USRowing Club National Championships
- Jul 18, 2007 To Jul 21, 2007
- sprint
- Cooper River Park
- Cherry Hill, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 20, 2007 | |||||
1 | Womens Intermediate 4x | 14 |
|||
2 | Womens Junior B 1x | 14 |
|||
3 | Mens Junior A 4x | 20 |
|||
Austinburg Boat Club (A) |
G. Weaser/L. Moore/J. Stafford/H. Hays
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
D. Porter/D. Jakiela/K. Pepin/J. Apathy
|
|
|||
Boston University Men's Crew (A) |
N. Buckley/Z. Romanow/C. Massey/A. Macalaster
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
D. Bratton/G. Carr/J. Lees/J. Pagano
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Gulkis/P. Henwood/S. Mckenna/M. Cute
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
A. Kobayashi/M. Holden/J. Morrissey/H. Rouse
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
M. Benedetto/S. Stewart/B. Hannah/M. Bohs
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
E. Anderson/G. Charte/B. Frake/A. Walczak
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
T. Michelson/F. Anderson/B. Banovich/F. Petkovich
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
B. Marcus/A. Reckless/L. Ellis/Z. ONeill
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
Z. King/D. Kaess/T. Scattergood/C. Mills
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
T. Charley/K. Pfirrman/B. Charley/A. Smith
|
|
|||
Boston University Men's Crew (B) |
P. Scholle/C. Colwick/D. Jeffreys/O. Scholle
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
D. Palazzo/S. Zegalia/N. Clapper/S. Jacobsen
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
C. LanFranco/D. Cullmere/T. Rebstock/M. Savino
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
J. Selin/P. Quinn/B. Nasca/C. Cosgrove
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
S. Benarick/I. Bamberger/S. Ross/M. Kenny-little
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
B. Douthit/M. Sandu/G. Lauchman/P. Florin
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
J. Mackay/J. Rectenwald/K. Palagi/R. Mohan
|
|
|||
Navesink River Rowing (C) |
S. Malone/P. Mihalcik/C. Faherty/J. Pietronico
|
|
|||
4 | Womens Junior A 8+ | 20 |
|||
5 | Mens Senior 1x | 22 |
|||
6 | Womens Senior 2- | 8 |
|||
7 | Mens Intermediate Ltwt 4+ | 8 |
|||
8 | Womens Intermediate Ltwt 2x | 13 |
|||
9 | Mens Junior A 4+ | 33 |
|||
10 | Womens Junior A 2x | 31 |
|||
Amoskeag Rowing Club (A) |
K. Bourque/A. Heardline
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
G. Beck/M. Cava
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
A. Rasmussen/F. O'Hanlon
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
L. Kovacek/J. Kondrat
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
K. Trnka/M. McKellop
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
J. Gaul/J. Fosdyck
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
K. Rennie/A. Gurevich
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. Machado/M. Spetsieris
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
L. Maldonada/L. Townsend
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
O. Klipa/E. Reynolds
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
M. Brently/E. Smith
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
A. Cohen/L. Guth
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Traynor/C. Nicklas
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
K. Normoyle/H. Brooks
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Schneider/K. Cesare
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
E. Crawford/C. Erhart
|
|
|||
Thames River Sculls (A) |
C. Schmitz/L. Mink
|
|
|||
Topeka Rowing Association (A) |
K. Schaetzel/T. Larson
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (A) |
K. Suyo/A. Couwenhoven
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
C. Watrous/A. Connery
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (B) |
S. Frye/J. Birdsall
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
B. Malone/R. Wylett
