USRowing Annual Convention
- Dec 4, 2008 To Dec 6, 2008
- convention
- Bally's Atlantic City
- Atlantic City, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, December 4, 2008 | |||||
Coaching | Level I Registration | 30 |
|||
Coaching | Level II Registration | 43 |
|||
Atlantic County Rowing Association, Inc. |
B. Beloff
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
M. Chin
|
|
|||
Capital Crew |
D. Engblom
|
|
|||
Chase Collegiate School |
L. Turner
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. |
D. Riordan
|
|
|||
Convent of the Sacred Heart |
S. Guertin
|
|
|||
Drexel University |
M. Owyang
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
J. Cottrell
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
A. Archibald
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
C. Casto
|
|
|||
GMS Rowing Center |
L. Leaden
|
|
|||
Holy Spirit High School |
G. Baca
|
|
|||
Kansas Athletics, Inc. |
K. Baty
|
|
|||
Lake Lanier Rowing Club |
L. Pickens
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
M. Schweigert
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
J. Augone
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club |
D. Hinshaw
|
|
|||
McCallie School |
P. Stabler
|
|
|||
Mel High Crew/Melbourne High School Rowing Association, Inc. |
J. Beekler
|
|
|||
New York University Crew |
J. Balaban
|
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club |
A. Faber
|
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club |
D. Mapley
|
|
|||
Ohio State University Crew |
T. Madden
|
|
|||
Potomac Boat Club |
R. Dampeer
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. |
X. Blanche
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
C. Henny
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
J. Gautreau
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
P. McAuliffe
|
|
|||
Thompson Boat Center |
A. Middleton
|
|
|||
Thompson Boat Center |
H. Omar
|
|
|||
Thompson Boat Center |
P. Peou
|
|
|||
University Barge Club |
J. Rorer
|
|
|||
University of Dayton Rowing |
K. Athmer
|
|
|||
Washington College |
A. Genevich
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
K. McNanee
|
|
|||
Western Albemarle |
A. Pitts
|
|
|||
Gibraltar Carlson High School (..) |
D. Davidson
|
|
|||
Gonzaga University Crew (..) |
M. Voorhees
|
|
|||
New Trier High School Rowing (..) |
P. Dooley
|
|
|||
Steel City Rowing Club (..) |
L. TuttleSmith
|
|
|||
University Barge Club (..) |
P. Seymour
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (..) |
J. Detwiler
|
|
|||
Yorktown High School (..) |
N. Uhlenbrock
|
|
|||
Coaching | Level III Registration | 99 |
|||
Coaching | Advanced Registration | 107 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. |
S. Paul
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
C. Graves
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
C. Fleschner
|
|
|||
Boston University Men's Crew |
T. Bohrer
|
|
|||
Boston University Women's Crew |
S. Rippetoe
|
|
|||
Bowdoin College |
G. Birney
|
|
|||
Brookline High School |
J. Skaliotis
|
|
|||
Bucknell University |
S. Kish
|
|
|||
Burnt Hills High School |
L. Baish
|
|
|||
Capital Rowing Club |
K. O'Connell
|
|
|||
Chaminade High School |
L. Muri
|
|
|||
Combined Cathedral Crews Rowing Club, Inc |
A. Weatherby
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
E. Curren
|
|
|||
Drexel University |
J. Palmer
|
|
|||
Drexel University |
P. Savell
|
|
|||
Ecorse Rowing Club |
B. Jarosz
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
D. Welsh
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club |
D. Roock
|
|
|||
Four Score & Four Rowing Club |
A. Bacas
|
|
|||
Four Score & Four Rowing Club |
B. Tron
|
|
|||
George Mason University Rowing |
G. Dillard
|
|
|||
George Mason University Rowing |
E. Gallagher
|
|
|||
George Mason University Rowing |
S. Viczorek
|
|
|||
Georgetown University |
M. Guerrieri
|
|
|||
Georgetown University |
J. O'Connor
|
|
|||
Georgetown University |
G. Putyrae
|
|
|||
Georgetown University |
E. Dennison
|
|
|||
Georgetown Visitation Prep School Crew |
G. Abell
|
|
|||
Georgia Tech Rowing Club |
R. Canavan
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
S. Seybolt
|
|
|||
Hobart College |
M. Alton
|
|
|||
Hobart College |
B. DeDominici
|
|
|||
Holy Spirit High School |
|
||||
Indianapolis Rowing Center |
B. Teeley
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club |
D. Birch
|
|
|||
Lake Union Crew |
C. Groom
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
B. Rini
|
|
|||
Lehigh University Rowing |
L. Meltzer
|
|
|||
Mainland Regional High School |
D. Funk
|
|
|||
Marietta College |
C. Pucella
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew |
R. Yochum
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club |
F. Viacava
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
M. Baer
|
|
|||
Mount Holyoke College |
J. Friedman
|
|
|||
New Canaan High School Crew |
Y. Vengerovskiy
|
|
|||
New Canaan High School Crew |
Y. Kolomiets
|
|
|||
Norfolk Academy Rowing |
T. Kerr
|
|
|||
Nova Southeastern University |
J. Gartin
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. |
A. Eubanks
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. |
B. Anderson
|
|
|||
Pacific Crew/Deep Water Rowing Association |
E. Weir
|
|
|||
Pine Crest School Crew |
L. Dickson
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer |
S. McCourt
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
T. Smith
|
|
|||
Saint Mary's College of California |
N. Younts
|
|
|||
Saint Mary's College of California |
A. Cohen
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
C. Mutescu
|
|
|||
Smith College |
|
||||
South Jersey Rowing Club |
J. Sullivan
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew |
L. Moebius
|
|
|||
Stanford University Women's Crew |
K. Sweet
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
D. Tompa
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
L. Tompa
|
|
|||
Thompson Boat Center |
R. Gibson
|
|
|||
Trinity College Crew |
|
||||
Unaffiliated (USA) |
J. Hill
|
|
|||
University of Colorado Crew |
A. Berlin
|
|
|||
University of Miami |
R. Tenenbaum
|
|
|||
University of Miami |
M. Matia
