Pan American Games Trials
- May 21, 2007 To May 25, 2007
- sprint
- Mercer Lake
- West Windsor, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Monday, May 21, 2007 | |||||
1 | Mens 1x | 19 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
T. Whitney
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
E. Breiland
|
|
|||
Bantam Boat Club (A) |
B. Tryon
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
T. Williamson
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Burns
|
|
|||
Mariner Point Scullers (A) |
R. Ezold
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
J. Dietz ii
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
J. Spencer
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
J. Schroeder
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
R. Zechmann
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
T. Waddle
|
|
|||
Union Boat Club (A) |
S. Tucker
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton (A) |
W. Anderson
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
B. Churchill
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
D. Scholz
|
|
|||
New York Athletic Club (B) |
P. Antonik
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
M. Aller
|
|
|||
New York Athletic Club (C) |
G. Hoffman
|
|
|||
California Rowing Club (D) |
T. Petras
|
|
|||
2 | Womens 1x | 7 |
|||
Hampton Roads Rowing Club, Ltd. (A) |
M. Rice
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
J. Grudziak
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
N. Sylvester
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
R. Dampeer
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
S. Kaplan
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
J. Nichols
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
M. Walsh
|
|
|||
3 | Mens 2x | 8 |
|||
California Rowing Club (A) |
E. Hovey/J. Greer
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
M. Crouthamel/R. Tarbill
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
W. Greer/M. Malone
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
K. Smack/B. Wilkinson
|
|
|||
Trinity College Crew (A) |
H. McKeegan/J. Graves
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Smith/F. Bergen
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton (A) |
F. Cuddy/S. O'Mara
|
|
|||
Vesper Boat Club (J) |
J. Brown/B. Seat
|
|
|||
4 | Womens 2x | 7 |
|||
5 | Mens Ltwt 2x | 7 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Henwood/A. Grzybowski
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
G. Frase/J. Winter
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
A. Liverman/R. Montgomery
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
T. Wong/M. Fowle
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Ruckman/T. Larson
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
E. Reitinger/S. Saylor
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
B. OBrien/N. O'Connor
|
|
|||
6 | Womens Ltwt 2x | 4 |
|||
New York Athletic Club (A) |
S. Bates/M. Duggan
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
R. Smith/M. Picone
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Sarbanis/M. Welsh
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
C. Brezler/H. Moore
|
|
|||
7 | Mens 2- | 8 |
|||
8 | Womens 2- | 2 |
|||
9 | Mens 4- | 5 |
|||
10 | Mens Ltwt 4- | 3 |
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
A. Quinn/C. Greenleaf/M. Lynch/C. Dodson
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton (A) |
M. Muffelman/P. Todd/T. Paradiso/C. Farrell
|
|
|||
New York Athletic Club (L) |
A. Bolton/S. Carcagno/B. Larson/M. Smith
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change