Stotesbury Cup Regatta
- May 19, 2006 To May 20, 2006
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 19, 2006 | |||||
1 | Boys Freshman Eight | 39 |
|||
10 | Girls Junior Quad | 17 |
|||
11 | Girls Ltwt Eight | 18 |
|||
12 | Boys Ltwt Eight | 14 |
|||
13 | Boys Ltwt Four | 40 |
|||
14 | Girls Ltwt Four | 35 |
|||
15 | Girls Senior Double | 15 |
|||
16 | Boys Senior Double | 13 |
|||
17 | Boys Second Eight | 24 |
|||
18 | Girls Second Eight | 27 |
|||
19 | Girls Senior Quad | 18 |
|||
2 | Girls Junior Double | 15 |
|||
20 | Boys Senior Quad | 12 |
|||
21 | Boys Senior Single | 31 |
|||
22 | Girls Senior Single | 15 |
|||
23 | Boys Senior Four | 57 |
|||
Unionville High School (..) |
M. Hankinson/C. Connon/D. Gibian/R. Furr/K. Snyder (Cox)/
|
|
|||
Absegami High School (A) |
S. Hardiman/J. Purdom/J. Cannuscio/A. Demarest/S. Hoff (Cox)/
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
P. Colucci/S. Noel/I. Pokres/I. Bouzine/J. Vo (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
F. Cortes/R. Knowles/L. Cerna/J. Rodriguez/C. Bini (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
M. Villalobos/M. Bezold/G. Oldland/A. Nomorosa/B. Candalor (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
M. Cronce/M. Doyle/E. Wilburn/N. John/K. Turner (Cox)/
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
B. Cunningham/W. Cantwell/C. Halpin/M. Moriarty/A. Jones (Cox)/
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
M. Bittner/R. Walsh/R. Lawkins/D. Agostinacchio/D. Kiley (Cox)/
|
|
|||
Christchurch School (A) |
M. Fluhr/K. Daugherty/W. Hannan/J. D'Antonio/M. McNeal (Cox)/
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
S. Olenik/J. Doherty/M. Hennessy/M. Grosso/W. Quinn (Cox)/
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
P. Leonard/A. Warner/A. Weeks/C. Volotta/C. Steward (Cox)/
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
K. Smith/K. Parrish/T. Dolan/C. Maier/Z. Mackessy-Lloyd (Cox)/
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School (A) |
B. Campbell/Z. Chris/J. Gracin/D. Clout/M. Kerr (Cox)/
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
T. Will/D. Wonaka/A. Ellott/P. Marshall/C. Witenko (Cox)/
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
K. Joyce/J. Pak/P. Allbright/P. Sperry/R. Berenbaum (Cox)
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
A. Iaccio/T. Strybuc/B. Blessington/P. Buckley/D. Norris (Cox)/
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
J. Leotta/S. Carmody/C. Reich/B. Makarenko/L. Dougherty (Cox)/
|
|
|||
Georgetown Day School Crew (A) |
J. Lenzner/J. Pincus/S. Toles/E. Brown/M. Hockstein (Cox)/
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School (A) |
K. Dejong/Z. Chalmers/R. Deraaf/G. Halycia/A. Edwardson (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club (A) |
T. Humphrey/B. DeWitt/A. Adams/N. Matthews/K. Luhmann (Cox)/
|
|
|||
Grimsby Secondary School Rowing Team (A) |
T. King/G. Bouhuyzen-Wenge/M. Jenkins/C. Rintjema/J. Warrilow (Cox)/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club (A) |
J. Baker/A. Szabo/J. Martone/M. Pfieffer/N. Myatt (Cox)/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
J. Smith/D. Foulis/M. Tugendhat/M. Ostrowski/S. Lee (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
R. Green/B. Erickson/M. Zaorski/H. Perez/J. Fandino (Cox)/
|
|
|||
Lake Brantley Rowing Association (A) |
J. Ferrazzano/C. Hee/J. Koskosky/A. Spiller/M. Avis (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
K. Dodd/A. Galizio/B. Benjamin/T. Devlin/K. Bush (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
C. McIntee/K. Friedlander/J. Ferber/M. Meier/M. Abrams (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
M. Bender/B. Baumgarder/N. Myers/M. Jungclaus/Z. Call (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
A. Egan/A. Zaccaria/A. Yakaitis/N. Smilios/J. Barrett (Cox)
|
|
|||
Mathews High School Crew (A) |
C. Ober/W. Ober/A. Giovino/W. Thompson/K. Farr (Cox)/
|
|
|||
Mount Vernon Crew (A) |
G. Muir/D. Krashevski/L. Cobb/T. Swider/S. Brandt-Vorel (Cox)
|
|
|||
Northeast Catholic High School (A) |
D. Graham/D. Katzianer/S. Pastor/B. Romaski/J. Stokes (Cox)
|
|
|||
NSU University School (A) |
