USRowing Youth National Championship
- Jun 10, 2011 To Jun 12, 2011
- sprint
- Melton Hill Lake
- Oak Ridge, TN (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 10, 2011 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 15 |
||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 15 |
||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 20 |
|||
4 | WY2x | Womens Youth 2x | 14 |
||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 20 |
|||
6 | MY2x | Mens Youth 2x | 17 |
||
7 | WY2- | Womens Youth 2- | 19 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Paulo/L. Mall
|
|
|||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
A. Bartlett/H. Chanatry
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
L. Fleischmann/J. Jeelani
|
|
|||
Clermont Crew (A) |
K. Averwater/M. Cordes
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
K. Brown/H. Drangsholt
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Brennan/C. Wizner
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
E. Hannum/Z. Zimmerman
|
|
|||
Hollywood Rowing Club (A) |
S. Kurzu/K. Koshal
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
S. Barber/E. watson
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Chase/A. Bobka
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
E. Heile/M. Niemer
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
S. Dennington/E. Gugerty
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Bosch/K. Yalcin
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
D. Main/M. Bilder
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
L. Fitzhenry/C. Blackington
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
|
||||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
8 | MY2- | Mens Youth 2- | 19 |
||
Austin Rowing Club (A) |
P. Johnson/A. Martens
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
K. Cotton/P. Ginouves
|
|
|||
Brookline High School (A) |
J. Ruske/A. Zimmet
|
|
|||
Clermont Crew (A) |
J. Hart/B. Pavia
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
B. Johnson/J. Morton
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
J. Clark/c. archer
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
G. Clarke/T. Daily
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
K. Bel-Summer/W. Kaye
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
W. Valle/J. Kahler
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Buck/P. Tortora
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
N. Smith/P. Beane
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
I. Drake/D. Baefsky
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
N. Firmani/Z. Ellenbogen
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
S. Currey/J. Hopkins
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
R. Caderas/B. Berger
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
C. Rowe/J. Strauss
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Torkelson/L. Casey
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
B. Feicht/G. Apfel
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
C. Haig/G. Allen
|
|
|||
9 | WY4x | Womens Youth 4x | 21 |
||
10 | MY4x | Mens Youth 4x | 22 |
||
Charlotte Youth Rowing (A) |
E. Long/H. Smith/A. Taylor/W. Sink
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
B. Landis/J. Wright/J. Hoban/T. Hersh
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
K. Elsbernd/Z. Thomas/T. Flinn/P. Skrobot
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
N. Laba/R. Nelson/P. Jamieson/W. Meier
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
I. Davidson/T. Wimer/W. Benz/M. Maltenfort
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
M. Johnston/N. Johnston/K. Moody/R. Hickey
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
P. Donohue/A. Bury/A. Somers/D. Schwarz
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
T. Klutey/G. Mink/D. Kircher/R. Burnaman
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
V. Tarrau/F. Guistini/S. Sardi/S. Mainegra
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
A. Weiss/C. Buchholz/E. Esposito/R. Wagner
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Campbell/H. Franco/S. Yanoff/J. Rosow
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
A. Dwyer/N. Wolfe/E. Powzyk/A. Patt
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
J. Rectenwald/J. Lennon/S. Sheridan/N. Neugebauer
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Goldstein/M. Palmer/G. Paternoster/N. Ippolito
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
A. Johnson/S. Pettet/T. Daly/J. Kelly
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
N. Talbott/J. Herd/C. Mathieu/S. Gharda
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
s. goicoechea/C. Vilanilam/T. Maytom/L. Dillard
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
C. Ward/S. Podwojski/J. Holland/T. Summers
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
K. Naveed/R. Cohen/J. Francis/B. Jones
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
W. Lantta/A. Siegel/J. Dunne/R. Woodfin
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
J. Tinsman/K. Trahan/K. Farrell/C. Tinsman
|
|
|||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 17 |
|||
12 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 25 |
||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