|
|
|||
University of Miami |
J. Furtek
|
|
|||
University of Miami |
B. Rankovic
|
|
|||
University of Michigan Women's Crew |
C. Meyer
|
|
|||
University of Michigan Women's Crew |
M. Rothstein
|
|
|||
University of Michigan Women's Crew |
K. Strum
|
|
|||
University of Michigan Women's Crew |
M. LeBlanc
|
|
|||
University of Michigan Women's Crew |
A. Hildebrand
|
|
|||
University of Rochester Rowing |
W. Greene
|
|
|||
University of Rochester Rowing |
E. Wilson
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
C. Swartz
|
|
|||
Vineland High School |
J. McCarty
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
K. Shipley
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
S. Assenza
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. |
J. Miles
|
|
|||
Washington College |
J. Leekley
|
|
|||
Washington College |
C. Saunders
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
D. Parsons
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
D. Colwell
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
J. Owen
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
M. Saunders
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters |
W. DeSousa
|
|
|||
William Smith College |
L. Keck
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
M. Malak
|
|
|||
Berkeley Preparatory School (..) |
R. Weiss
|
|
|||
Brown University Women's Crew (..) |
A. Purcell
|
|
|||
Eastern Michigan University (..) |
B. Holdren
|
|
|||
Eastern Michigan University (..) |
K. Savage
|
|
|||
Gonzaga University Crew (..) |
M. Flint
|
|
|||
Mills College (..) |
A. Badran
|
|
|||
Penn State Crew (..) |
J. Francis
|
|
|||
Pomfret School (..) |
R. Anderson
|
|
|||
San Diego State University (..) |
J. Zebroski
|
|
|||
The University of Alabama Women's Rowing Team (..) |
L. Davis
|
|
|||
The University of Alabama Women's Rowing Team (..) |
D. Tuten
|
|
|||
University of Pennsylvania Lightweight Crew (..) |
P. Rufo
|
|
|||
Vassar College (..) |
R. Mott
|
|
|||
Washington State University Women's Rowing (..) |
J. LaRiviere
|
|
|||
Wellesley College (..) |
T. Spillane
|
|
|||
Convention | General Registration - all three days | 47 |
|||
Convention | Convention One Day Pass Thursday | 1 |
|||
Friday, December 5, 2008 | |||||
Convention | Convention One Day Pass Friday (inc. awards reception) | 6 |
|||
Saturday, December 6, 2008 | |||||
Convention | Convention One Day Pass Saturday | 20 |
|||
Convention | Convention Junior Day Athlete | 94 |
|||
Absegami High School |
C. Young
|
|
|||
Absegami High School |
R. Thumhart
|
|
|||
Absegami High School |
J. Granese
|
|
|||
Absegami High School |
K. Burke
|
|
|||
Absegami High School |
A. Mauroff
|
|
|||
Absegami High School |
E. Zerilli
|
|
|||
Absegami High School |
D. Berrios
|
|
|||
Absegami High School |
M. Mirabella
|
|
|||
Absegami High School |
E. Holaday
|
|
|||
Absegami High School |
A. Wolff
|
|
|||
Absegami High School |
B. Young
|
|
|||
Atlantic City High School |
T. Le
|
|
|||
Atlantic City High School |
K. Le
|
|
|||
Atlantic City High School |
K. Entress
|
|
|||
Atlantic City High School |
L. Chipkin
|
|
|||
Atlantic City High School |
J. Ruffolo
|
|
|||
Atlantic City High School |
D. Ruffolo
|
|
|||
Atlantic City High School |
K. Tracy
|
|
|||
Atlantic County Rowing Association, Inc. |
K. Beloff
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
C. Casto
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
C. Ratte
|
|
|||
Freedom Rowers |
E. MacKenzie
|
|
|||
Holy Spirit High School |
S. Spurlock
|
|
|||
Holy Spirit High School |
A. Peterson
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Young
|
|
|||
Holy Spirit High School |
S. Young
|
|
|||
Holy Spirit High School |
A. McMahon
|
|
|||
Holy Spirit High School |
S. Baca
|
|
|||
Holy Spirit High School |
M. Goodwin
|
|
|||
Holy Spirit High School |
K. Obringer
|
|
|||
Holy Spirit High School |
T. Smith
|
|
|||
Holy Spirit High School |
K. Gallagher
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Burbridge
|
|
|||
Holy Spirit High School |
M. Mc Cann
|
|
|||
Holy Spirit High School |
S. McCann
|
|
|||
Holy Spirit High School |
A. McClure
|
|
|||
Holy Spirit High School |
J. Guenther
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. |
C. West
|
|
|||
Mainland Regional High School |
L. Evensen
|
|
|||
Mainland Regional High School |
A. Edwards
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Roller
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
E. Fluharty
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Gagnon
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
R. Camano
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
A. Moffatt
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
S. Smith
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
Z. Kooker
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
S. McClory
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
R. Pullyblank
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
J. Stephano
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
A. Russo
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
S. Campbell
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
A. DaLoiaMoore
|
|
|||
Radnor High School Crew Club |
L. Turner
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
M. Lavin
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
N. Campbell
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
T. Higginson
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
S. Frank
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
K. Higginson
|
|
|||
Shrewsbury High School Crew |
M. McDonald
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
V. Scelso
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
E. Szendrey
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Devine
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
A. Cherone
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Lindeman
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
B. Dondero
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Dondero
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
P. Gallagher
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
V. D'Arcangelo
