Philadelphia Youth Regatta
- Jul 18, 2009
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 18, 2009 | |||||
1 | Boys J16 Four | 6 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Gross/M. Ballard/J. Delaney/M. Jahnle/J. Harkins (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
|
||||
Mobjack Rowing Association (A) |
|
||||
Pennsylvania Barge Club (A) |
K. Mischler/M. Thomas/M. Brunner/M. Keller/A. Weinrich (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
L. O'Brien/W. Bishop/E. Newton/P. LaFalce/O. Aquino (Cox)
|
|
|||
Pennsylvania Barge Club (B) |
J. Dwyer/A. McCarthy/A. Wilker/W. Risko/F. Pantano (Cox)
|
|
|||
2 | Girls J16 Four | 7 |
|||
3 | Boys J16 Quad | 8 |
|||
Crescent Boat Club (A) |
N. Nalbone/J. Naulty/A. Massaro/J. Horn
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Menkevich/G. Lynch/M. Pettit/B. Pusey
|
|
|||
Hawk Rowing Club (A) |
R. A/R. B/R. C/R. D
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. Cusenza/M. Razaire/A. Rivera/R. Cucci
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Loy/S. Castellani/J. Thompson/I. Colpoys
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
P. Budmen/S. Towne/M. Foran/D. Budmen
|
|
|||
Crescent Boat Club (B) |
J. Harris/A. Brecht/S. Picciotti/B. Jacobs
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
D. Gilgallon/A. Anderson/I. Danforth/T. Finlay
|
|
|||
4 | Girls J16 Quad | 11 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
L. Turner/M. McMullen/K. Glick/S. Ali
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
S. Eldredge/D. Fox/C. O'Shea/F. Wissel
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
C. McCormick/E. Jensen/B. Sutcliffe/E. Dunne
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Strong/E. Freese/A. Hawkins/E. Picciani
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Lott/A. Scillitoe/J. Borsavage/P. Foss
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
|
||||
Mobjack Rowing Association (A) |
|
||||
New York Rowing Association (A) |
A. Nam/M. Haskell/A. Acquaire/a. hansen
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Shea/C. Wegener/C. F./C. McCormack
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
A. Siegele/A. McCue/S. Luthra/G. Frusone
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
K. Benton/P. Merriman/A. Samach/L. Morrissey
|
|
|||
5 | Boys Pair w/o | 2 |
|||
6 | Girls Pair w/o | 0 |
|||
7 | Boys Four | 9 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
S. Lezynski/L. Kennedy/M. Krmpotich/P. Zaleski/G. Barrila (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Kearny High School (A) |
|
||||
Mobjack Rowing Association (A) |
|
||||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
M. Dixon/G. Bell/W. Polachek/E. Nagy/M. O'leary (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
H. Butterworth/P. Cattori/H. Kieffer/M. Draganescu/M. Coyle (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (B) |
|
||||
Fairmount Rowing Association (C) |
W. Begley/J. Zajdel/H. Thomas/N. Walchonski/C. Devlin (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (C) |
|
||||
8 | Girls J16 Eight | 2 |
|||
9 | Boys J18 Single | 18 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
A. Fiumano
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Lee
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
T. Nase
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Cromwell
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
|
||||
Hiawatha Island Boat Club (A) |
D. Mayner
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
J. Han
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
C. Higgins
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
D. Large
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
B. Rhyins
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
|
||||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
W. Hiller
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A) |
P. Murphy
|
|
|||
Crescent Boat Club (B) |
T. Howard
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
J. Driscoll
|
|
|||
Malta Boat Club (B) |
A. Pasely
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
C. Rizman
|
|
|||
Malta Boat Club (C) |
I. Harding
|
|
|||
10 | Boys J16 Single | 18 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
L. Kaminsky
|
|
|||
Brunswick School Boat Club (A) |
J. Williams
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Horn
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. McCarron
|
|
|||
Freedom Rowers (A) |
S. Abdel-Gawad
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Sullivan
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. Kay