E. Berg/M. Keating/M. Hanna/J. Hanna/M. Ulbricht (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
E. Bradford/K. Albrinck/C. Petera/G. Kroner/H. Tzeghai (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Tadiri/M. Cosgrove/A. Howell/L. Keating/A. Nagle (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
|
||||
Dayton Boat Club (A) |
|
||||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
G. Patton/B. Forsmark/J. Welch/C. Driscoll/K. French (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
P. Gillette/J. Wybenga/A. Gillette/H. Osborne/H. Pekarovich (Cox)
|
|
|||
Greenwich Academy (A) |
A. Young/N. Demmerle/G. Hughes/C. Ostrover/H. Miller (Cox)
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
B. Koonsman/S. Smith/S. Baldwin/L. Pepe/T. Work (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
M. O'Hanlon/C. Shannon/A. Duval/M. Tanklage/C. Kojima (Cox)
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
M. Rodriguez/H. Formoso-Murias/A. Sanz de Acedo/K. Mellinger/N. Ribeiro-Austrich (Cox)
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Chase/A. Brunner/S. Klippel/A. Bobka/J. Singer (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
L. Willis/L. Vincent/R. MacAulay/K. Johnson/I. Kelly-Whitfield (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. Streur/E. Weeks/R. Johnson/O. Gignilliat/D. Cipinko (Cox)
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
K. Mayhew/M. Hoskins/K. Bishop/K. McGraw/G. Vanderbush (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
O. McShea/D. Derchin/K. Lewis/M. Borchardt/A. Capatina (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
J. Eiffert/M. Ward/C. Bohmann/L. Tracey/C. Kneuer (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
A. Wetzel/M. Brown/F. Wood/M. White/J. Paul (Cox)
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
V. JONES/T. Hughes/H. Tanasijevich/J. Kish/N. Snow (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
K. Westervelt/A. Drevenak/A. Olson/I. Benduski/S. Lasini (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
A. Paine/A. Gardner/L. Poss/S. Kochinke/K. Abreu (Cox)
|
|
|||
The Winsor School (A) |
L. Luo/A. Edwards/A. Parker/G. Guarino/K. Traquina (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
R. Hirschbeck/T. Gillespie/A. Truesdell/C. Kazmierczak/A. Giancola (Cox)
|
|
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 18 |
|||
14 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 17 |
||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 19 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 20 |
|||
Brookline High School (A) |
A. Rintell/M. Mhango/A. Meyer/D. Meyer/C. Ko/C. Tipton/J. Wolf-Sorokin/E. Zik/S. Shapiro (Cox)
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
B. Blair/S. Shin/A. Stroud/J. Salgado/R. Bantham-Nathe/M. Hendrix/A. Blair/J. Van Wart/J. Kwon (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
C. Mangan/L. Moffett/W. Downing/E. Ogiony/A. Karas/K. Larkin/P. Laugeman/J. Sardinia/K. Tompkins (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
R. Schuster/R. Oxer/M. Berdel/A. Shoemaker/R. Callahan/B. Imbornoni/J. Preputnik/C. Vulpis/A. Petrillo (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
B. Jackson/D. Chen/C. Tilden/C. Thompson/K. McCarthy/E. Swank/A. Miller/M. Wetherell/C. Shoemaker (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
M. Giroux/Z. Goodman/N. Harriman/I. Drew/C. Roy/R. Heiman/C. Bernardo/H. Hodges/K. Falb (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Sullivan/A. Dillard/Z. VonSeeger/D. Trudel/T. Duncan/C. Smith/Z. Weise/I. Thompson/S. Nemeh (Cox)
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Hall/A. Overland/R. Ryman/M. Frohnen/D. Hammond/E. Engel/M. Baker/N. Cardenas/J. Stavig (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
K. Mischler/J. Dwyer/W. Risko/C. Rothwell/K. Dierkes/S. Obermeier/A. Shafer/M. Vecchione/J. Breslin (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Rush/A. Sopher/R. Callahan/K. O'Sullivan/M. Brady/M. Taylor/R. van der Linden/M. Goss/E. Nordale (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
V. Callinan/A. Pillari/K. Sturm/D. DeCarlo/A. Perretta/P. Salah/A. Roberts/C. Webb/J. Zanardi (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Brewer/C. Goldman/J. Goldman/E. Gutekunst/J. Naso/O. Bazalgette/T. Traut/T. Browne/R. Overfield (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
D. Visher/E. Harper/A. Nunziato/K. Costopoulos/J. Moore/J. Daly/M. Morrison/A. Kojima/J. Breidenbach (Cox)
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
N. Montalvo/J. Bared/D. Prego/L. Mercenari/C. Gongora/J. Avila/C. Tornell/D. Behar/B. Roen (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
N. Berman/S. Wiley/N. Flynn/E. Nilan/A. Vernon/E. Turiano/O. Viera/M. Cullman/S. Escherich (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
|
||||
Pocock Youth Rowing (A) |
H. Shure/I. Wheeler/S. Skalbania/J. Smith/J. James/W. Van Cleeve/G. Van Kampen/M. Kraus/C. Buckley (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Dupuis/C. Chorman/M. Castle/J. McClannahan/D. Natarajan/A. Rzepka/D. Stevens/R. Day/A. Senseman (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
|
||||
Westerville Rowing Club (A) |
|
||||
17 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 24 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 21 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change