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
R. Di lullo/T. Canty-samuel
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (B) |
K. Bracke/A. Montgomerey
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
A. Colandro/C. Lawrence
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
K. Von Fossen/A. Moran
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
J. Kelly/K. Schaefer
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (B) |
M. Sloan/D. Brzozowski
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (C) |
M. Khoury/E. Kurtz
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (C) |
A. Mills/B. Wertan
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (D) |
M. Brindle/M. Sullivan
|
|
|||
11 | Mens Senior 4+ | 13 |
|||
12 | Mens Intermediate Ltwt 4x | 7 |
|||
13 | Womens Senior 2x | 13 |
|||
14 | Mens Intermediate 2x | 19 |
|||
15 | Womens Intermediate 4+ | 18 |
|||
16 | Womens Senior Ltwt 4+ | 3 |
|||
17 | Mens Junior B 2x | 19 |
|||
18 | Womens Junior B 4+ | 12 |
|||
19 | Mens Intermediate 2- | 24 |
|||
20 | Womens Intermediate 1x | 26 |
|||
21 | Womens Senior Ltwt 1x | 15 |
|||
22 | Mens Senior Ltwt 2x | 3 |
|||
23 | Mens Junior B 8+ | 7 |
|||
24 | Womens Junior B 4x | 9 |
|||
25 | Mens Intermediate Ltwt 1x | 29 |
|||
Mexican Rowing Federation (..) |
H. Rangel
|
|
|||
Mexican Rowing Federation (..) |
G. Sánchez
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
D. Walton
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
M. MacMinn
|
|
|||
Austinburg Boat Club (A) |
B. Ludlow
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Freyhof
|
|
|||
Bantam Boat Club (A) |
P. Smith
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Heide
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Orzolek
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Reino
|
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. (A) |
M. Gibel
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
S. Cunningham
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
R. Fort
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
A. Landry
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
B. Frake
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
T. Ricciardi
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
J. Mackay
|
|
|||
Occoquan Boat Club (A) |
J. Hynes
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. McNeilly
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Gisbert
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
E. Reitinger
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
A. Madden
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
R. Patterson
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
V. Taglivia
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
C. Bushek
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
E. Moran
|
|
|||
Malta Boat Club (D) |
M. McManus
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
M. Mancusi
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (E) |
D. Ansel
|
|
|||
26 | Mens Junior A 1x | 38 |
|||
27 | Womens Junior A 2- | 13 |
|||
28 | Womens Intermediate 2x | 23 |
|||
29 | Mens Senior 4x | 6 |
|||
30 | Womens Senior 8+ | 7 |
|||
31 | Mens Senior 4- | 6 |
|||
32 | Womens Junior A 1x | 21 |
|||
33 | Mens Intermediate Ltwt 2x | 17 |
|||
34 | Mens Intermediate 8+ | 14 |
|||
35 | Mens Senior Ltwt 2- | 7 |
|||
Saturday, July 21, 2007 | |||||
36 | Womens Intermediate Ltwt 2- | 6 |
|||
37 | Mens Senior Ltwt 4x | 3 |
|||
38 | Mens Junior A 2x | 34 |
|||
Austinburg Boat Club (A) |
H. Hays/L. Moore
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
D. Porter/J. Apathy
|
|
|||
Boston College High School (A) |
T. McElwee/R. Abramo
|
|
|||
Boston University Men's Crew (A) |
N. Buckley/Z. Romanow
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
G. Carr/J. Lees
|
|
|||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
D. Gould/P. Conlon
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
A. Kobayashi/J. Morrissey
|
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. (A) |
S. Gibel/R. Terrette
