Stotesbury Cup Regatta
- May 20, 2011 To May 21, 2011
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 20, 2011 | |||||
1 | Adaptive 2x | 0 |
|||
2 | Boys Freshman Eight | 38 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 41 |
|||
4 | Girls Junior Double | 16 |
|||
5 | Boys Junior Double | 31 |
|||
6 | Boys Junior Four | 55 |
|||
7 | Girls Junior Four | 55 |
|||
8 | Boys Freshman 4x | 19 |
|||
9 | Girls Freshman 4x | 13 |
|||
10 | Girls Ltwt Double | 12 |
|||
11 | Boys Ltwt Double | 17 |
|||
Augustine Classical Academy |
S. Hattala/M. Fontana
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) |
L. ANDRADE/M. Merwin
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) |
A. Blair/B. Ford/
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Frey/R. Groves/
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School |
C. Russo/D. Pallotta/
|
|
|||
Friends Academy Crew |
d. decamello/C. Savicky
|
|
|||
JEB Stuart High School |
|
||||
Poughkeepsie High School |
J. Woehlke/D. MacElveen
|
|
|||
Riverhead High School |
D. O'Neill/E. Divan
|
|
|||
Roman Catholic High School |
K. Leyland/C. Howshall
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School |
S. Boyle/H. Kieffer/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew |
C. Branton/G. Babunovic/
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
S. Fay/R. Dartnell
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. Gonzalez/A. Velte
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
A. Adubato/C. Delacato
|
|
|||
The Haverford School (A) |
M. Maggio/A. Dawejko
|
|
|||
The Shipley School (A) |
W. Butera/C. Brown/
|
|
|||
12 | Girls Junior Eight | 51 |
|||
13 | Boys Junior Eight | 38 |
|||
14 | Boys Junior Quad | 19 |
|||
Conestoga Crew Club |
M. DiLucca/C. Hamilton/B. Morosse/N. Nalbone/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
D. Schluckebier/B. Yen/B. Beagles/S. Reddell/
|
|
|||
Friends Select School |
R. Ortelere/M. Matusky/N. Levin/P. Bell/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
b. Karzoun/M. Marcin/J. Davis/K. Anderson/
|
|
|||
Haddon Township High School |
R. Clark/J. Howley/N. Herceg/A. Rogers
|
|
|||
JEB Stuart High School |
|
||||
Leonia High School |
D. Kindler/D. D'Angelo/A. Gabay/P. Gonzalez/
|
|
|||
Roman Catholic High School |
G. Wielgus/S. Kosma/W. Arch/V. DiMondo
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club |
T. Graham/B. Manahan/P. Bonsu/J. Whelan/
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
C. Walker/B. Fickling/W. Ellwood/A. Cupillari
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew |
D. Koski/C. Anovick/J. Bragg/A. Power/
|
|
|||
William Penn Charter School |
G. Shaffer/C. Bryan/J. Delaney/S. Jolinger/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
C. Condray/S. Chester/D. Johnson/W. Spencer/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
P. Oberkircher/J. Sincavage/N. Melchiorre/B. Biscoll
|
|
|||
Montclair High School (A) |
A. Dowd/C. Delaunay/W. Burstein/R. Cucci
|
|
|||
Ranney School (A) |
P. Allen/M. Melies/S. Parlamas/J. Hesslein
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
S. Bakes/M. Anspach/A. Horter/J. Wang
|
|
|||
The Haverford School (A) |
J. McMichael/W. Egan/A. ware/J. Kling
|
|
|||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (B) |
D. Adsit/D. Vercheck/M. Spurlock/M. Huff
|
|
|||
15 | Girls Junior Quad | 19 |
|||
16 | Girls Ltwt Eight | 18 |
|||
17 | Boys Ltwt Eight | 19 |
|||
18 | Boys Ltwt Four | 32 |
|||
19 | Girls Ltwt Four | 30 |
|||
Baldwin School Crew |
D. Cirelli/M. Noteware/J. Schlichting/A. Leonardi/S. Fader (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew |
J. Lung/A. Zimmermann/A. Rollock/J. McConnell/A. Saito (Cox)
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
E. prysiazny/T. Marissa/R. Thompson/M. Green/L. Bennett (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
P. Rabidoux/S. Granata/E. Kammann/S. Casey/L. Eure (Cox)/
|
|
|||
Harriton High School |
A. Frank/K. Kanehann/E. Brooks/E. Dvorchak/C. Haslam (Cox)/
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. |
A. Sardana/J. Cammiso/H. Picardi/S. Zukergood/S. Voigt (Cox)
|
|
|||
JEB Stuart High School |
|
||||
Kearny High School |
D. Mendez/A. Ventoso/S. Galarza/R. Martin/K. McDonald (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
F. Loeb/B. Ludwig/M. McComb/A. Kuenstler/J. Loeb (Cox)
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
P. Bhargava/E. Choi/E. Ferry/M. Foster/Z. Gallagher (Cox)/
|
|
|||
Merion Mercy Academy |
K. Gregitis/C. Pusak/A. Calderone/M. McIlvaine/G. Crenny (Cox)/
|
|
|||
Moorestown Rowing Club |
A. Slominski/S. Farrell/C. Hill/G. Pappaterra/i. sussman (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