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
C. Slater
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
T. Stolarski
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Coughlin
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A) |
C. Condray
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Loy
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
A. Hill
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
G. Lynch
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
C. Rizman
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (B) |
W. Spencer
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
S. Castellani
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (B) |
A. Madaus
|
|
|||
11 | Girls J18 Single | 16 |
|||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
C. Hale
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Berry
|
|
|||
Freedom Rowers (A) |
G. Hevey
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
P. Lees
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
M. Mahoney
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
L. Aber
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
T. Markot
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
N. Gomez
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
K. Kopacz
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. Daloia-Moore
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A) |
A. Oertel
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Greenberg
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
L. Galliano
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
Y. Mohammed
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
K. Clark
|
|
|||
Willem III Rowing Club (B) |
M. Steenbergen
|
|
|||
12 | Girls J16 Single | 12 |
|||
13 | Boys J16 Eight | 3 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Gross/M. Ballard/J. Delaney/M. Jahnle/B. Pusey/M. Menkevich/M. Pettit/A. McCormick/J. Harkins (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
L. O'Brien/W. Bishop/P. LaFalce/E. Newton/J. Thompson/I. Colpoys/I. Danforth/D. Gilgallon/O. Aquino (Cox)
|
|
|||
14 | Girls J18 Four | 11 |
|||
15 | Boys J18 Double | 18 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
G. Scherpbier/M. Massey
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
T. Watson/T. Hersh
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. Zajdel/P. Zaleski
|
|
|||
Hawk Rowing Club (A) |
R. A/R. B
|
|
|||
Malta Boat Club (A) |
P. Donahue/A. Bury
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
A. Moore/D. Schwarz
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
|
||||
Navesink River Rowing (A) |
G. Driscoll/T. Malone
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
W. Nowak/S. Ryan
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
D. Abreu/P. Falco
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
H. King/T. Pagliari
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
E. Schoonmaker/A. Smith
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
H. Thomas/N. Walchonski
|
|
|||
Hawk Rowing Club (B) |
R. B/R. A
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
T. Murphy/M. Ivanicki
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
T. Michelson/P. Grogan
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (B) |
J. Collins/V. Menechino
|
|
|||
Hawk Rowing Club (C) |
R. A/R. B
|
|
|||
16 | Boys J16 Double | 10 |
|||
17 | Boys Eight | 4 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
S. Lezynski/D. Mirabile/M. Krmpotich/C. Kane/W. Begley/M. Ferrier/M. Lindsay/K. Foley/M. Coyle (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Pelham Community Rowing Association (A) |
J. Walsh/N. Ippolito/C. Corwen/B. O'Grady/N. Powers/P. Fowley/W. Strobel/J. Petix/B. Siebecker (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
M. Dixon/G. Bell/W. Polachek/E. Nagy/P. Budmen/M. Foran/S. Towne/D. Budmen/M. O'leary (Cox)
|
|
|||
18 | Girls J18 Double | 15 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
K. Keefer/D. Smith
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
K. Myers/D. Udgaonkar
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
E. Close/A. Callegari
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
J. Harte/E. Swain
|
|
|||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
M. Steenbergen/C. Hale
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
C. McKinney/O. DeSalvo
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
R. O'Carroll/T. Markot
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
L. Pikus/J. Pikus
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