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
M. Benedetto/M. Bohs
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
C. Stirland/C. Schram
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
G. Fort/H. Fort
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
M. Bass/A. Farr
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
S. Malone/I. Bamberger
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
P. Patafio/M. Alam
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
B. Marcus/A. Reckless
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
J. Stew/A. Gradzki
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
S. Kaufman/L. Thoms
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Taaffe/B. Taaffe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
O. Traynor/M. Lo
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
A. Meyer/T. Nesel
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
D. Kaess/Z. King
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
T. Charley/A. Smith
|
|
|||
Thames River Sculls (A) |
A. Lambert/L. Pelletier
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Barker/H. Ong
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
M. McCarter/K. Pepin
|
|
|||
Boston University Men's Crew (B) |
C. Massey/A. Macalaster
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
T. Rebstock/D. Cullmere
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
M. Rawlings/M. Borgerson
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (B) |
J. Lothian/J. Martin
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
B. Banovich/V. Prorok
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
J. Rectenwald/R. Mohan
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
T. Scattergood/C. Mills
|
|
|||
Boston University Men's Crew (C) |
P. Scholle/O. Scholle
|
|
|||
Boston University Men's Crew (D) |
C. Colwick/D. Jeffreys
|
|
|||
39 | Womens Senior 4- | 3 |
|||
40 | Womens Intermediate Ltwt 4x | 5 |
|||
41 | Mens Junior A 8+ | 23 |
|||
Junior Mens Selection Camp (..) |
A. B/C. D/E. F/G. H/I. J/K. L/M. N/O. P/T. Bd (Cox)
|
|
|||
Boston College High School (A) |
B. Ramsey/B. Bigelow/J. Lazzara/T. Davidson/K. Beatty/R. Ciamaichelo/C. Edel/J. Gentile/R. Wong (Cox)
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
J. Bentley/M. Evans/M. Disanto/R. Stone/J. Reisner/D. Broer-Hellerman/T. Moore/P. Hirt/D. Iannella (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
T. Nase/P. McGann/B. Young/P. Russo/G. Butterworth/A. Rettig y Martin/N. Gross/T. Hall/D. Teichman (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
R. Tremblay/M. Lewis/G. Smith/J. Olson/B. Smith/D. Sutcliff/M. Meyer/K. MacFarland/C. Woodard (Cox)
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
S. Olenik/E. Anderson/B. Frake/A. Walczak/G. Charte/S. Benarick/J. Pietronico/S. Ross/A. Soloway (Cox)
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
C. Reich/F. Anderson/R. Suarez/B. Banovich/F. Petkovich/T. Michelson/S. Waren/M. Sledszinski/D. Jeffrey (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Bazalgette/W. Hinshaw/C. Swenson/T. Emanuals/A. Bluestein/M. White/A. Macrae/J. Ruck/E. Schwimmer (Cox)
|
|
|||
Seattle Area Rowing Association (A) |
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
|
|
|||
Southeast Juniors (A) |
C. Wirth/S. Freedgood/S. Gilbert/J. Sweat/P. Reath/T. Lindman/F. Winkler/R. Rostenkowski/C. Light (Cox)
|
|
|||
Thompson Boat Center (A) |
M. Siegel/B. Miles/J. Nitze/P. O'Malley/G. Middendorf/Z. McGurk/M. Lemish/P. Collard/A. Sopko (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
W. Lindamood/P. Shay/N. Lucia/G. Mellon/S. Williamson/P. Warden/M. Dissen/W. Cooper/M. Armour (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
J. Thompson/P. Frenbach/J. Rost/I. Suchan/M. Glose/M. Masterson/B. Blum/S. Becht/J. Todd (Cox)
|
|
|||
Boston College High School (B) |
B. Cooper/A. Holder/E. Haney/T. McElwee/J. Lenczowski/D. Leatherwood/C. Kozak/J. Furlong/R. Bricken (Cox)
|
|
|||
Boston Sculling (B) |
