Cox)
|
|
|||
Chapman University |
C. Westwood/J. Knox/S. Schmalz/A. Osgood/K. Cooper/R. Physioc/M. O'Keefe/L. Linsell/E. Fawcett (Cox)
|
|
|||
Chapman University |
|
||||
Claremont Colleges Rowing Club |
J. Hockensmith/L. McGurk/C. Snyder/A. Marshall/B. Dale/J. Baker/J. Tallichet/J. Purcell/K. Khalil (Cox)
|
|
|||
Kansas State University Women's Rowing |
B. Rice/K. Williams/K. Chadd/J. Flannigan/K. Richman/H. Hoffman/M. Hart Schwartz/M. Knoll/A. Krueger (Cox)
|
|
|||
Lehigh University Rowing |
|
||||
Saint Mary's College of California |
|
||||
Santa Clara University Rowing |
|
||||
Sonoma State Rowing Club |
J. Huss/A. Judy/H. Huber/R. Duenas/J. Moreno/J. Chodola/L. Zupancic/M. Lackie/K. Cunningham (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's University |
L. Sauter/D. Bateman/K. Reehill/K. McKinley/M. Stanton/A. Easby-Smith/E. Harmon/C. Greway/K. Bonici (Cox)
|
|
|||
Temple University Rowing |
S. Hanlin/R. Jordan/L. Fattori/C. Sullivan/L. Silverstein/A. Barr/J. Herrmann/L. Altimari/J. Azeles (Cox)
|
|
|||
University at Buffalo |
C. Blum/J. Hughes/L. Sexton/M. DiCosimo/A. Garbacz/T. Rudkoski/B. Yannes/J. Stone/S. Briggs (Cox)
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Roberts/V. Cuellar/S. Caldwell/A. Bruno/H. Okowitz/B. Thomas/A. Buntin/S. Kay/K. Cobarrubia (Cox)
|
|
|||
University of California - Irvine |
L. Sanchez/R. Wong/A. Howard/L. Dinwiddie/K. Albo/N. Hunt/D. French/A. Fee/J. Arellano (Cox)
|
|
|||
University of California - Santa Barbara |
S. Rodriguez/A. Irion/K. Worden/S. Kettwich/A. Cook/V. Morales/K. Sievers/J. DiPrima/K. Kromydas (Cox)
|
|
|||
University of San Diego |
|
||||
Villanova-Wildcat Rowing Association |
E. McDermott/K. O'Connell/L. Anderson/J. Pancurak/K. Moss/C. DeBarbrie/K. Barzelatto/A. Klever/D. Tetrault (Cox)
|
|
|||
West Virginia University |
M. Kane/L. Garcia/K. Brownson/T. Dugan/K. Benda/M. Welty/B. Brooks/K. Loya/M. Heier (Cox)
|
|
|||
76 | 11:10 AM | Mens Varsity Cal Cup - American Specialty Health Cup | 20 |
||
77 | 11:20 AM | Mens Varsity - Copley Cup | 4 |
||
78 | 11:35 AM | Womens Varsity - Jessop-Whittier Cup | 11 |
||
79 | 12:10 PM | Womens Open - Carley Copley Cup | 21 |
||
80 | 12:20 PM | Mens Open - Joan Ward Memorial Trophy | 17 |
||
81 | 12:30 PM | Womens Junior - Gilman-Mulliken Cup | 21 |
||
82 | 12:40 PM | Mens Junior - William Robinson Memorial Cup | 16 |
||
83 | 12:50 PM | Womens Masters AA-A - Hudson Cup | 7 |
||
Austin Rowing Club (A) |
S. Cork/M. Shelsy/K. Hatfield/G. Heifrin/J. Steele/A. Aurora/J. Lenz/M. Dunn/F. Thrash (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. McClain/A. Ettel/J. Wetter/M. Liston/G. Gloystein/K. Estevenin/N. Walker/S. Tribe/L. Emrich (Cox)
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
R. McGovern/K. Tytus/L. Oswald/C. Channing/J. Wilhelm/C. Jacobsen/J. Potter/N. Sherey/M. Hayes (Cox)
|
|
|||
Lions Rowing Club (A) |
D. Cusano/S. Conway/A. Peterson/N. Beglau/M. Biging/S. Pomeroy/A. Cody/S. Lombardo/E. Ong (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
T. Knapp/M. Kimball/A. Rupe/K. Swan/J. Bogue/H. McCaslin/T. Le/M. Miyashiro/C. Kim (Cox)
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
R. Clark/A. Fairchild/S. Fawcett/M. Rebeor/K. Moum/T. Tusek/L. Eiger/K. Soderberg/L. Sutton (Cox)
|
|
|||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
K. Vasek/T. Malloy/E. Mulvey/L. Rush/D. Schubeck/C. Baumgardner/N. Olewnik/E. O'Brien/M. McCann (Cox)
|
|
|||
84 | 1:00 PM | Mens Masters AA-A - Jack Buchanan Memorial Trophy | 7 |
||
85 | 1:10 PM | Womens Masters B - Fred Rickon Memorial Cup | 6 |
||
86 | 1:20 PM | Mens Masters B - President's Trophy | 4 |
||
87 | 1:30 PM | Womens Masters C - Margi Fetter Graham Trophy | 6 |
||
88 | 1:40 PM | Mens Masters C - Volunteer Trophy | 6 |
||
89 | 1:50 PM | Womens Masters D - Lang & Associates Trophy | 5 |
||
90 | 2:00 PM | Mens Masters D - Founders Trophy in Memory of Virginia Grady | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change