USRowing Youth National Championship
- Jun 7, 2013 To Jun 9, 2013
- sprint
- Melton Hill Lake
- Oak Ridge, TN (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 7, 2013 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 19 |
||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 18 |
||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 20 |
|||
4 | WY2x | Womens Youth 2x | 18 |
||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 25 |
|||
6 | MY2x | Mens Youth 2x | 19 |
||
7 | WY2- | Womens Youth 2- | 21 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Wilson/C. Lobaugh
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
R. Ragan/S. Criswell
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
I. Hudson/H. Gottschalk
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
K. Brown/H. Drangsholt/
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
S. Block/L. Bettencourt
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
G. Ratcliff/C. Ratcliff
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
S. Larkin/V. Korine
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
M. Tanklage/K. Armstrong
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
J. Thornton/J. Dobler
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
S. Clark/A. Miller
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
R. Carr/T. Carr
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
K. O'Connor/M. Walsh/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
C. Cavallo/E. Roach
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
A. Hamann/B. Hamann
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
G. Miles/E. Taylor
|
|
|||
Tampa Training Center (A) |
C. Willis/L. Kis
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
i. ferris/C. McGowan
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
P. Edwards/K. Palmer
|
|
|||
8 | MY2- | Mens Youth 2- | 21 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Bean/T. Appier
|
|
|||
Belmont Hill School (A) |
M. Manion/A. Bailey
|
|
|||
Cape Coral Rowing Club (A) |
B. Digby/D. Digby/
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
P. Morton/N. Grimm
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
C. Heldman/J. Barnett
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
C. Coughlin/J. Carroll
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Snyder/C. Donadio
|
|
|||
Grosse Ile Rowing Club - Grosse Ile H.S. (A) |
R. Bodrie/J. Mizak
|
|
|||
Harriton High School (A) |
A. Gantard/D. Lincoln
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
G. Cawi/J. Mcmenamin/
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
T. Ruijgh/Q. Berry
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
D. Sullivan/S. Petreski
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
C. Nemeth/W. capra-Smith
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
|
||||
Radnor High School Crew Club (A) |
J. Puckette/j. purtill
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Dluzneski/i. jones
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
H. Shure/K. O'Sullivan
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
H. Rogers/J. Jaeger
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Walter/J. Hockenberry
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. McKinney/R. Bolt/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
T. Stauffer/A. Sedlack
|
|
|||
9 | WY4x | Womens Youth 4x | 21 |
||
10 | MY4x | Mens Youth 4x | 20 |
||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 20 |
|||
12 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 19 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
H. Onians/S. Hudnall/H. Liebenow/M. Nugent/M. Parks (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
R. Oleshansky/I. McRae/S. Rogers/N. Barber/D. Rosenzweig (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
A. Zimmermann/R. Cooley/A. Kalfaian/A. Rollock/C. Perez (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Hart/O. maclean/M. Hart/S. Sarnik/E. Erdos (Cox)
|
|
|||
Capital City Rowing (A) |
K. McDaniel/E. Foley/K. Andrews/H. Townsend/A. Hendlin (Cox)
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
K. Brown/H. Drangsholt/C. Lively/J. George/C. Whalen (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Polk/M. McDonald/B. Melanson/S. Muse/B. Yudelman (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
G. Bruggeman/S. Peffley/R. Yaklic/J. McNutt/G. Horner (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
E. Butler/A. Balciunaite/H. Barton/D. Kelly/S. Soll (Cox)
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
M. Blue/K. Gillingham/G. Holt/E. Bateman/L. Abel (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Gillis/A. Postiglione/D. Lapins/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
|
|
|||
Middlesex School (A) |
M. Gish/K. Regan/S. Read/C. Silk/B. Lichauco (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
J. Barr/A. Jenkins/K. O'Connor/M. Walsh/C. Arnold (Cox)/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
G. Coblentz/C. Szarnicki/S. Gibbons/J. Hackett/A. Tu (Cox)
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
|
||||
South Jersey Rowing Club (A) |
R. Rosenthal/M. Jarvis/N. Boisvert/L. Rotkovitz/C. Charlesworth (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
K. Wright/L. Brandt/C. Johnson/E. Johansen/M. Kelly (Cox)/
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
E. Huber/E. Phaneuf/C. Smith/H. Knight/P. Alizadeh-Shabdiz (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
A. Johnson/H. Dreher/E. Radziwon/E. Evans/Z. Binder (Cox)
|
|
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
14 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 23 |
||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 18 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 22 |
|||
17 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 23 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 22 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change