G. Mazanec/J. Jaffe/A. Beker/M. Wender/S. Winepol (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
P. Sainz/J. Lombardi/C. Jones/T. Apicella/G. Orellana (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
C. Melder/J. Weiner/E. Delvalle/M. Cress/H. Kelly (Cox)/
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
T. Krzyk/R. Cisneros/M. Staab/R. Palmieri/J. Chester (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
W. Dempsey/R. Sinicio-tess./J. D'Eramo/P. Burd/S. Eady (Cox)/
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
S. Gorgen/C. Anderson/A. Schmidt/J. Alphonse/F. Agustin (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
T. Masterson/G. Clement/D. Clancy/J. Masterson/S. Leisk (Cox)
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A) |
N. Davies/J. Hayes/P. Hargarten/A. Dykes/B. Hendry (Cox)/
|
|
|||
Schenectady Rowing Club (A) |
N. Sutter/D. Comley/J. Santore/P. Runfola/T. Stinebrickner (Cox)/
|
|
|||
Scotia-Glenville Rowing (A) |
C. Magruder/P. Howard/A. Cavoli/J. Lewis/N. Gallant (Cox)/
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
J. Baker/M. Wiedemer/S. Lichmira/M. Letner/W. Wynne (Cox)/
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
J. Starkey/R. McGovern/J. Rubino/P. Fallon/K. Martin (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
M. Santos/P. Mekalainas/J. Bardong/M. Abbruscato/A. Prichinello (Cox)/
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
C. Bratty/J. Bailey/R. McCreavy/C. O'Donnell/P. Leggieri (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Boys (A) |
M. Robson/C. Vieth/M. Greaver/J. Graeber/J. Smith (Cox)/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
B. Young/L. Mead/P. Russo/C. Sutter/M. Cikowski (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
T. Caruso/D. McGlinn/B. Grant/D. Abruzzese/M. Tufano (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
P. Henson/I. Head/R. Uhrich/M. Smith/D. Fair (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
R. Berns/W. Kolbe/M. Goldstein/K. Kim/J. Moyer (Cox)/
|
|
|||
The Shipley School (A) |
R. Biddle/J. Lerman/G. hartshorne/M. Wojtowicz/B. Pailet (Cox)/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Stoltz/Z. Ottoson/M. Schipper/B. D'Creseno/M. Hoyle (Cox)/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
P. Schmidt/Z. Mateja/D. Kleponis/M. Gallagher/G. Osinska (Cox)/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
J. Charin/S. Kibbe/G. Trebing/J. Tsai/D. Gale (Cox)/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc (A) |
M. Dillon/D. Hyde/M. Rutherford/S. McMullen/J. Roncolato (Cox)/
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
M. Jenkins/K. Todorow/J. Prior/C. Nelson/B. Grant (Cox)/
|
|
|||
24 | Girls Senior Four | 50 |
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
K. Doherty/K. Cashin/B. Moore/M. King/M. DiMarco (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
V. Lu/B. Waltman/B. Freitag/S. De leon/S. Esponosa (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
B. Rouin/M. Hickey/E. Loveless/E. Wallis/C. Mullins (Cox)
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A) |
M. Farrell/G. DeLara/S. Borda/N. Chauriye/C. Quinn (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
N. Amin/D. Emily/G. Zlocki/A. Gilmartin/A. Hargis-villanue (Cox)
|
|
|||
Christchurch School (A) |
A. Wildt/A. Arntson/A. Bennett/K. Edwards/K. Robusto (Cox)/
|
|
|||
Concord High School (A) |
S. Bittner/S. Ross/C. McGregor/L. Gliniak/A. Heatwole (Cox)
|
|
|||
Eden High School (A) |
J. Vandermaarel/J. Kok/S. Henry/J. Henry/K. Dirks (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
C. Smith/C. Bucca/M. Ingersoll/V. Kutch/A. Paulin (Cox)/
|
|
|||
Elizabeth Seton High School (A) |
A. Morrison/C. Erdecky/B. Jarman/S. Yohe/B. Pooley (Cox)
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
C. Broyhill/J. Hoffmann/L. Ainsworth/A. Mannix/C. Battis (Cox)/
|
|
|||
Forest Park Crew (A) |
R. Lee/M. Ahmed/S. Lieb/K. Grappo/L. Rodriguez (Cox)/
|
|
|||
Georgetown Day School Crew (A) |
H. Goldberg/J. Flax/A. Martin/J. Queenan/L. Seidel (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club (A) |
C. Barber/M. Harrell/K. Feckler/A. Lofria/K. Mulholland (Cox)
|
|
|||
Greenwich Academy (A) |
I. Schless/M. Arader/K. Preziosi/O. Frazao/C. Candland (Cox)/
