Head of the Fish
- Hosted By: Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 29, 2005 | |||||
1a | 8:00 AM | Mens Masters 1x (27-39) | 7 |
||
1b | 8:00 AM | Mens Masters 1x (40-49) | 18 |
||
1c | 8:00 AM | Mens Masters 1x (50-59) | 30 |
||
1d | 8:00 AM | Womens Masters 1x (27-39) | 8 |
||
1e | 8:00 AM | Womens Masters 1x (40-49) | 13 |
||
1f | 8:00 AM | Womens Masters 1x (50-59) | 9 |
||
1g | 8:00 AM | Mens Veteran 1x | 12 |
||
1h | 8:00 AM | Womens Veteran 1x | 3 |
||
2a | 8:45 AM | Mens Open 2- | 13 |
||
2b | 8:45 AM | Womens Open 2- | 6 |
||
2c | 8:45 AM | Mens HS 2- | 6 |
||
2d | 8:45 AM | Womens HS 2- | 3 |
||
3a | 8:54 AM | Mens Novice 4+ | 20 |
||
3b | 8:54 AM | Mens Youth 4+ | 41 |
||
3c | 8:54 AM | Mens HS Novice 4+ | 26 |
||
4a | 9:24 AM | Womens Youth Fresh 8+ | 7 |
||
4b | 9:24 AM | Womens Youth Nov 8+ | 15 |
||
5a | 9:41 AM | Womens Open 4+ | 41 |
||
5b | 9:41 AM | Womens Ltwt 4+ | 6 |
||
5c | 9:41 AM | Womens HS Ltwt 4+ | 14 |
||
6a | 10:20 AM | Mens Open 1x | 10 |
||
6b | 10:20 AM | Womens Open 1x | 7 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
H. Bauman
|
|
|||
Argonaut Rowing Club (A) |
C. Crawley
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
B. Brzozowski
|
|
|||
University of Massachusetts Crew (A) |
H. Brewster
|
|
|||
University of Rhode Island Women's Crew (A) |
R. Johncock
|
|
|||
Williams College (A) |
C. Skudder
|
|
|||
University of Massachusetts Crew (B) |
L. Boyle
|
|
|||
6c | 10:20 AM | Mens Novice 1x | 10 |
||
6d | 10:20 AM | Mens Ltwt 1x | 11 |
||
6e | 10:20 AM | Womens Novice 1x | 21 |
||
6f | 10:20 AM | Womens Ltwt 1x | 11 |
||
6g | 10:20 AM | Mens HS 1x | 20 |
||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
D. Zuber
|
|
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
T. Bartlett
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
E. Peinert
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
A. Fisher
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
A. Robison
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
M. MacMinn
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
R. Mercurio
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
E. Reynolds
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
D. Wakulich
|
|
|||
Thousand Island Rowing Club (A) |
A. Walters
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B) |
J. Shepard
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
M. King
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (B) |
T. Reece
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (C) |
J. Kelley
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (C) |
M. Barclay
|
|
|||
Quinte Rowing Club (C) |
T. Boyle
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (C) |
R. DeRaaf
|
|
|||
London Rowing Club (ON) (D) |
C. Hudson
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (D) |
C. Crabbe
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (D) |
C. Crabbe
|
|
|||
6h | 10:20 AM | Womens HS 1x | 12 |
||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
J. McPeters
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
J. Fogarty
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
J. Kearney
|
|
|||
Ridley Graduate Boat Club (A) |
J. Pauls
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
S. Craig
|
|
|||
Simcoe Composite School (A) |
A. Ardiel
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
E. Sheehan
|
|
|||
Tillsonburg Rowing Club (A) |
T. Vantyghem
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
L. Euiler
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
A. Bill
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (B) |
K. VanAken
|
|
|||
Quinte Rowing Club (D) |
K. Wangkhang
|
|
|||
6i | 10:20 AM | Mens Alden 1x | 1 |
||
6j | 10:20 AM | Womens Alden 1x | 3 |
||
6k | 10:20 AM | Mens Recreational 1x | 13 |
||
6l | 10:20 AM | Womens Recreational 1x | 7 |
||
20a | 11:00 AM | Mens Masters 4+ | 6 |
||
20b | 11:00 AM | Womens Masters 4+ | 9 |
||
7a | 11:16 AM | Womens Novice 8+ | 36 |
||
8a | 11:51 AM | Mens Open 4+ | 35 |
||
8b | 11:51 AM | Mens Ltwt 4+ | 6 |
||
8c | 11:51 AM | Mens HS Ltwt 4+ | 13 |
||
9a | 12:24 PM | Mens Youth Fresh 8+ | 7 |
||
9b | 12:24 PM | Mens Youth Novice 8+ | 19 |
||
10a | 12:41 PM | Mens Open 2x | 5 |
||
10b | 12:41 PM | Womens Open 2x | 11 |
||
10c | 12:41 PM | Mixed 2x | 19 |
||
10d | 12:41 PM | Mens HS 2x | 16 |
||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
B. Brunsted/B. Heffner
|
|
|||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
Z. Doell/T. Lyga
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
A. Izzo/A. Izzo
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
F. Petrucci/K. Vander Plaat
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
R. Hughes/C. Meyer
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
R. Mercurio/M. King
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
D. Rubin/M. Demarest
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
W. Schrade/T. Nesel