M. Glenmullen/H. Luehrman/P. Favaloro/J. Gartland/M. Phillips/C. Schoenly/i. accomando/A. Mcgrath/L. Carroll (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
P. Benyovszky/P. Henwood/N. Clapper/S. Mckenna/L. Oneill/S. Zegalia/D. Palazzo/T. Brown/A. Dreher (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (B) |
E. English/J. Jordan/G. Incorvaia/M. Milea/K. Peabody/K. Sciba/M. Masci/C. Radens/R. O'Brien (Cox)
|
|
|||
Seattle Area Rowing Association (B) |
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 15/T. 16/T. 17/T. 18/T. 10 (Cox)
|
|
|||
Thompson Boat Center (B) |
D. Roberts/D. Condello/S. Silverstein/T. Pierce/N. Jones/A. Bergh/C. Shores/D. Peterson/E. Levey (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
D. Gerardi/G. Clair/J. Boehm/E. Stadterman/A. Miller/A. Klein/P. Alter/C. Standley/J. Miller (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (B) |
G. Rusch/C. Guerra/J. Breunig/S. Ryan/N. Blum/A. Koenig/M. Shea/M. McCabe/M. Cosman (Cox)
|
|
|||
Boston College High School (C) |
D. Berry/V. Berry/K. Schimtt/I. Silveria/R. Poole/B. Scherba/S. Dowling/A. McLeod/K. Bonner (Cox)
|
|
|||
Boston Sculling (C) |
C. Bruchhardt/O. Hurd/G. Conant/D. Dolben/A. Smith/J. Costello/P. Krawczyk/N. Mills/A. Newman (Cox)
|
|
|||
42 | Womens Junior A 4x | 18 |
|||
California Yacht Club (A) |
G. Zarate de Maced/A. Epstein/L. Pollock/B. Waldorf
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Erhart/K. Reelick/K. Trnka/K. Hopewell
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
E. Baranek/D. Meadows/J. Birdsall/C. Robertson
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
K. Rennie/A. Gurevich/D. Bount/P. Reinhardt
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
L. Townsend/L. Maldonada/K. Branciforte/B. Chanis
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
O. Klipa/V. Horn/M. Deluliis/E. Reynolds
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
M. Brently/M. McGlynn/N. Russell/E. Smith
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
L. Guth/K. Bracke/A. Cohen/A. Montgomerey
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Traynor/C. Nicklas/A. Colandro/C. Lawrence
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
K. Von Fossen/A. Moran/K. Normoyle/H. Brooks
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Schneider/K. Schaefer/K. Cesare/J. Kelly
|
|
|||
Thames River Sculls (A) |
G. Bentz/L. Mink/K. Summers/B. Hendricks
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (A) |
M. Largay/D. Dickson/L. Grinalds/H. Louth
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
C. Watrous/S. Sutton-Liswith/A. Kowalczyk/A. Connery
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (B) |
M. Khoury/E. Kurtz/M. Brindle/M. Sullivan
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
A. Mills/V. Brencher/J. Castorino/K. Marion
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (B) |
K. Suyo/A. Couwenhoven/D. Brzozowski/M. Sloan
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp (C) |
C. Russell/A. Declercq/C. Guyette/A. Farafontoff
|
|
|||
43 | Mens Senior 2- | 14 |
|||
44 | Womens Senior 1x | 21 |
|||
45 | Mens Intermediate 4x | 12 |
|||
46 | Womens Intermediate 8+ | 8 |
|||
47 | Mens Junior B 1x | 28 |
|||
48 | Mens Intermediate 4+ | 18 |
|||
49 | Mens Senior Ltwt 8+ | 0 |
|||
50 | Mens Junior A 2- | 14 |
|||
51 | Womens Junior A 4+ | 37 |
|||
52 | Womens Junior B 2x | 20 |
|||
53 | Mens Senior Ltwt 4+ | 4 |
|||
54 | Womens Senior Ltwt 2x | 8 |
|||
55 | Mens Junior B 4+ | 10 |
|||
56 | Womens Intermediate Ltwt 4+ | 7 |
|||
57 | Mens Senior 2x | 12 |
|||
58 | Womens Senior Ltwt 2- | 4 |
|||
59 | Womens Senior 4+ | 11 |
|||
60 | Mens Intermediate Ltwt 2- | 7 |
|||
61 | Womens Intermediate Ltwt 1x | 21 |
|||
62 | Womens Junior B 8+ | 4 |
|||
63 | Womens Senior 4x | 6 |
|||
64 | Mens Intermediate 1x | 29 |
|||
65 | Womens Intermediate 2- | 7 |
|||
66 | Mens Senior Ltwt 1x | 15 |
|||
67 | Mens Junior B 4x | 12 |
|||
68 | Mens Senior 8+ | 10 |
|||
69 | Mens Intermediate Ltwt 8+ | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change