|
|
|||
Harriton High School (A) |
K. Stavis/P. Van den Berg/L. Thorton/E. Gretz/R. Baumstein (Cox)/
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
C. Houser/N. Sullivan/K. Herron/C. Cassidy/L. Brown (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
C. Talbott/N. Settembrino/R. Buchanan/J. Heroux/A. Accardi (Cox)
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
S. Sutton/J. Kolmer/K. Lewis/K. Harper/M. Fraser (Cox)/
|
|
|||
Kearny High School (A) |
M. Wrona/A. Franco/P. Kroog/C. Rocha/M. Plaugic (Cox)/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
A. Lindemann/A. Lewis/C. Goodson/V. Walters/C. Villanueva (Cox)/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
R. Burns/S. Welsh/M. Rubin/M. Bane/C. Pittman (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
T. Demilio/K. Shaffer/S. Rabbitt/M. McCabe/S. Fisher (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
M. Trope/R. Reicherter/C. Sullivan/R. Mandelbaum/E. Levyn (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
K. Brown/M. Wixted/J. Leonard/S. Himmelstein/S. Cunningham (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
E. Yee/K. Byrns/C. McGrath/C. Carey/M. Tsoumpas (Cox)
|
|
|||
Mathews High School Crew (A) |
J. Gaul/O. Shomaker/J. Fosdyck/K. Haywood/T. Mattox (Cox)/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. (A) |
D. Maas/C. Peterson/G. Jamison/C. Devlin/R. Singh (Cox)/
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
M. DiSipio/M. O' Donoghue/V. Gordon/K. Corzel/K. Reilly (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
R. Mazurek/C. McNamara/M. Thompson/G. Perri/W. Zielinski (Cox)/
|
|
|||
Mount Vernon Crew (A) |
R. Nelson/K. Rushton/R. Klein/A. Jagusiak/B. Ruthven (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Prep (A) |
M. Brennan/M. Tsikinakis/J. Peroutka/J. Brown/B. Kurowski (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
C. OMara/J. Ford/R. Burke/J. Gagnon/J. Olivares (Cox)/
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
D. Palermo/G. Powell/K. Archibald/C. Ingersoll/L. Talasnik (Cox)/
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
A. Evans/J. Tracey/M. DiGiovanni/A. Foglio/L. Higbee (Cox)/
|
|
|||
Peddie School (A) |
L. Libfraind/E. Hawes/R. Carini/B. Tarabour/C. Delaney (Cox)/
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
A. Laman/C. Wille/M. Gonsalves/T. Schneck/N. Rodriguez (Cox)
|
|
|||
Roland Park Country School (A) |
L. Hearn/M. Ricely/C. Dierkes/K. Werthman/D. Passeri (Cox)/
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
M. Dreusike/S. Russo/J. Kleitsh/C. Buckley/K. Kessler (Cox)/
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
T. Bettex/L. Gonzales/B. Stentiford/J. Price/T. Kennedy (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Girls (A) |
M. Smith/M. Long/J. Forbes/J. Turco/A. Mossovitz (Cox)/
|
|
|||
St. Stephens & St. Agnes High School (A) |
E. Slabinski/S. Delenick/S. Hipp/C. Piper/A. Komer (Cox)
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross (A) |
M. Gobbi/E. Fitzpatrick/T. Gerohristodoulo/M. Mericle/M. Skelly (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
L. Crawford/C. Michel/L. Walter/A. Smith/M. Arons (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Frost/M. Wiener/J. Cahn/K. Lynn/J. Drossner (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
S. Steele/T. Parsons/N. Bucha/B. Burchard/S. Morinelli (Cox)/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
M. Sevgili/M. McCoy/K. de Jong/E. Fiore/E. Simmons (Cox)/
|
|
|||
West Park Secondary School (A) |
L. Sferrazza/A. Puhach/M. Wright/K. Buchanan/L. McCarthy (Cox)/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
V. Ragan/V. Pistochini/M. McCreary/M. Hiestand/J. Carey (Cox)/
|
|
|||
The Hun School (B) |
E. Crawford/J. Malleo/L. Silverstein/K. Taylor/M. Doghramji (Cox)
|
|
|||
25 | Boys Senior Eight | 36 |
|||
26 | Girls Senior Eight | 41 |
|||
27 | Adaptive 2x | 6 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 42 |
|||
4 | Boys Junior Double | 21 |
|||
5 | Boys Junior Four | 55 |
|||
6 | Girls Junior Four | 63 |
|||
7 | Girls Junior Eight | 32 |
|||
8 | Boys Junior Eight | 36 |
|||
9 | Boys Junior Quad | 15 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change