Central Youth Rowing Championships
- May 8, 2010 To May 9, 2010
- sprint
- Downtown
- Oklahoma City, OK (USA)
- Hosted By: Oklahoma City University
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 8, 2010 | |||||
1 | 1:30 PM | Mens Varsity 2x | 14 |
||
Austin Rowing Club (A) |
J. Martens/F. Compton
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
N. Castilla/M. Manigold
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
W. Clark/B. Britten
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
D. Jordan/R. Hinchey
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
N. Carbajal/J. Koch
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Levy/B. Feicht
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
E. Klammer/B. Turner
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
E. Brown/J. Zacarias
|
|
|||
Cambridge Crew (B) |
W. French/A. Ahnhut
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
C. Puckett/L. Testi
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
P. Crown/B. Brown-Graves
|
|
|||
Cambridge Crew (C) |
P. Smithey/C. Nelson
|
|
|||
OKC Riversport (C) |
J. Hogsett/S. Lee
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
S. Dietche/D. Wagley-Cummings
|
|
|||
2 | 1:40 PM | Womens Varsity 1x | 14 |
||
3 | 1:50 PM | Mens Novice 4x | 10 |
||
Cambridge Crew (A) |
B. McLaughlin/W. Halle/N. Petersen/T. Horton
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (A) |
A. Wilkin/A. Orth/T. Bauers/M. Cardin
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Seale/B. McPherson/K. Puckett/A. Jech
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
J. Telford/M. Racioppi/M. Hunt/H. Gomez
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Apfel/R. Gallagher/H. Huang/T. Graham
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
B. Price/C. Atik/B. Chesnut/J. Carstens
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
M. Perez/H. Whitzel/J. McGregor/T. Wilson
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
E. Wierenga/S. Zimmer/L. Albaugh/B. McPherson
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
S. Reddy/C. Pernice/N. Johnson/P. Holgado
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Mayer/X. Denis/m. leibowitz/I. Hawkins
|
|
|||
4 | 2:00 PM | Womens Novice 8+ | 8 |
||
5 | 2:10 PM | Mens Jr B 1x | 13 |
||
6 | 2:20 PM | Womens Varsity 2- | 12 |
||
7 | 2:30 PM | Womens Ltwt 2x | 8 |
||
8 | 2:40 PM | Mens Ltwt 4+ | 6 |
||
9 | 2:50 PM | Mens Varsity 4x | 10 |
||
10 | 3:00 PM | Womens Ltwt 8+ | 2 |
||
11 | 3:10 PM | Mens Novice 4+ | 12 |
||
12 | 3:20 PM | Womens Novice 2x | 15 |
||
Austin Rowing Club (A) |
A. Serrao/F. Cruse
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
B. Stewart/C. Frattaroli
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Turner/H. Winton
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Wullschlege/K. Orem
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
G. Carbajal/C. Bolen
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Pennycook/H. Nelson
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
J. Syken/L. Goodwin
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
M. Hegenbart/A. Philpot
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. Hoofard/J. Stumpf
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
P. Rosman/S. Mallard
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
H. Dornhofer/e. Leibowitz
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
J. Salazar/H. Esqueda
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
K. Brewer/E. Broder
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
S. Carolan/S. Wolfe
|
|
|||
Texas Rowing Center (E) |
K. Zehner/U. Naidoo
|
|
|||
13 | 3:30 PM | Womens Varsity 4+ | 12 |
||
14 | 3:40 PM | Mens Varsity 8+ | 6 |
||
Sunday | Sunday May 9 | ||||
15 | 10:40 AM | Womens Varsity 2x | 15 |
||
Austin Rowing Club (A) |
S. Hyten/C. Allan
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
K. Case/E. Early
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
A. Gallegos/C. Sikes
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (A) |
E. Fulop/H. Morgan
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Goedecke/A. Jones
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
T. Dalton/M. Ferrone
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Stinson/M. Lyon
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
E. Glickman/S. Bartoletti
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (B) |
A. Casarrubias/E. Purcell
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (B) |
P. Wendland/G. Akins
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
K. Philhower/B. Deimund
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
M. Bandera/C. Sumodobile