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. Newcomb
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
M. Niedoba
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
A. Kourakin
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
D. Virunurm
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
D. Fitzpatrick
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Gentile
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. McCarron
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. McCarron
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Gentile
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
M. Orsimarsi
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Randle
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
T. Lindeman
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
V. Granese
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing |
C. Mattera
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. Tyler
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. Tyler
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
J. Sudano
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
O. McShea
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
C. Law
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
J. Roloff
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
J. Popek
|
|
|||
The Hun School |
A. Rudolph
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. McCann
|
|
|||
Vineland High School |
K. Beletskaya
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (..) |
J. DeMarshall
|
|
|||
Convention | Convention Junior Day Parent | 75 |
|||
Absegami High School |
D. Young
|
|
|||
Absegami High School |
K. Mauroff
|
|
|||
Absegami High School |
L. Burke
|
|
|||
Absegami High School |
D. Berrios
|
|
|||
Absegami High School |
A. Wolff
|
|
|||
Absegami High School |
B. Young
|
|
|||
Atlantic City High School |
K. Tracy
|
|
|||
Atlantic City High School |
J. Ruffolo
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
B. Ratte
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
C. Marylou
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
M. Casto
|
|
|||
Freedom Rowers |
S. Mackenzie
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. McClure
|
|
|||
Holy Spirit High School |
K. Obringer
|
|
|||
Holy Spirit High School |
K. McCann
|
|
|||
Holy Spirit High School |
L. Guenther
|
|
|||
Holy Spirit High School |
P. Guenther
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Spurlock
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Goodwin
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. |
C. West
|
|
|||
Mainland Regional High School |
C. Edwards
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Gagnon
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Roller
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
D. Smith
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
C. Wilson
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
R. Pullyblank
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
S. McClory
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
E. Kooker
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
K. Campbell
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
R. WolfSmith
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
J. Moore
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
C. DaLoia
|
|
|||
Radnor High School Crew Club |
C. Turner
|
|
|||
Radnor High School Crew Club |
L. Turner
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
J. Campbell
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
N. Lavin
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
L. Higginson
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
K. Frank
|
|
|||
Southern New Jersey Scholastic Rowing Assn |
S. Peterson
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Dondero
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
D. Wade
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. McCarron
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. Gallagher
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. McCarron
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
P. D'Arcangelo
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
R. Orsimarsi
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
D. Gentile
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Devine
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
D. Virunurm
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Lindeman
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Lindeman
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
J. Rivera
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
I. Barberio
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
L. Barberio
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Randle
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. Granese
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Debra
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
M. Kourakin
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
S. Newcomb
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
K. Newcomb
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
V. Granese
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing |
C. Mattera
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. Roloff
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
J. Sudano
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
D. Tyler
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
N. Tyler
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
M. Popek
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
C. Law
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. McShea
|
|
|||
The Hun School |
E. Rudolph
|
|
|||
The Hun School |
V. Rudolph
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. McCann
|
|
|||
US JR SCULLING |
R. Roberts
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (..) |
J. DeMarshall
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (..) |
D. DeMarshall
|
|
|||
Ref Clinic | Referee Clinic (inc. awards reception) | 9 |
|||
Ref Clinic | Referee Clinic (no awards reception) | 22 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change