J. Pollack/S. Vaughn
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
D. DiMaritno/K. Clark
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
J. Sudano/D. Cilingin
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (B) |
L. Marshall/K. Farr
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
M. Armstrong/L. Gurman
|
|
|||
Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (B) |
J. Truelove/A. Oertel
|
|
|||
New York Rowing Association (C) |
Y. Carreras/M. Soderquist
|
|
|||
19 | Girls J16 Double | 17 |
|||
Atlantic County Rowing Association, Inc. (A) |
A. Braddock/C. Musterel
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
L. Turner/A. Siegele
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Hart/O. Maclean
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
M. O'Neill/K. Jacobs
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Strong/E. Picciani
|
|
|||
Freedom Rowers (A) |
T. Sullivan/R. Whiting
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Borsavage/P. Foss
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
A. Freimarck/R. Dowd
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
L. Olsen/M. Song
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
K. Glick/S. Ali
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
T. Tyson/J. Barton
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
N. Birkhold/C. Oarr
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
M. Battle/J. Morrow
|
|
|||
Bachelors Barge Club (C) |
S. Luthra/A. McCue
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C) |
L. Kazconowitz/M. Carollo
|
|
|||
Bachelors Barge Club (D) |
G. Frusone/M. McMullen
|
|
|||
20 | Girls Eight | 5 |
|||
21 | Boys J18 Quad | 11 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
G. Becker/G. Scherpbier/G. Papadourakis/M. Massey
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. O'Neill/A. Sheridan/C. Sullivan/J. Rosen
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
T. Nase/L. Kennedy/A. Pettit/J. Driscoll
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
|
||||
Navesink River Rowing (A) |
C. Fitzgerald/J. Mcginley/G. Driscoll/J. Kornblatt
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. Buesser/C. Delaunay/A. Dowd/J. Fernandez
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
B. Ptucha/C. Hochman/A. Mansylla/C. Kennedy
|
|
|||
Crescent Boat Club (B) |
M. Bryan/J. Baeringer/T. Farrell/C. Mills
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
H. Butterworth/P. Cattori/M. Draganescu/H. Kieffer
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
A. Vivian/R. Dale/C. Rizman/M. Ivanicki
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
J. Hoogerheyde/T. Stolarski/W. Nowak/S. Ryan
|
|
|||
22 | Girls J18 Quad | 12 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Johanson/M. Berry/E. Ciccotti/B. Gribbin
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
K. Lunder/L. Galliano/J. Rohde/P. Lees
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
A. Romano/g. bossi/K. McSorley/A. Petela
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
J. Lapp/C. Kearney/M. Moller/J. Bamberger
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
G. Healy/A. Zolnowsky/G. Read/L. Zolnowsky
|
|
|||
New York Rowing Association (A) |
Y. Carreras/M. Pagan/B. Hilliard/J. Zak
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Ippolito/M. Verni/K. Orlando/U. Leone
|
|
|||
University Barge Club (A) |
J. Arcidiacono/T. Apostolico/K. Fitzkee/L. Sfedu
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
J. Veress/S. Mattina/C. Davis/E. Phipps
|
|
|||
New York Rowing Association (B) |
J. Pollack/S. Vaughn/L. Gurman/M. Armstrong
|
|
|||
Navesink River Rowing (C) |
J. Gordon/S. Gorstein/E. Backman/M. Donovan
|
|
|||
New York Rowing Association (C) |
J. Montsalve/C. La stella/m. Dominguez/A. Gilmartin
|
|
|||
23 | Boys Single Dash | 15 |
|||
24 | Girls Single Dash | 12 |
|||
25 | Boys Eight Dash | 3 |
|||
26 | Girls Eight Dash | 5 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
E. Ciccotti/B. Gribbin/E. Strong/M. Berry/E. Picciani/A. Hawkins/E. Freese/J. Barton/C. McKinney (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
K. Conway/K. Kolbe/C. Cunningham/S. Coco/M. Battle/M. Hampton/S. Merboth/J. Morrow/V. Pascuito (Cox)
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
K. Casebeer/S. Brecht/V. Babson/D. DiCianno/K. Gregor/E. McCormick/C. McNeela/K. McCormick/A. McGill-Wilson (Cox)
|
|
|||
Row New York (B) |
|
||||
27 | Boys Novice 4x | 2 |
|||
28 | Girls Novice 4x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change