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
f. Glitsch/L. Snodgrass
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (C) |
B. Royle/L. Miller
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
M. Quinn/M. Elnozahy
|
|
|||
16 | 10:50 AM | Mens Varsity 1x | 17 |
||
Austin Rowing Club (A) |
J. Martens
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
M. Manigold
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
O. Salonna
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
A. Boonyachai
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
W. Clark
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
T. Da Cruz
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Nguyen
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
T. Eastwick
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Woodfin
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
B. Gehres
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
J. Zacarias
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
F. Compton
|
|
|||
Cambridge Crew (B) |
N. Castilla
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
N. Reimold
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Esteva
|
|
|||
Cambridge Crew (C) |
W. French
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (C) |
R. Nelson
|
|
|||
17 | 11:00 AM | Womens Novice 4x | 16 |
||
Austin Rowing Club (A) |
R. Pitman/H. Glaw/A. Serrao/D. Brown
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Turner/R. Zimmerman/A. Eggers/H. Winton
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (A) |
P. Wendland/L. Vincent/A. Williams/M. Doyle
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Wiggin/M. Diaz/A. Jewell/N. Culver
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
R. Parks/S. Hake/A. Webb/M. Story
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
G. Carbajal/C. Bolen/P. Rosman/S. Mallard
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
H. Dornhofer/M. Pennycook/K. Brewer/H. Nelson
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
P. Hayden/E. Hsu/L. Goodwin/K. Chen
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
M. Hegenbart/A. Le/O. Terry/A. Philpot
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
S. Timmer/R. Byrne/T. Park/C. Blanck
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
B. Hernandez/J. Salazar/H. Esqueda/A. Amason
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
L. Britt/M. Gomillion/M. Arnold/A. Martinez
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
C. Talbot/L. Cox/K. Corson/L. Gerard
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
A. Dougherty/K. Inglis/L. Farias/N. Self
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Carolan/S. Wolfe/E. Broder/e. Leibowitz
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (B) |
O. Herbert/L. Lapidus/P. Zohar Lavi/M. Inhofe
|
|
|||
18 | 11:10 AM | Mens Novice 8+ | 4 |
||
19 | 11:20 AM | Womens Jr B 1x | 10 |
||
20 | 11:30 AM | Mens Varsity 2- | 7 |
||
21 | 11:40 AM | Mens Ltwt 2x | 16 |
||
22 | 11:50 AM | Womens Ltwt 4+ | 5 |
||
23 | 12:00 PM | Womens Varsity 4x | 14 |
||
24 | 12:10 PM | Mens Ltwt 8+ | 4 |
||
25 | 12:20 PM | Womens Novice 4+ | 7 |
||
26 | 12:30 PM | Mens Novice 2x | 19 |
||
Austin Rowing Club (A) |
D. Weinstein-Perez/L. Koerner
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
W. Halle/T. Horton
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
L. Statter/T. Green
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
R. Meier/B. Beagles
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Pernice/H. Gomez
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Apfel/R. Gallagher
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (A) |
B. Price/J. Carstens
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
T. Wilson/J. McGregor
|
|
|||
Cambridge Crew (B) |
B. McLaughlin/N. Petersen
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (B) |
A. Bates/B. Sargent
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
M. Racioppi/J. Telford
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
H. Huang/T. Graham
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (B) |
B. Chesnut/K. Fetsch
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
M. Perez/H. Whitzel
|
|
|||
Cambridge Crew (C) |
K. Pedigo/M. Mencinger
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (C) |
S. Reddy/P. Holgado
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
X. Denis/I. Hawkins
|
|
|||
Tulsa Rowing Club (C) |
C. Atik/W. White
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
m. leibowitz/J. Mayer
|
|
|||
27 | 12:40 PM | Mens Varsity 4+ | 12 |
||
28 | 12:50 PM | Womens Varsity 8+ | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change