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Looyestien/J. Reynolds
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (B) |
J. Rosenthal/A. Storm
|
|
|||
City Honors Crew (B) |
C. Roussel/B. Oseroff
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
D. Bagdorf/W. Bagdorf
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (B) |
D. Klassen/R. DeRaaf
|
|
|||
City Honors Crew (C) |
F. Coyne/J. Bush
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (C) |
T. Stevenson/M. McMenamin
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (D) |
J. Hills/C. Boyd
|
|
|||
10e | 12:41 PM | Womens HS 2x | 23 |
||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A) |
S. Harrison/L. Miller
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
E. Heffner/A. Gibian
|
|
|||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
T. Ryan/S. Freyer
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
E. Petrucci/C. Reil
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
E. Callen/N. Klaiber
|
|
|||
Greenwich Rowing Club (A) |
J. Billington/V. Hulit
|
|
|||
London Rowing Club (ON) (A) |
M. Oldenhof/K. Weir
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
D. Brzozowski/S. Bentley
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
S. Fiske/K. Rand
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
A. Sive/E. De Block
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
J. Kearney/L. Dickey
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
S. Kayser/D. Whitcomb
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Carmody/C. Wakeham
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
L. Scherbatskoy/I. VanHall
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
E. Sheehan/K. VanAken
|
|
|||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B) |
K. Curley/E. Nadeau
|
|
|||
London Rowing Club (ON) (B) |
C. Fratschko/N. Boon
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (B) |
T. Cornaire/M. Cremins
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
E. Forbes/K. Vittengl
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (B) |
L. Kowal/S. Wiley
|
|
|||
Quinte Rowing Club (C) |
K. Wangkhang/L. Kellar
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C) |
E. Parliman/C. Stein
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D) |
C. Mersereau/J. Cole
|
|
|||
10f | 12:41 PM | Mens Masters 2x | 21 |
||
10g | 12:41 PM | Womens Masters 2x | 14 |
||
11a | 1:19 PM | Womens HS 8+ | 34 |
||
11b | 1:19 PM | Womens HS JV 8+ | 28 |
||
12a | 1:46 PM | Mens Youth 8+ | 24 |
||
12b | 1:46 PM | Mens HS JV 8+ | 13 |
||
13a | 2:07 PM | Mens Open 4x | 2 |
||
13b | 2:07 PM | Womens Open 4x | 4 |
||
13c | 2:07 PM | Mens Masters 4x | 10 |
||
13d | 2:07 PM | Womens Masters 4x | 6 |
||
14a | 2:30 PM | Mens Novice 8+ | 24 |
||
15a | 2:46 PM | Womens Novice 4+ | 22 |
||
15b | 2:46 PM | Womens Youth 4+ | 37 |
||
15c | 2:46 PM | Womens HS Novice 4+ | 21 |
||
16a | 3:15 PM | Mens HS 4x | 11 |
||
City Honors Crew (A) |
W. Brown/C. Roussel/B. Oseroff/S. Burgess
|
|
|||
Greenwich Rowing Club (A) |
M. O'sullivan/A. York/M. Morabito/R. Salbashian
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
|
||||
Niskayuna Rowing (A) |
M. Connolly/R. Millspaugh/J. Herrington/J. Perrella
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
|
||||
South Niagara Rowing Club (A) |
K. Blahut/J. DeBenedetto/K. Diplock/T. Diplock
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Looyestien/J. Reynolds/T. Reece/D. Wakulich
|
|
|||
City Honors Crew (B) |
P. Gartner/P. Vogelsang/J. Yeksigian/M. Glose
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
|
||||
St. Catharines Rowing Club (B) |
C. Boyd/T. Stevenson/M. McMenamin/J. Storm
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C) |
|
||||
16b | 3:15 PM | Womens HS 4x | 8 |
||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
M. Gibson/E. Behler/S. Strauss/A. Delorme
|
|
|||
Greenwich Rowing Club (A) |
E. Weissler/K. Barton/T. Cooke/S. Wolonski
|
|
|||
Mohawk Homeschool Rowing Association (A) |
|
||||
Niskayuna Rowing (A) |
|
||||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. Ernesaks/J. Batt-Sheehan/M. Beaumaster/B. Tovee
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Card/L. Jones/E. Finch/J. Wakeman
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
F. Anthes/C. Gravelle/L. Cowal/J. Whitwell
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (B) |
C. Funston/A. McIntyre/C. Fall/E. Dolhan
|
|
|||
17a | 3:26 PM | Mens Open 8+ | 18 |
||
17b | 3:26 PM | Mens Open JV 8+ | 4 |
||
17c | 3:26 PM | Mens Open Ltwt 8+ | 5 |
||
17d | 3:26 PM | Mens HS Ltwt 8+ | 6 |
||
17e | 3:26 PM | Mens Masters 8+ | 9 |
||
18a | 3:46 PM | Womens Open 8+ | 24 |
||
18b | 3:46 PM | Womens Open JV 8+ | 12 |
||
18c | 3:46 PM | Womens Open Ltwt 8+ | 3 |
||
18d | 3:46 PM | Womens HS Ltwt 8+ | 7 |
||
18e | 3:46 PM | Womens Masters 8+ | 14 |
||
19a | 5:05 PM | Mixed 8+ | 28 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change