A. Shreero/B. FitzPatrick/A. Meister/E. McHugh/B. Weinrich (Cox)/
|
|
|||
Nutley High School Crew |
S. Valvano/E. Martin/V. Iaccarino/L. Zeiher/C. Pesci (Cox)/
|
|
|||
Oakton High School |
C. Manner/K. Reft/L. Shamlian/J. Crossman/N. Bien (Cox)/
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) |
S. Preputnik/E. Grim/G. Hanes/C. Vezza/C. Campbell (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School |
S. Schneck/S. Morales/E. Aguilar/K. Sullivan/J. Alvarez (Cox)
|
|
|||
Roland Park Country School |
H. Oros/M. Fish/H. Koliatsos/M. Herwig/J. Pollack (Cox)/
|
|
|||
St. Francis High School |
K. Nero/M. Mcgowan/E. Cornelius/C. Weller/M. Erskine (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew |
A. Khoury/R. Scholldorf/A. Bordonaro/C. Corssen/M. Vanchieri (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Girls |
P. Stickevers/S. Smelkinson/E. Kearney/C. Edgar/R. Lees (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School |
K. Gardner/C. Brace/A. Brown/G. Fram/J. Kim (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
S. Kates/Y. Byrnes/A. Del Grosso/R. Rosenberg/A. Shulimson (Cox)
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
K. simpson/V. Aguilar/K. Wheeler/H. Mull/J. Clinkenbeard (Cox)/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
H. Grizzle/L. Kinneberg/C. Flood/K. Hogan/L. Kemp (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
|
||||
Egg Harbor Township High School (A) |
C. Wilhelm/A. Germana/B. Winkler/K. Transue/N. D'Allesandro (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
K. Pitz/L. Boston/K. Balasiano/K. Coffin/C. Heavey (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
A. Schneider/A. Zolnowsky/L. Zolnowsky/C. Cailliarec/A. Dunnell (Cox)
|
|
|||
Springside School (A) |
M. Rosenthal/C. Richardson/R. Donahue/A. Schreffler/M. Gold (Cox)
|
|
|||
20 | Girls Senior Double | 15 |
|||
21 | Boys Senior Double | 19 |
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) |
A. Vivian/E. Nordgaard/
|
|
|||
Concord High School |
|
||||
Conestoga Crew Club |
C. Connell/B. Kane/
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
M. Coppola/C. Mate
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
Q. Heim/E. Villani
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
A. Karzoun/M. Sommar/
|
|
|||
Huntington High School |
B. Jensen/L. Dreusike
|
|
|||
JEB Stuart High School |
|
||||
Roman Catholic High School |
K. Cheng/N. Wnek
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School |
T. Thorn/G. Schneiter
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School |
A. Burrichter/E. Villanueva/
|
|
|||
St. Peters Preparatory School |
C. Wiggins/W. Reynolds
|
|
|||
Strath Haven High School |
A. Valentino/A. Huemmler/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
M. Conrad/L. Wilks/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
C. Lott/L. Brackney/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Lewers/A. Moore
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
L. St. George/Z. Baron
|
|
|||
The Haverford School (A) |
A. Rhodes/A. Goodman
|
|
|||
The Shipley School (A) |
N. Colgan/M. Lisle
|
|
|||
22 | Boys Second Eight | 22 |
|||
23 | Girls Second Eight | 21 |
|||
24 | Girls Senior Quad | 14 |
|||
Conestoga Crew Club |
M. Dwyer/A. Harris/N. DeStefano/S. Butt
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
C. Turner/C. Turner/C. Carry/C. Naidu/
|
|
|||
Forest Park Crew |
M. Frey/A. Esmacher/E. Paschal/J. Fouche/
|
|
|||
Haddon Township High School |
V. King/C. Ely/E. Gartland/J. Cippon
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. |
S. Ianni/K. Stephan/Z. Brannon/S. Henry
|
|
|||
JEB Stuart High School |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. |
L. Vespoli/E. Craig/A. Gunn/M. Benson
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) |
A. Zappariello/R. Catalana/T. Labelle/A. Kazan
|
|
|||
Ridley College Rowing Club |
|
||||
Riverhead High School |
C. Krueger/K. Stahl/J. Crabb/J. Huysman
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA |
A. Chikowski/N. Frederick/E. Johanson/E. Naismith Picciani/
|
|
|||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. |
J. Amador/E. May/M. Latimer/M. Hoerner
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
S. Fader/M. Ward/M. Tallman/S. Patton/
|
|
|||
Springside School (A) |
V. Walsh/T. Apostolico/J. Sager/A. Valciukas
|
|
|||
25 | Boys Senior Quad | 17 |
|||
26 | Boys Senior Single | 35 |
|||
27 | Girls Senior Single | 20 |
|||
28 | Girls Senior Four | 51 |
|||
29 | Boys Senior Four | 53 |
|||
30 | Girls Senior Eight | 33 |
|||
31 | Boys Senior Eight | 33 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change